:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  16°C bezchmurnie

XIV Międzynarodowy Przegląd Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej

Muzyka - Koncerty, Międzynarodowy Przegląd Pieśni Religijnej Paraliturgicznej - zdjęcie, fotografia

Weekend 17-19 listopada w Siemiatyczach upłynął pod znakiem śpiewu. A wszystko to za sprawą XIV Przeglądu Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej, zorganizowanego przez Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Siemiatyczach.

Współorganizatorami wydarzenia były obie siemiatyckie parafie prawosławne, a także SOK, Miasto Siemiatycze oraz samorządy wszystkich gmin na terenie powiatu. Biskup siemiatycki Warsonofiusz, otwierając XIV przegląd, mówił:

- Pieśni paraliturgiczne nie wchodzą w skład kanonu nabożeństw cerkiewnych, jednak poprzez bogactwo formy i śpiewu współtowarzyszą nabożeństwom związanym z rokiem liturgicznym. Pieśń paraliturgiczna to zazwyczaj twórczość ludowa, anonimowa odzwierciedlającą kulturowo-historyczną sytuację krajów słowiańskich, stąd różnorodność brzmień. Kilkanaście edycji przeglądu pokazało, że jest to śpiew, który ewoluuje do coraz nowszych wykonań, po bardzo współczesne aranżacje muzyczne i teksty religijne.

I rzeczywiście różnorodność ogromna. Przez trzy popołudnia weekendu 17-19 listopada w cerkwi pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Siemiatyczach zaprezentowały się 23 podmioty, głównie chóry cerkiewne tworzone przez dorosłych. Nie zabrakło również chórów dziecięcych czy młodzieżowych, a także zespołów ludowych. Grupy siemiatyckie reprezentowane były przez: chór dorosłych, młodzieżowy oraz dziecięcy z parafii Zmartwychwstania Pańskiego, „Dzwoneczki z Jedyneczki”, chór parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła oraz zespół „Omorfos”. Z sąsiednich terenów przyjechały chóry z: Supraśla, Kuzawy, Wasilkowa, Nowoberezowa, Narewki, Zabłudowa, Rogawki, Słoch Annpolskich, Drohiczyna, chóry dziewczęcy oraz „Bractwo” z Bielska Podlaskiego, męski chór wojskowy „Stratos” z Warszawy oraz zespół „Niezabudki” z Nurca-Stacji i „Nowina” z Moszczony Królewskej. Zagranicę reprezentowały: chór żeńskiego monasteru Zaśnięcia Matki Bożej (Pjuchtice, Estonia), „Kupalinka” (Kobryń, Białoruś), dziecięco-młodzieżowy chór „Błagowiest” (Brześć, Białoruś).

Ewa Magdalena Iwaniak, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz, fot emi

XIV Międzynarodowy Przegląd Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się