:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C bezchmurnie

Żonkile po raz drugi w Siemiatyczach

19 kwietnia, w związku z przypadającą w tym roku 75. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało po raz szósty akcję społeczno-edukacyjną Żonkile

 Jej głównym znakiem rozpoznawczym jest fakt, że ponad 1500 wolontariuszy na ulicach stolicy rozdawało przechodniom papierowe żonkile, jako symbol pamięci o wydarzeniach z 1943 r. Ten społeczno-edukacyjny projekt ma sprawić, by pamięć o powstaniu stała się częścią wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów, dlatego towarzyszy mu hasło „Łączy nas pamięć”.

Wzorem roku ubiegłego do akcji Żonkile, która w 2016 r. została nagrodzona tytułem najlepszej kampanii społecznej, dołączyła się również społeczność siemiatyckiego liceum. Akcję na terenie szkoły i poza nią zorganizowała część uczniów z klasy drugiej o profilu humanistycznym pod opieką swojej polonistki. Zamiast papierowych żonkili, uczniowie przygotowali naklejki z charakterystycznym logo akcji, które rozdawali wśród społeczności szkolnej. Ponieważ jedną z form realizacji akcji Żonkile jest upamiętnienie historii lokalnej społeczności żydowskiej, dlatego drugoklasiści udali się na spacer po tej części miasta, w której w trakcie wojny mieściło się getto żydowskie w Siemiatyczach. Jedna z uczennic tej klasy jest współrealizatorką projektu pn. „Postacie z getta” w ramach platformy „Zwolnieni z teorii”, dlatego podczas lekcji wygłosiła krótki referat, którego celem było zainteresowanie kolegów historią lokalną małej ojczyzny. Uczennica zwróciła uwagę na fakt, że społeczność żydowska odegrała znaczącą rolę w kształtowaniu się życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego samych Siemiatycz, ale również okolic. W jej wystąpieniu pojawiły się wzmianki o miejscach do dziś przypominjących istnienie wyznawców religii mojżeszowej w mieście (m.in. pozostałości przy ul. Wysokiej przedwojennej kaflarni „Dajcz i synowie”), a także o samej likwidacji getta w Siemiatyczach. Na zakończenie lekcji młodzież udała się na żydowski cmentarz, gdzie złożyła żółte kwiaty i zapaliła znicze na znak pamięci o siemiatyckiej społeczności żydowskiej.

      Ewa Magdalena Iwaniak,  fot. emi i D.Olendzka

Żonkile po raz drugi w Siemiatyczach komentarze opinie

  • gość 2018-05-01 18:18:04

    Cudownie ze nasze dzieci pokazuja nam to co mysmy powinni juz dawno zrobic . Ze mlode pokolenie nie widzi roznicy w cierpieniach ludzkich . I za to chce im serdecznie podziekowac. Za serce , zaangazowanie i te symboliczne kwiaty.

Dodajesz jako: Zaloguj się