:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  27°C lekkie zachmurzenie

Wojsko w Sarnakach?

Samorządy , Wojsko Sarnakach - zdjęcie, fotografia

Zebranym na ostatniej sesji Rady Gminy Sarnaki przekazano garść informacji, m.in. o możliwości założenia na terenie gminy jednostki wojskowej.

31 sierpnia odbyła się kolejna sesja Rady Gminy Sarnaki. W jej programie oprócz standardowych punktów, takich jak informacja o realizacji uchwał podjętych na poprzedniej sesji czy sprawozdanie z prac w okresie między sesjami, znalazła się również informacja o stanie finansów gminy. I tak uczestnicy sesji dowiedzieli się, że na rachunku bankowym gminy zgromadzono środki w wysokości 3,7 mln zł oraz 1 mln zł na lokacie. Pieniądze te zostaną przeznaczone na realizację zadań ujętych w budżecie gminy, m.in.: przebudowę drogi gminnej w Borsukach (370 tys. zł), przebudowę drogi gminnej w Sarnakach (ul. Rysia) wraz z budową sieci kanalizacji deszczowej (952 tys. zł), zakup autobusu szkolnego do Serpelic (94 tys. zł) oraz modernizację oczyszczalni ścieków w Sarnakach (nieco ponad 1,5 mln zł).  

Uchwałami przyjęto zmiany w budżecie, w wieloletniej prognozie finansowej, ustalono maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz przyjęto wykaz miejsc i związanych z nimi sytuacji na terenie gminy, w których zakaz spożywania alkoholu nie będzie obowiązywał.

Będzie w czym wybierać…

Pozytywne poruszenie wzbudziła informacja o istniejącej możliwości założenia na terenie gminy jednostki wojskowej.

- Na terenie naszej gminy i gmin sąsiednich Wojsko Polskie poszukuje lokalizacji dla jednostki wojskowej. Potrzebny jest teren około 25 ha, najlepiej żeby to była działka zwarta, nie jakaś rozciągnięta. Byłaby to jednostka wojskowa radarowa. Radar miałby funkcjonować na uwięzi, na wysokości 3-4 km, obsada około 100 wojskowych. Jeśli dojdzie do tego, to można liczyć, że na pewno liczba mieszkańców naszej gminy wzrośnie – informował wójt gminy, Andrzej Lipka. - Grupa osób z ministerstwa rozmawiała z nadleśnictwem, prosząc o wskazanie terenów będących własnością skarbu państwa i niezalesionych. Nadleśnictwo nie ma jednak takiego kawałka wolnej przestrzeni, ale jest jeden właściciel, który dzwonił do nadleśnictwa z zapytaniem, czy nadleśnictwo nie kupiłoby od niego działki, tj. dokładnie 24,5 ha. Ta działka położona jest pomiędzy Mierzwicami a Rozwadowem.

Kiedy jeden z sołtysów powiedział o tym, że pomiędzy Borsukami a Horoszkami Małymi jest działka, która spełnia powyższe wymogi, okazało się jeszcze dodatkowo, że musi to być teren w miarę oddalony od granicy z Białorusią.

       Na sali rozległy się komentarze, zwłaszcza ze strony pań, o tym, że jak w gminie będą wojskowi, to będzie w czym wybierać. Inne zalety istnienia takiej jednostki na terenie gminy dostrzegła przewodnicząca rady, Małgorzata Korbut: 

     - W naszej ocenie jest to o wiele lepsza rzecz, niż ściąganie tutaj jakiegoś szemranego przemysłu typu biogazownia, wiatraki czy ubojnia. Z tego będą również podatki do gminy, wzrośnie liczba mieszańców i jest szansa, że dzięki temu trochę naszej młodzieży zostanie w Sarnakach. Warto coś takiego spróbować do nas ściągnąć.

     Dotacja dla OSP

    30 sierpnia, w Warszawie, wójt i skarbnik gminy podpisali umowę na dofinansowanie wyposażenia OSP z Funduszu Sprawiedliwości. Dotacja w wysokości ok. 70 tys. zł będzie przeznaczona na zakup wyposażenia i urządzeń ratownictwa, niezbędnych do udzielenia pomocy poszkodowanym bezpośrednio na miejscu popełnienia przestępstwa, tj. defibrylatorów, toreb ratowniczych itp. Zarząd OSP rozdysponował te pieniądze pomiędzy poszczególne jednostki, w przeciągu dwóch miesięcy sprzęt ma zostać zakupiony, a dotacja rozliczona.

   Ewa Magdalena Iwaniak, fot. emi

 

Wojsko w Sarnakach? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się