:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  16°C rozproszone chmury

Zawodowo aktywni

Fundusze Europejskie, Zawodowo aktywni - zdjęcie, fotografia

Kupujesz nowoczesne urządzenia czy maszyny w swojej firmie? Możesz sięgnąć po unijne fundusze na przeszkolenie pracownika do ich obsługi. Wsparcie, które będzie dostępne już w pierwszym kwartale przyszłego roku, umożliwia Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku. To jednak nie wszystko. Można też otrzymać dotacje na założenie działalności gospodarczej, prowadzenie żłobka czy działania informacyjne związane z profilaktyką dotyczącą trzech najgroźniejszych chorób nowotworowych.

Fundusze Europejskie wspierają różne dziedziny życia. Unijne pieniądze można wykorzystać na aktywizację zawodową i szkolenia. Pomoc w tej kwestii oferuje regionalny program województwa podlaskiego, który umożliwia sfinansowanie szkoleń pracowników czy założenie działalności gospodarczej. Istnieje również możliwość otrzymania dotacji na prowadzenie usług w zakresie opieki nad dziećmi do lat 3. O fundusze mogą też powalczyć przychodnie, szpitale czy samorządy, które chcą zrealizować programy profilaktyczne wczesnego wykrywania nowotworów szyjki macicy, piersi i jelita grubego.

Wszyscy zainteresowani pierwsze swoje kroki w pozyskaniu unijnego wsparcia powinni skierować do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku lub do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku. Obie instytucje ogłaszają konkursy, w których można pozyskać dotacje.

Chcesz założyć własną firmę? Nic prostszego

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku niebawem, bo 28 listopada, uruchamia kolejny konkurs, w którym można starać się o wsparcie dla powstających i rozwijających się podmiotów gospodarczych. Nabór wniosków potrwa do 16 grudnia 2016 roku. Pula funduszy do wykorzystania wynosi 20 mln zł.

We wcześniejszym naborze wnioski o bezzwrotne wsparcie na założenie działalności gospodarczej składały podmioty, które teraz będą przyznawać dotacje na założenie firmy. Lista instytucji już jest znana. Operatorami projektu są: Zakład Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku, Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego w Bielsku Podlaskim i Łomży, Izba Przemysłowo-Handlowa w Białymstoku, Fundacja Science Point w Białymstoku, Polskie Centrum Edukacji i Analiz ORDO Sp. z o.o. w Białymstoku i Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Nasza Suwalszczyzna” w Suwałkach. Tak więc chcący skorzystać z tego wsparcia powinni kierować swoje kroki do tych właśnie instytucji. Pomoc obejmuje kilka działań. Mianowicie: indywidualne doradztwo w kwestii wyboru planowanej działalności gospodarczej, grupowe szkolenia z prowadzenia firmy, dotacje inwestycyjne w wysokości ok. 23 tys. zł oraz tzw. wsparcie pomostowe. Raczkujący przedsiębiorca przez cały rok będzie mógł otrzymywać pieniądze na swoją działalność. Przez 6 miesięcy może pokrywać niezbędne wydatki związane z bieżącym prowadzeniem swojej działalności w kwocie do wysokości minimalnego, obowiązującego wynagrodzenia. Natomiast na kolejne pół roku otrzyma fundusze na pokrycie opłat publicznoprawnych. Pomagać mu będą także specjaliści, a dokładnie doradcy, którzy będą wspierać przedsiębiorców na każdym kroku. Tego typu działania polegać będą na indywidualnym lub grupowym doradztwie w zakresie zasad przedsiębiorczości, prowadzenia własnego biznesu czy na pomocy przy realizacji inwestycji i wdrażaniu innowacyjnych pomysłów. Wsparcie unijne dotyczyć też będzie tworzenia forum wymiany doświadczeń między przedsiębiorcami.

Pieniądze na dzieci i zdrowie

Samorządy z województwa podlaskiego czy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą będą mogły już niebawem powalczyć o fundusze na tworzenie placówek opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat. Dokładnie chodzi o wsparcie powstawania żłobków lub klubów dziecięcych. Konkurs na dofinansowanie ogłosił już Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku, który czeka na wnioski do 25 listopada 2016 roku, do godz. 15.30. Wyniki konkursu mają być znane w marcu przyszłego roku.

Obecnie można także skorzystać z Funduszy Europejskich na wsparcie zdrowia, a dokładnie pomoc w realizacji krajowych programów profilaktycznych wczesnego wykrywania nowotworów szyjki macicy, piersi i jelita grubego (polegających m.in. na działaniach informacyjno-edukacyjnych, profilaktycznych, edukacji prozdrowotnej). Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku ogłosił już konkurs na te dotacje. Nabór projektów rozpocznie się 16 grudnia 2016 roku i potrwa do 17 stycznia 2017 roku. Z dofinansowania mogą skorzystać szpitale, poradnie, przychodnie, samorządy, organizacje pozarządowe oraz przedsiębiorcy i podmioty ekonomii społecznej.

Szansa dla pracowników i ich pracodawców

Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku rozpoczyna realizację wsparcia mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw z województwa podlaskiego.

– Ideą tej inicjatywy jest pomoc pracodawcom w przeszkoleniu i podniesieniu kwalifikacji swoich pracowników – mówi Marcin Sidorczuk, kierownik wydziału wdrażania regionalnego programu województwa podlaskiego w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Białymstoku. – Realizacja pomocy jest bardzo prosta. Na przykład przedsiębiorca, który do swojej firmy kupuje nowe urządzenia, może otrzymać pieniądze na przeszkolenie pracownika do obsługi tych maszyn – tłumaczy pan Marcin. Ze szkoleń będą mogli korzystać pracownicy: powyżej 50 roku życia, o niskich kwalifikacjach, z niepełnosprawnością czy z przedsiębiorstw wysokiego wzrostu. Warto zaznaczyć, że właściciele firm są zobowiązani korzystać ze zbioru ofert usług wpisanych do Bazy Usług Rozwojowych. Przedsiębiorcy w takiej bazie mogą znaleźć konkretne szkolenie. W ramach wsparcia przedsiębiorca może także liczyć na pomoc konsultantów np. w wyborze kursu. Projekt ma potrwać do końca 2021 roku, a jego realizacja ma rozpocząć się w przyszłym roku. Założeniem tego przedsięwzięcia jest przeszkolenie co najmniej 2424 pracowników, co pozwoli na podniesienie konkurencyjności aż 484 podlaskich przedsiębiorstw.

 

 

BEATA PERZANOWSKA

 

Pobierz informacje w PDF

Projekt jest współfinansowany w ramach Konkursu dotacji dla prasy lokalnej na działania dotyczące Funduszy Europejskich ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

 

Więcej bezpłatnych informacji znajdziesz na www.funduszeeuropejskie.gov.pl
oraz w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich

 

Zawodowo aktywni komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się