:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  0°C

Woda i energia pod kontrolą

Fundusze Europejskie, energia kontrolą - zdjęcie, fotografia

Ochrona wody i gleb oraz oszczędzanie energii poprzez termomodernizację obiektów – na te przedsięwzięcia z zakresu ochrony środowiska podlaskie samorządy mogą uzyskać dofinansowanie z Funduszy Europejskich. Wiele z placówek skorzystało już z takiej pomocy w zeszłym roku. Ci, którzy realizowali projekty, podkreślają, że unijne dotacje nie tylko pozwalają przywrócić obiektom ładny wygląd, ale przede wszystkim przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju społecznego i ochrony środowiska.

O tym, jak ważne są walory natury w województwie podlaskim, rozwodzić się chyba nie trzeba. Większość miejscowości położona jest na terenach cennych przyrodniczo. Podlasie to Puszcza Białowieska, Puszcza Augustowska, Dolina Rospudy oraz liczne jeziora. A wszystko to położone w strefie chronionej Natura 2000. Tereny te należy szczególnie chronić przed zanieczyszczeniami. Dlatego samorządy powinny robić wszystko, by jak najskuteczniej eliminować zagrożenia cywilizacyjne. A w tych działaniach lokalne władze skutecznie są wspierane przez Fundusze Europejskie. Sięgnąć po nie nie jest trudno. Wystarczy przyjrzeć się konkursom rozpisanym przez urząd marszałkowski w ramach regionalnego programu województwa podlaskiego.

Czyste gleba i woda

Ochrona wód i gleby jest bardzo istotna na przyrodniczo cennych terenach województwa podlaskiego. Dlatego inwestycje w prawidłową gospodarkę wodno-ściekową są niezbędne. Wsparciu wszelkich działań w tym zakresie ma służyć regionalny program województwa podlaskiego. Urząd marszałkowski niedawno ogłosił konkurs na wspomaganie tej dziedziny. O pomoc na realizację inwestycji dotyczących gleb i wody mogą się ubiegać samorządy oraz podmioty świadczące usługi z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a także przedsiębiorstwa wykonujące usługi publiczne w tej materii. A na co dokładnie można pozyskać unijne dofinansowanie? Na budowę lub modernizację oczyszczalni ścieków, instalowanie inteligentnych, nowoczesnych systemów zarządzania sieciami wodociągowymi wraz z odpowiednim systemem odbioru ścieków komunalnych.

Unijne wsparcie obejmuje też inwestycje związane z gospodarowaniem osadami ściekowymi, łącznie ze stworzeniem możliwości pozyskiwania biogazu w procesie oczyszczania ścieków. Dotacje umożliwiają budowę kanalizacji rozproszonej oraz budowę i modernizację linii wodociągowych. Chodzi o całe systemy zaopatrzenia w wodę, w tym budowę lub remont ujęć i stacji uzdatniania wody w miejscowościach od 2 000 do 10 000 mieszkańców. Wnioski o wsparcie takich zadań można składać do 31 marca 2017 roku.

Oszczędność energii w budynkach

Ochronie środowiska służą nie tylko ogromne i kosztowne inwestycje w skomplikowane technologie. Czasami wystarczy po prostu zadbać o budynki - wymienić okna, docieplić elementy konstrukcyjne czy wprowadzić inteligentne systemy sterowania, umożliwiające oszczędzanie energii. Dotacje unijne wspierają projekty, które służą podniesieniu efektywności energetycznej budynków, w tym komunalnych. W zeszłym roku wiele gmin i miast województwa podlaskiego skorzystało z takiej pomocy i przeprowadziło termomodernizację szkół i bloków komunalnych.

– Właśnie kończymy realizować termomodernizację komunalnego budynku mieszkalnego w Grajewie – mówi Dariusz Doliwa z referatu inwestycji Urzędu Miasta w Grajewie. – Realizacja projektu obejmowała docieplenie obiektu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz wymianę pieców kaflowych na centralne ogrzewanie. Dzięki temu zyskamy spore oszczędności w eksploatacji budynku, a pozbycie się pieców istotnie przyczyni się do ochrony środowiska. W ramach inwestycji z dachu budynku zniknął szkodliwy azbest.

W obiekcie znajdują się 22 mieszkania. Ich lokatorzy zyskają ekologiczne ciepło i bardziej komfortowe warunki życia, a do powietrza przestaną dostawać się spaliny z opalanych węglem pieców. Miasto zamierza ponownie ubiegać się o dofinansowanie, by w taki sam sposób wyremontować jeszcze kilka budynków w Grajewie.

Z dotacji unijnych skorzystały także władze Suwałk, które wykonały inwestycje w dwóch obiektach znajdujących się w tym mieście – w Specjalnym Ośrodku Szkolno- -Wychowawczym nr 1 i w Zespole Szkół Technicznych.

– Jesteśmy największą szkołą w naszym mieście i bardzo długo czekaliśmy na kompleksowy remont – informuje Anna Musiałowicz, dyrektorka Zespołu Szkół Technicznych w Suwałkach. – Szkoła zyskała nie tylko ładny wygląd, bo odnowiona została jej elewacja, ale także docieplenie i wymianę ogrzewania. Już teraz czuć efekty tej zmiany, bo uczniowie mają ciepło. W ramach tego przedsięwzięcia wymienione zostało oświetlenie placówki na ledowe.

Zarządcy nieruchomości samorządowych, samorządy, stowarzyszenia, parafie i związki wyznaniowe oraz organizacje pozarządowe, które chcą skorzystać z unijnego wsparcia dla takich inwestycji, muszą się pośpieszyć. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego uruchomił konkurs na dofinansowanie takich projektów. Termin przyjmowania wniosków mija 30 grudnia 2016 roku. Wsparcie obejmuje kompleksową, tzw. głęboką modernizację opartą na wprowadzeniu systemów monitorowania i zarządzania energią wewnątrz budynków użyteczności publicznej i obiektów komunalnych. W ramach tych przedsięwzięć można wykonać izolację ścian, podłóg, dachów, wymianę okien, drzwi zewnętrznych, źródeł światła, a także wymianę systemów grzewczych. Pieniądze unijne przeznaczone są także na przeprowadzenie audytów energetycznych w ramach projektów inwestycyjnych realizowanych przez instytucje publiczne.

 

BEATA PERZANOWSKA

 

Pobierz informacje w PDF

Projekt jest współfinansowany w ramach Konkursu dotacji dla prasy lokalnej na działania dotyczące Funduszy Europejskich ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

 

Więcej bezpłatnych informacji znajdziesz na www.funduszeeuropejskie.gov.pl
oraz w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich

 

Woda i energia pod kontrolą komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się