:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C bezchmurnie

Wicestarosta będzie kandydować na burmistrza Hajnówki

Wybory samorządowe 2018, Wicestarosta będzie kandydować burmistrza Hajnówki - zdjęcie, fotografia

Chęć startu w jesiennych wyborach na stanowisko burmistrza Hajnówki zadeklarowała Jadwiga Dąbrowska, wicestarosta powiatu hajnowskiego. „Jagódka”, jak sympatycznie nazywają ją przyjaciele, weszła do rady powiatu z listy Platformy Obywatelskiej jako kandydatka niezależna.

 Po konflikcie w lokalnym PSL, kiedy poparcie ludowców stracił starosta Mirosław Romaniuk, ale stanowisko utrzymał przy wsparciu Ziemi Hajnowskiej, Dąbrowska została jego zastępcą w miejsce Haliny Surel. I tak jest od dwóch lat.

 Jej deklaracja startu w wyborach prawdopodobnie onieśmieli innych kandydatów. Na mieście chodzą słuchy, iż kolejną próbę walki o fotel włodarza Hajnówki może podjąć Mieczysław Gmiter, pierwszy, jak lubi to podkreślać, jej „solidarnościowy” burmistrz, albo jego przyjaciółka, wieloletnia prezes PSS Społem, Mieczysława Bogdanowicz. Oboje od kilku lat suflują „dobrej zmianie”, mimo że w innej koniunkturze politycznej blisko im było do PO.

 Czy w zbliżających się wyborach wystartuje też Karol Nieciecki, były asystent społeczny kontrowersyjnego posła Jacka Żalka, kiedyś radny PiS w radzie miasta Hajnówka, obecnie radny niezależny, czas pokaże. W każdym razie platformę do startu ostatnio sobie zbudował, tworząc z przyjaciółmi Stowarzyszenie Hajnowska Inicjatywa Społeczna.

 Z wymienionych kandydatów tylko jednak Dąbrowska może poważnie zagrozić Jerzemu Sirakowi, którzy rządzi Hajnówką już drugą kadencję. Ten były, wieloletni wicestarosta powiatu hajnowskiego, to jeden z najbardziej doświadczonych samorządowców w regionie. W poprzednich wyborach nikt nie miał odwagi mu zagrozić – nie zgłosił się żaden kontrkandydat.

 Tym razem będzie inaczej. Gdyby doszło do drugiej tury, a Dąbrowska może liczyć na sporo głosów niezadowolonych z polityki „ciepłej wody z kranu” Siraka oraz jego zaangażowania pod stronie zwolenników Jana Szyszki, to może być naprawdę ciekawie.

Jadwiga Dąbrowska dla „Kuriera Podlaskiego”:

- Kandydowanie na stanowisko burmistrza Hajnówki nie było moim zamiarem, planem czy aspiracją. Wynikło samo z siebie, jest propozycją wielu osób i środowisk. Nie jest ta decyzja skierowana przeciwko komuś, jest prawem konstytucyjnym każdego z nas. Uwzględniając niską frekwencję wyborczą, przynajmniej w wyborach samorządowych, chciałabym spowodować, że ci wątpiący w jakąkolwiek zmianę pójdą do wyborów. Brak zmian, w tym również personalnych od wielu lat, jest czynnikiem hamującym aktywność mieszkańców. Kierowanie miastem wymaga nowego świeżego spojrzenia i mam nadzieję, że wprowadzenie też nowych ludzi do Rady Miasta przyniesie nowe rozwiązania. Nie tyle chodzi mi o moją osobę, ile o to, by do wyborów poszli ludzie do tej pory nieangażujący się, zarówno w charakterze wyborców, jak i tych wybieranych. I żeby znikła ta znana od wielu lat przewidywalność.

Po dwóch latach pracy w samorządzie stwierdziłam, że szkoda by było nabytego doświadczenia i umiejętności, i że warto spróbować podjąć wyzwanie startu w wyborach na burmistrza miasta.

 

Arkadiusz Panasiuk

 


Wicestarosta będzie kandydować na burmistrza Hajnówki komentarze opinie

  • gość 2018-09-10 13:56:09

    Trzymam kciuki.

  • Andrzej - niezalogowany 2018-09-29 13:22:55

    Świetny samorządowiec i wydaje się fajną osobą. Ma mój głos

  • gość 2018-10-07 20:38:50

    ma Pani mój głos!

Dodajesz jako: Zaloguj się