:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Samorządy , Rozliczanie poprzedniej władzy - zdjęcie, fotografia
Kurier Podlaski 06/02/2019 16:54

Na ostatniej sesji radni Kazimierz Tobota i Leszek Karbowski złożyli zapytania i interpelacje dotyczące inwestycji wykonanych przez poprzedniego wójta i poprzednią radę. I o ile pytania radnego Karbowskiego, który jest nowym radnym mogą wydawać się uzasadnione, to trochę dziwne są pytania radnego Toboty, radnego z długoletnim stażem, za którego kadencji krytykowane inwestycje były realizowane.

Rubinek

       Radny Tobota złożył zapytanie dotyczące kąpieliska Rubinek. Powołując się na "licznie pojawiające się pytania" pytał o to, czy w chwili udostępnienia do użytkowania kąpielisko posiadało wydaną przez Inspektora Nadzoru Budowlanego zgodę na użytkowanie. Poprosił o kopię takiej zgody, a jeżeli zgody nie było, to kto ponosi za to odpowiedzialność? Czy wobec osób, które zawiniły, zostały wyciągnięte konsekwencje, jeśli tak, to jakie? Drugie pytanie radnego dotyczyło badań wody w kąpielisku - pytał jak często badania były przeprowadzane. Interesowały go też plany ewentualnego usprawnienia funkcjonowania przebudowanego cieku, pozbycia się wód zastojowych, czy przewidziane są działania na wypadek zakwitu sinic i jaki będzie sposób ostrzegania przed kąpielą w zbiorniku.

        Zagospodarowanie Rubinka - wykonanie kąpieliska to pierwsza część zadania, wykonana za ok. 140 tys. zł (dofinansowana z Tygla Doliny Bugu). Jak mówił wójt Urbański - wskazana jest dalsza realizacja, czyli pole namiotowe i camping, ale tu przewidywane są większe koszty.

         Przedszkole

        W interpelacji radny Tobota pytał o mielnickie przedszkole:

        "3 września 2018 r. zostało oficjalnie otwarte nowe Przedszkole w Mielniku zwane "Kompleksem edukacyjnym". Przepisy prawa budowlanego precyzyjnie określają przypadki, kiedy po zakończeniu robót budowlanych inwestor jest zobowiązany zwrócić się do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego z wnioskiem o przeprowadzenie odpowiedniego postępowania administracyjnego w tej sprawie. (...) W artykule 54 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Oz. U. z 2016 r., poz. 290) zapisano, że możliwość przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego jest dopiero po zawiadomieniu właściwego organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy przez inwestora i uzyskaniu zgody na użytkowanie. Stroną w postępowaniu o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie budynku jest zawsze inwestor, a w tym przypadku była to Gmina Mielnik. Rozpoczęcie użytkowania naszego przedszkola i żłobka nastąpiło (...) bez wymaganego prawem zezwolenia, co skutkowało nałożeniem kary finansowej na inwestora, czyli urząd Gminy Mielnik w wysokości 30.000,00 zł. W związku z czym proszę o informację:

        1. Kto z ramienia inwestora, czyli Urzędu Gminy Mielnik nadzorował i koordynował prace związane z budową budynku zwanego "Kompleksem Edukacyjnym"? Zaznaczam, że nie chodzi mi o inspektora nadzoru, lecz pracownika urzędu gminy.

        2. Czy zostało wyjaśnione kto nie dopełnił obowiązków związanych ze zgłoszeniem do Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Siemiatyczach odpowiednich dokumentów, niezbędnych do uzyskania pozwolenia na użytkowanie nowo wybudowanych budynków w terminie do 3 września 2018 r?

        3. Czy zostały wyciągnięte konsekwencje, a jeżeli tak, to jakie, wobec osób, które nie dopełniły swoich obowiązków w tej sprawie?

        4. Czy była lub jest rozważana możliwość wyciągnięcia finansowych konsekwencji wobec urzędników odpowiedzialnych za zaniedbanie w oparciu o Ustawę o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa, która weszła w życie 17 maja 2011 r. Miała ona przeciwdziałać niekompetencji i niefrasobliwości urzędników.

        5. Czy zostały wyciągnięte konsekwencje, a jeżeli tak, to jakie, wobec Dyrekcji Zespołu Szkół im. Unii Mielnickiej za rozpoczęcie użytkowania obiektu bez należytej staranności w przejęciu obiektu i wpuszczenie do obiektu dzieci i pracowników bez wymaganej prawem decyzji o dopuszczenia do użytkowania.

        Moim zdaniem korzystanie z obiektu użyteczności publicznej bez uzyskania pozwolenia na użytkowanie stanowi zagrożenie bezpieczeństwa i życia przebywających w nim osób, a tym bardziej małych dzieci ze żłobka i przedszkola. Obawy te były jak najbardziej uzasadnione biorąc pod uwagę ilość usterek (wadliwe działanie klimatyzacji, występujące przecieki wody), występujących w pierwszych miesiącach."

        Kary dotyczące mielnickiego przedszkola - kara wojewody za brak legalizacji w wysokości 30 tys. zł (gmina starała się o umorzenie kary, niestety ze względu na poprzednie umorzenie kary związanej z kanalizacją - starania zakończyły się negatywnie) i kara z urzędu marszałkowskiego - 14.134 zł za nieprawidłowości przy przetargu...

