:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Interwencje, Radny kościelnym fresku - zdjęcie, fotografia
Kurier Podlaski 18/11/2019 21:22
Jerzy Nowicki

Niektórzy mieszkańcy Sarnak są oburzeni, że - jak twierdzą - na fresku w budowanym kościele znalazł się wizerunek kościelnego - pracownika parafii a zarazem radnego gminy Sarnaki

     - Że jest wizerunek proboszcza - można jakoś zrozumieć, choć z tą jego świętością też wątpliwości były i są. Ale ten to przynajmniej buduje ten kościół, pomimo swego czasu ogromnych protestów, mamy cały czas nadzieję, że i ten stary kościół ocali. Ale że obaj za świętych chcą uchodzić?! A może to nowa tradycja i wszyscy radni tam będą, czy na przykład sponsorzy kościoła?

     Sarnackim kościelnym jest Mariusz Dudziuk, radny gminy Sarnaki. W wyborach miał dwoje kontrkandydatów: Henryka Mułenkę, który zdobył 39 głosów, Katarzynę Wawryniuk - 34 głosy. Dudziuk zdobył głosów 47 i mandat radnego. Wyborców uprawnionych do głosowania w okręgu - 225.

    Właściwie od początku kadencji obecnego samorządu widoczny. Bohater jednej z pierwszych sesji, na której dyrektor szkoły w Sarnakach zarzucała mu podział stanowisk w szkole, organizowanie potajemnych sesji, spotkań 6 radnych - w wikariacie. Radny zaprzeczał. Pisaliśmy o tym na naszych łamach.

     Potem radny zasłynął swoim oświadczeniem majątkowym, w którym "zapomniał" wpisać całego posiadanego majątku, dochodów. A przecież, jak podnosili zainteresowani, pracuje w parafii jako kościelny i grabarz, więc dochody ma. Radny złożył sprostowanie do oświadczenia.

     Kościelny miał też protestować, kiedy mieszkańcy chcieli odmalować ścianę na budynku koło strażnicy OSP. Na ścianie przy plenerowej siłowni miał powstać niezobowiązujący mural z sielskim widoczkiem. Jak mówili mieszkańcy - według kościelnego byłaby to profanacja miejsca komunistycznej kaźni. Jak się okazało UB przetrzymywało podejrzanych o współpracę z podziemiem antykomunistycznym w budynku obok. Ostatecznie protest wytłumaczono tym, że to byłyby wyrzucone pieniądze, że najpierw trzeba zabezpieczyć rynny, by zacieki nie zniszczyły odmalowanej ściany.

       Ostatnio nazwisko kościelnego pojawiło się jako wnioskodawcy nadania honorowego obywatelstwa gminy Sarnaki biskupowi seniorowi Antoniemu Dydyczowi. Tu też pojawiły się głosy wątpliwości - tytuł nadany na uroczystej sesji, głosowaniem rady gminy. Z tym, że na sesję na której "rada uchwałę podejmie" zapraszano już dwa tygodnie wcześniej.

     Od wieków w postaciach różnych świętych na kościelnych malowidłach i w rzeźbach artyści uwieczniali podobizny władców, również lokalnych, sponsorów, magnatów. Niejedna Matka Boska ma twarz kogoś z otoczenia z czasów współczesnych wykonawcom malowideł. Sam mistrz Wit Stwosz w rzeźbach ołtarza mariackiego utrwalił pozujących mu krakowskich mieszczan i mieszczki. Ale to było tak dawno... A tu i teraz, może trochę być dziwnie modlić się w Sarnakach do kościelnego – radnego gminnego?

     Może to tylko przypadek? Zbieżność wizerunków? Jesteśmy ciekawi opinii parafian.

    Anna Kondraciuk, fot. Czytelnik i Joanna Gąska

Reklama

Radny na kościelnym fresku komentarze opinie

  • gość 2019-11-19 09:30:59

    Swięty człowiek

  • gość 2 - niezalogowany 2019-11-19 12:46:19

    Mnie ciekawi jak to jest. kilka dni temu w papierowej wersji pod tym artykułem była podpisana Pani Celińsaka a teraz P. Anna Kondraciuk ? :D
    Co do samego "zajścia", lepiej niech kościelny uważa bo to już nie pierwszy wybryk, a może już być jego ostatnim...

  • gość 2019-11-19 12:48:50

    hehe dobre :D

  • Gość - niezalogowany 2019-11-19 14:55:51

    Święty Kościelny mòdl się za nami.

