:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  25°C słabe opady deszczu

Siemiatycze - Wiosna 1945

Album Starych Fotografii, Siemiatycze Wiosna - zdjęcie, fotografia

Na zdjęciu na pewno jest wiosna, drzewa nie mają jeszcze liści, ale słońce jest już wysoko. Wiele wskazuje na to, że to rok 1945. Kilka miesięcy po wkroczeniu tutaj Armii Czerwonej. Instaluje się „władza ludowa”.

Targ w Siemiatyczach zawsze był na historycznym Rynku. Ludzie więc w dzień targowy, w czwartek, wrócili w to samo miejsce. Życie powraca w stare koleiny. Nie do końca, bo nie ma zniszczonego przez Niemców ratusza z żydowskimi sklepami i nie ma samych Żydów. Zginęli ponad dwa lata wcześniej, zamordowani w Treblince. Niewielka grupa ocalałych albo już wyjechała, albo szykuje się do wyjazdu. W okolicy walczą nadal oddziały antykomunistycznej partyzantki. Miasto jest w dużym stopniu zniszczone. Wraca powoli życie, ale nie dla wszystkich.

Znajoma wschodnia pierzeja Rynku z ruinami kilku domów zbombardowanych jeszcze chyba we wrześniu 1939 r., a może w 1941. Ludzie poruszają się, czegoś szukają. Towar, wyobraźmy sobie jak skromny, jakaś żywność, ubrania, rozłożony wprost na ziemi. Na pierwszym planie miotlarz, obok pilnujący porządku „ludowy” żołnierz z bronią.

Jedno z niewielu albo jedyne zdjęcie utrwalające ten czas. Zrobił je Antoni Nowicki.

Marek Antoni Nowicki, tygodnik Głos Siemiatycz

Siemiatycze - Wiosna 1945 komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się