:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  13°C rozproszone chmury

XII podlaskie zawody w powożeniu

Rózne dyscypliny, podlaskie zawody powożeniu - zdjęcie, fotografia

14 uczestników wzięło udział w XII Podlaskich Zawodach Tradycyjnego Powożenia Zaprzęgami Konnymi, które 13 sierpnia odbyły się w Ciechanowcu. Przypominamy, że inicjatorem tych zmagań jest Tomasz Miliszkiewicz.

- Chciałem, by miało to bardziej formę zabawy i rekreacji, niż typowo sportowej rywalizacji, była nie tylko formą spędzenia wolnego czasu, ale przede wszystkim podkreślenia znaczenia konia i przypomnieniem przynajmniej cząstki tradycyjnych dawnych zaprzęgów. Tak więc dziś kontynuujemy cykl tych zawodów, dzięki wsparciu wielu instytucji i osób. Nasze zawody wpisały się już na dobre w kalendarz końskich imprez na Podlasiu i związku hodowców koni. Myślę, że mamy też już jakąś renomę, bo zjeżdżają do nas najlepsi – mówi Tomasz Miliszkiewicz.

W tym roku były 4 kategorie konkursowe: pary - amatorzy, single - amatorzy, single - tradycyjne powożenie (zawodowcy) oraz pary - tradycyjne powożenie (zawodowcy), którzy mieli za zadanie przejechać przez Ciechanowiec oraz przez tor przeszkód na placu. Oczywiście liczył się czas przejazdu.

Najlepszymi okazali się:

- single - amatorzy: I - Jan Jaźwiński (Dąbczyn, gm. Ciechanowiec), II - Bogdan Skalimowski (Grodzisk), III - Bogdan Jemielita (Nur),

- pary - amatorzy: I - Dariusz Stokowski (Stokowo, gm. Czyżew), II - Stanisław Moczulski (Żery Pilaki, gm. Grodzisk), III - Jan Dłuski (Łuniewo Wielkie, gm. Klukowo),

- single - tradycyjne powożenie (zawodowcy): I - Paweł Rostkowski (Ostrów Mazowiecka), II - Marcin Szerejko (Kolonia Zabłudów), III - Bolesław Łopuski (Ciechanowiec),

- pary - tradycyjne powożenie (zawodowcy): I - Grzegorz Dobrogowski (Zadobrze, gm. Ciechanowiec), II - Franciszek Skłodowski (Nur), III - Tomasz Dłuski (Mścichy, gm. Wysokie Mazowieckie).

Najlepsi otrzymali puchary i nagrody rzeczowe.

- Cieszę się z wygranej. Nie liczyłem na pierwsze miejsce, bo nie wiedziałem jaka będzie konkurencja. Konie i zaprzęgi to moje hobby. Taka impreza to rarytas wśród imprez końskich – powiedział Paweł Rostkowski z Ostrowi Mazowieckiej.

- Kolejny mój udział i kolejny puchar. Mam już kilka pucharów i osiągnięć z tych zawodów, za drugie miejsca. Nie byłem tylko na jednej edycji tych zawodów. Jakoś tak chce się tutaj przyjechać, pokazać, pojeździć zaprzęgiem, miło spędzić czas i z pucharem odjechać – powiedział Stanisław Moczulski, z gm. Grodzisk.

Zawody zorganizowali: Jeździecki Klub Sportowy "Gepard" w Ciechanowcu, Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Białymstoku, Łomżyńsko – Drohickie Bractwo Kurkowe.

Sędziowali: Ireneusz Kozłowski, Natalia Kozłowska, Ewa Miliszkiewicz.

Za naszym pośrednictwem, za pomoc i wsparcie w przygotowaniu zawodów, organizatorzy dziękują: Marszałkowi Województwa Podlaskiego, Staroście Wysokomazowieckiemu, Staroście Siemiatyckiemu, Burmistrzowi miasta i gminy Ciechanowiec, Burmistrzowi Drohiczyna, Bankowi Spółdzielczemu w Ciechanowcu, Bankowi Spółdzielczemu w Czyżewie, właścicielom „Eden” Kaczyńscy, firmie „Tomex”, Coca Coli.

Patronat medialny – „Kurier Podlaski - Głos Siemiatycz”.

Cezary Klimaszewski, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz, fot. CK

XII podlaskie zawody w powożeniu komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się