         Drogi

        Radny Leszek Karbowski złożył zapytanie dotyczące remontów gminnych dróg. Konkretnie ul. Górnej. W związku z wykonaniem wg niego bardzo wąskiej nawierzchni (...) z dużym odstępstwem od rzeczywistych granic ulicy pytał: 1. Kto był projektantem dokumentacji technicznej ul. Górnej? 2. Kto osobiście podjął decyzję o wykonaniu takiej szerokości ulicy, która nie spełnia warunków ulicy o ruchu dwukierunkowym? 3. Czy przy projektowaniu i później realizacji zostały zachowane spadki (nachylenia nawierzchni) dotyczące dróg, a wynikające z przepisów. Dotyczy to odcinka przy posesji panów K. i T. w dół? 4. Czy przy realizacji nowej nawierzchni na ul. Górnej zostały zachowane przepisy o ochronie przyrody. Czy przewidziane są odstojniki zbierające zanieczyszczenia zmywane przez spływające ul. Górną wody opadowe do Bugu? 5. Czy urząd gminy posiada zezwolenie budowlane na realizację nawierzchni na ul. Górnej? Czy urząd gminy po wykonaniu nawierzchni uzyskał zezwolenia na użytkowanie publiczne tej ulicy? 6. Czy przewidziany jest dalszy ciąg budowy tej ulicy, tj. od posesji pana T. do drogi nad Bugiem posesji pana S. i kiedy?"

        Sołtys Bukrewicz (radny z poprzedniej kadencji) w wolnych wnioskach pytał radnego Karbowskiego: - Po dzisiejszej pańskiej interpelacji jestem skołowany, bo w końcu nie wiem, czy chciał pan remontu tej drogi czy nie. Przychodził pan do mnie w poprzedniej kadencji z prośbami od mieszkańców. Sam pan widział, że jest tam duża skarpa, ogrodzenia pobudowane na pasie drogowym. To jak tam się wcześniej samochody mijały? Lepiej było jak było błoto? Ja wiem, że mieszkańcy są zadowoleni, że ta droga jest zrobiona, cieszą się, że po błocie nie jeżdżą.

        - Ja też się cieszę i droga jest potrzebna i niezbędna, ale jak się coś wykonuje, to niech to będzie zgodne z jakimiś zasadami. A droga jest jaka jest, nie miną się samochody, droga za wąska i jest to problem - odpowiadał Karbowski.

        W czasie przedsesyjnego wspólnego posiedzenia komisji pojawił się inny temat związany z drogownictwem. Nieomawiany na sesji, ale warto o nim wspomnieć. Jeden mieszkańców poprosił radnych o zmianę organizacji ruchu wprowadzonej na Przedmieściu, przy ul. Mostowej:

        - Zrobiono asfalt i rozumiem, że trzeba było uregulować większy ruch samochodowy, ale wystarczyło np. ograniczyć prędkość do drogi osiedlowej do 20 km na godz. Wprowadzono ruch jednokierunkowy. Ulicę Mostową do Brzeskiej zamieszkują trzy rodziny. Dwie, wyjeżdżając z posesji, nie mogą skręcić w prawo, jedna w lewo. Nie pytano nas o zdanie, utrudniono nam ruch. Ja odruchowo skręcam w prawo, bo tam mam stodołę, a tak muszę jeździć na około. Problem będzie jak pojawi się policja. Niech by było dwukierunkowo, tam zmieszczą się dwa samochody. Może wprowadzić zakaz wjazdu ciężarówkom. Teraz jest źle i pytanie, czy dałoby się przywrócić taki ruch jak było?

        Pozostając w temacie dróg - wójt Marcin Urbański zdając sprawozdanie z prac pomiędzy sesjami mówił o spotkaniu ze starostą i wicestarostą w sprawie dofinansowania przebudowy ul. Królewskiej. Aby ulicę zrobić kompleksowo, potrzebne jest przełożenie wodociągu, który biegnie w osi jezdni, na odcinku 200 metrów, z 10 przyłączami do gospodarstw, zaprojektowanie oświetlenia.

        - Jeśli nie uda się w bieżącym roku przebudować ul. Królewskiej (która też nie jest ujęta w tegorocznym budżecie powiatu siemiatyckiego - ak), mam obietnicę wykonania nakładek na drodze Mętna - Mielnik. Albo inaczej - mam obietnice wykonania jednego z dwóch zadań. Z ul. Królewską możemy nie zdążyć, bo wiąże się to z projektem oświetlenia ulicy. Może w 2019 r. uda nam się przełożyć wodociąg, a od 2020 r. zajmiemy się zrobieniem ulicy - mówił Urbański.

         Anna Kondraciuk, fot. AK

Reklama

Rozliczanie poprzedniej władzy komentarze opinie

  • gość 2019-02-07 23:00:33

    a kiedy była ta ostatnia sesja?, data?

  • gość 2019-02-09 13:07:35

    No i mammy znów rozliczenie Wójta poprzedniego przez radnego, a raczej, jak widać, przez wcześniejszego, którego rozliczał poprzedni. Czy znów to była najgorsza kadencja pana co tak cicho siedzi koło obecnego Wójta, tak jak to mówił za czasów wcześniejszego wójta. O to jest pytanie?

Dodajesz jako: |


Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Poszukiwany Pracownik na Fermę

Poszukiwany Pan do pomocy na fermie drobiu. Obowiązki głównie polegają na zajmowaniu się kurnikami, produkcji paszy "wszystko raczej działa na..


Zobacz ogłoszenie

Muzyka na imprezy

Przeboje współczesne; piosenki biesiadna; przeboje lat 60. i 70 Poprawiny, chrzciny, imieniny, choinki, bale i inne. Roman Kondraciuk - tel 693..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez kurierpodlaski.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Głos s.c. Jerzy Nowicki i Jacek S Wasilewski z siedzibą w Siemiatycze 17-300, Jana Pawła II

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"