  • Gość - niezalogowany 2019-11-19 15:32:02

    Cała Polska się śmieje bo kościelny na fresku widnieje. Hahaha

  • gość 2019-11-19 17:13:10

    zniesmaczona i oburzona skandal Na freskach jest jeszcze proboszcz i organista

  • Anna Kondraciuk - niezalogowany 2019-11-19 21:43:14

    Odpowiadając "gościowi 2" - wspomniana Pani była wymieniona w wersji papierowej jako autorka zdjęcia, autorem tekstu jestem ja, pod tekstami w wersji papierowej podpisuję się "ak". Pozdrawiam

  • floyd44 - niezalogowany 2019-11-20 07:30:35

    Świętymi czyni nas sprawiedliwe życie a nie wizerunek na ścianie.
    Całe zajście jest bardzo niesmaczne.Jeden być może się wywyższa,a inni może doszukują się czegoś czego nie ma,ale niesmak pozostaje...

  • gość 2019-11-20 10:50:21

    Przepraszam bardzo na freskach jest namalowany proboszcz i kościelny. Organisty tam niema!

  • gość 2019-11-20 10:56:28

    Moim zdaniem powinno być to zamalowane. A kościelny z proboszczem powinni ponieść konsekwencje. Trzeba się wziąć za to, nie po to ludzie płacą na budowe nowego kościoła żeby kościelnego oglądać na fresku.

  • gość 2019-11-20 10:57:19

    ,,Cała Polska się śmieje bo kościelny na fresku widnieje". Hahaha bardzo dobre

  • gość 2019-11-20 11:01:04

    Całe Sarnaki o tym szumią, każdy się śmieje z kościelnego a on dumny z siebie.
    Wszyscy na niego plują a on myśli że deszcz pada. Nie rozumiem tego.

  • gość 2019-11-20 11:05:12

    Jestem oburzony tym że będe musiał w kościele patrzeć na kościelnego zakłamaną twarz

  • gość 2019-11-20 11:07:56

    #ZamalowaćKościelnego

  • gość 2019-11-20 11:19:12

    Czym trzeba sobie zasłużyć żeby zostać uwiecznionym na ścianie w nowym Kościele?

  • Gość - niezalogowany 2019-11-20 21:35:25

    Ja też chcę.

  • Gość - niezalogowany 2019-11-20 21:37:56

    Nie dajemy na budowę kościoła.... I już... . Zmienić kościelnego bo za dużo sobie pozwala. Napiszmy do biskupa.

  • gość 2019-11-21 12:28:48

    Na niego ja nie mam takiego słowa żeby powiedzieć wszystkie które znam są za łaskawe, nawet te najbrzydsze. Łgarz, kłamca i obłudnik+++++++++++

  • Gank Olsena - niezalogowany 2019-11-21 12:28:53

    Radnym,kościelnym się bywa,a człowiekiem trzeba być całe życie,w sumie to nie był zły "chłopak"lecz stanowisko radnego mu coś pomieszało w głowie

  • Gość - niezalogowany 2019-11-21 14:57:35

    Od następnej niedzieli, nie dam ani złotówki na budowę kościoła. Dość! Nikt parafian o zdanie nie pytał. Pokory nie mają w tym za grosz.. Zapomnieli chyba co jest napisane w Piśmie - Kto się wywyższa, będzie poniżony".. Pycha aż się wylewa. Tak to jest jak nie ma żadnej kontroli, na co idą nasze pieniądze.. Mam nadzieję że taca będzie mniejsza i pójdą wtedy po rozum do głowy (i do Ducha Świętego).
    Gruba przesada i skandal...

  • gość 2019-11-21 18:46:27

    Trzeba się za to wziąć i zacząć kontrolować bo to już za daleko zaszło, robią co chcą i to jeszcze za pieniądze ludzi.

  • gość14896 - niezalogowany 2019-11-21 18:48:27

    Ściana do wyburzenia ...

  • gość 2019-11-22 20:37:34

    1. Ciekawe czy proboszcz wiedział o tym, że kościelny jest na fresku ? patrząc na zachowania kościelnego to nie zdziwiłbym się gdyby sam nie poszedł do tych którzy malują freski i nie naopowiadał im kim to on nie jest i jak on waży jest... Nie zdziwiłbym się gdyby własnie tak było...
    2. Kościelnego nie odwołuje Biskup tylko trzeba porozmawiać z proboszczem, żeby przedstawił to do Rady Parafialnej bo to ona podejmuje takie decyzje a nie proboszcz.
    3. Kościelnego na fresku widziałem (jak się wejdzie na chór i patrzy się na ołtarz to po lewej stronie widać na końcu kościoła) a ktoś mi powie gdzie jest proboszcz albo organista bo ich nie widziałem...

