:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  27°C lekkie zachmurzenie

Żeromski w wersji oryginalnej

Kiedy: 2018-09-09 , godzina: 14:00

Wernisaże - spotkania , Żeromski wersji oryginalnej - zdjęcie, fotografia

W sobotę, 8 września, odbędzie się VII edycja Narodowego Czytania, czyli ogólnopolskiej akcji publicznego czytania wybitnych dzieł polskiej literatury, zapoczątkowanej w 2012 r. przez ówczesnego prezydenta Polski, Bronisława Komorowskiego. W tym roku Polacy, w drodze głosowania internetowego, do głośnej lektury wybrali „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, które swoją tematyką doskonale wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.

O tegorocznym czytaniu głośno było na długo przed 8 września, za sprawą dokonanych na polecenie prezydenta Andrzeja Dudy zmian w oryginalnym tekście powieści. „Zadania” tego podjął się Andrzej Dobosz, krytyk literacki, felietonista, aktor znany z filmu „Rejs”, który usunął z powieści nie tylko modne już słówko „tudzież”, ale też bliskoznaczne przymiotniki, liczne epitety czy powtórzenia. Literaturoznawcy raczej zgodnie działanie to nazwali gwałtem dokonanym na pisarstwie Żeromskiego.

       W Siemiatyczach tegoroczna edycja czytania odbędzie się w niedzielę, 9 września, podczas Pikniku Organizacji Pozarządowych, na terenach rekreacyjnych przy amfiteatrze. Czytać „Przedwiośnie” będą członkowie tychże organizacji. O to, z którą wersją powieści Żeromskiego zmierzą się czytający, zapytałam Ewę Nowik, dyrektorkę Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siemiatyczach, organizatora wydarzenia.

       - „Przedwiośnie” wybrał naród, a ja nie czuję się upoważniona do tego, żeby zmieniać pisarstwo Żeromskiego, ani tym bardziej podważać wolę narodu. Dlatego oczywiście w Siemiatyczach czytać będziemy wersję oryginalną.

       Tradycyjnie, każdy kto przyniesie swój egzemplarz „Przedwiośnia” będzie mógł na nim postawić pamiątkową pieczątkę otrzymaną z Kancelarii Prezydenta RP.

       Ewa Magdalena Iwaniak

Żeromski w wersji oryginalnej komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się