:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  11°C słabe opady deszczu

XIV Integracje Artystyczne Peretocze

Wernisaże - spotkania , Integracje Artystyczne Peretocze - zdjęcie, fotografia

Najpierw bryczkami państwa Bajków przez Białowieżę pojechał zespół Hoyraky z Bielska Podlaskiego oraz reprezentacja litewskiego zespołu pieśni i tańca „Swiecza” z Wilna. Potem muzycy, śpiewacy i tancerze wystąpili na scenie amfiteatru w Białowieży, tuż przy karczmie państwa Dowbyszów. Impreza trwała trzy dni.

Peretocze od 14 lat organizuje Fundacja Muzyka Cerkiewna.

Co znaczy „peretocze”?

- Peretocze to białoruska nazwa wierzei stodolnych. Miejsca, w którym otwierają się drzwi stodoły. Miejsca, w którym są wszystkie narodowości, bowiem celem i zadaniem Peretocza jest prezentacja kultury narodów zamieszkujących region Puszczy Białowieskiej obecnie i na przestrzeni lat – tłumaczy Mikołaj Buszko, pomysłodawca Peretocza, prezes Fundacji Muzyka Cerkiewna. - Stodoła to miejsce wspólne i bardzo cenne dla wszystkich narodów mieszkających w regionie Puszczy Białowieskiej, bowiem tu chroniono to, co jest najważniejsze, co zapewniało żywot, gdzie przechowywano zbiory rolne. W czasach gdy nie było jeszcze świetlic i domów kultury, stodoły spełniały właśnie rolę ośrodków kultury. Starsi mieszkańcy pamiętają, że to właśnie w stodołach, na peretoczu, odbywały się potańcówki, taneczne części wesel, chrzcin.

Krystyna Kościewicz, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz, fot KK

XIV Integracje Artystyczne Peretocze komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się