  • Siedlce - niezalogowany 2019-11-23 13:19:38

    Ale wy jesteście smieszni. Nikogo tak na prawdę nie interesuje kogo tam w waszych Sarnikach macie na freskach. Weźcie się umowcie z malarzem że jak będzie robił ostatnią wieczerzę to cała wasza wieś się załapie i będzie po krzyku. Może być nawet kilku Judaszy. Wy takimi artykułami na Internecie się ośmieszacie, bo to pokazuje jacy jesteście mali, zawistni, mściwi i podli.

  • gość 2019-11-24 09:23:45

    Nieżle

  • Gość - niezalogowany 2019-11-25 19:50:12

    Jestem za tym aby kościelny instagrama sobie założył będzie bardziej swiatowo

  • gość 2019-11-27 08:24:39

    Po co ta zajadłość w komentarzach!!!! To najbardziej zapracowany (za darmo) człowiek i radny w parafii i gminie zaraz po wójcie. Po prostu takich ludzi trzeba uwidaczniać dla potomnych a co z wójtem. Kiedy można będzie Go zobaczyć wśród ELITY ????

  • gość 2019-11-27 10:08:42

    Podlaskie t PiSuary i ciemnota.

  • Edek - niezalogowany 2019-11-29 21:06:27

    Jak wiadomo wszystkim, Kościelny i Wójt to jedna ręka. To on wójtowi doradza, opowiada, donosi itp. Uważa się za świętego. Kiedyś był inny, lubiany, a teraz nie można usłyszeć o nim dobrego słowa. Czemu tak wszyscy o nim źle mówią? Co jest tego przyczyną? Brak skromności i pokory. Czuję się panem w kościele i gminie. Czuję się bohaterem. I kazał się namalować. Co powie jest święte - tak myśli, ale prawda jest inna. Ludzie mają go dosyć. Nie chcą oglądać go w kościele i gminie. Sieje zamęt . Powiem tyle: w Sarnakach dzieje się źle. Jeszcze proboszcz i wójt się na nim przejadą. Ale będzie za późno. W kościele co raz to mniej ludzi i rozwalona gmina. WSPÓŁCZUJE

  • Gość - niezalogowany 2019-11-30 07:07:52

    Proponuję zrobić jeszcze jeden artykuł i popytać mieszkańców co oni na to. Może trzeba zobaczyć fresk , może już zamalowany?

  • gość 2019-11-30 18:31:28

    Mnie najbardziej dziwi głupota mieszkańców Sarnak. Przodkowie 200 lat temu, w 1816 roku roku wybudowali ten drewniany kościół. A Wy się zgadzacie na ten nowy/drogi murowany kościół? Remont starego byłby tańszy. Drewniany jest ołtarzem zwrócony do wschody, czyli tak jak tradycja nakazuje. Murowany odwrotnie ołtarzem na zachód. Ha, ha.

  • Gość - niezalogowany 2019-12-02 20:55:16

    Stać nas na nowy to budujemy. Ksiądz Proboszcz najlepszy budowniczy . Będziecie nam zazdrościć i przyjeżdżać do nas na modły. Kościół jest piękny.

  • Gość - niezalogowany 2019-12-02 20:56:36

    W nowym kościele powinna być nowa obsada.

  • gość 2019-12-03 12:17:27

    Ludzie opamiętajcie się skąd ta zazdrość!!! Budujemy bo po prostu to nam się należy.?????
    Jeżeli chodzi o nową obsadę to zaszczytne miejsca zajmą RADNI PARAFIALNI oraz na drugim planie znajdą się RADNI GMINNI z najbardziej zapracowanym (za darmo) kościelnym.

  • Pani B. - niezalogowany 2019-12-04 22:02:26

    Moim zdaniem to większość komentatorów to są zwyczajni zazdrośnicy, których żółć zalewa, że to nie ich podobizny namalowane są w kościele. Każdy by chciał takiego upamiętnienia dla przyszłych pokoleń. Ale na to trzeba sobie zasłużyć, a nie tylko po internecie harce uprawiać i jadowite pisać komentarze

  • gość 2019-12-04 22:25:03

    Mariusz jak żywy! Ale czy on tam udaje jakiego proroka czy świętego, czy został namalowany jako- kościelny parafialany?

  • gość 2019-12-05 09:51:08

    Właśnie właśnie zazdrośnicy.!!!!!! Przecież Michał Anioł też się na kimś wzorował malując freski w kaplicy Sykstyńskiej

Dodajesz jako: |