:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C bezchmurnie

Rudka - Zapach lasu w domu

Ludzie  - pasje i problemy, Rudka Zapach - zdjęcie, fotografia

Zbliżają się święta, czas pomyśleć o zakupie choinki. Świerk pospolity, świerk kłujący (srebrny), świerk serbski, jodła kaukaska, jodła koreańska czy daglezja? Gdzie kupić?

Choinka z plantacji

Najpiękniejszą i najtańszą choinkę znajdziemy na plantacjach leśnych. Nadleśnictwo Rudka jest jednym z największych nadleśnictw w kraju, obejmuje teren ponad 2 360 km². Nadzoruje gospodarkę leśną na największej powierzchni lasów prywatnych spośród wszystkich nadleśnictw w Polsce. W ofercie sprzedaży Nadleśnictwa Rudka znajduje się świerk pospolity, świerk kłujący oraz stroisz.

- Charakteryzują się one pięknym pokrojem, zapachem lasu i niską ceną. Leśnicy dbają, żeby drzewka w szkółce leśnej w Korycinach były kształtne. Hodowla „domowej” choinki o wysokości 1,5-2m trwa 6-7 lat - mówi zastępca nadleśniczego Sylwester Kowalczuk.

Leśne patrole

W miejscach, które są najbardziej narażone na kradzieże, służby leśne wykorzystują kamery do monitoringu. Na obszarach leśnych organizowane są również patrole straży leśnej.

- Straż leśna zatrzymując sprawcę kradzieży choinek na gorącym uczynku kieruje do sądu wniosek o ukaranie. Zgodnie z art. 120 kodeksu wykroczeń, za nielegalne wycięcie choinki grozi kara grzywny – nawet do 5 tys. zł oraz nawiązka w kwocie podwójnej wartości choinki – mówi Sylwester Kowalczuk. Każda legalnie zakupiona choinka ma dokumenty potwierdzające pochodzenie z legalnego źródła, tzn. asygnaty lub faktury.

Recepta

Niezawodny przepis na to, aby choinka długo była świeża i przetrwała cały okres świąt, zdradził zastępca nadleśniczego.

- Jeżeli drzewko zostało zakupione przy dużych mrozach, to nie wolno nagle wnosić go do ciepłego miejsca, tylko przetrzymać w pomieszczeniu, gdzie panuje temperatura ok. +5°C, aby złagodzić szok termiczny. Pod pień umocowany na stelażu koniecznie wstawiamy pojemnik z wodą, wcześniej przycinając pień ostrym narzędziem tak, aby nie miażdżyć cewek, którymi pobierana jest woda. Można również umocować choinkę w dużej donicy wypełnionej wilgotnym piaskiem. Trwałość choinki ciętej przedłużymy umieszczając ją jak najdalej od źródeł ciepła.

Przed i po świętach

W okresie przedświątecznym, w stałych punktach sprzedaży Nadleśnictwo Rudka przygotowało co najmniej 100 sztuk ściętych choinek, ale jest też miejsce na plantacji na szkółce, gdzie każdy odbiorca może sam sobie wybrać choinkę.

- Wycinamy oczywiście tylko taką ilość choinek, jaką możemy sprzedać. Na terenie naszego nadleśnictwa zwiększa się co roku ilość odbiorców, w tym też hurtowych, gdyż coraz więcej ludzi pragnie mieć w domu prawdziwą choinkę – kontynuuje zastępca nadleśniczego Sylwester Kowalczuk.

Co roku pojawia się problem, co zrobić z choinką po świętach? Otóż po świętach w Nadleśnictwie Rudka przyjmowane są choinki w szkółce leśnej, aby uniknąć wyrzucania ich na śmietnik.

Katarzyna Nieroda, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz, fot. KN

Rudka - Zapach lasu w domu komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się