:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  19°C bezchmurnie

Puchar Polski Nordic Walking 2018. Dwie hajnowianki na podium

Rózne dyscypliny, Puchar Polski Nordic Walking hajnowianki podium - zdjęcie, fotografia

Fani spacerów z kijami po raz kolejny spotkali się w Hajnówce, by zawalczyć o wygraną w finale Pucharu Polski Nordic Walking 2018. Na zawody przyjechały osoby z różnych zakątków Polski oraz z zagranicy, które zaciekle rywalizowały na dystansach 5, 10 lub 21 km. Za kije chwyciła także słynna polska para aktorów – Tamara Arciuch i Bartłomiej Kasprzykowski, którzy wystąpili w roli ambasadorów Akademii Zdrowia Santandera.

Już od 3 lat Hajnówka wieńczy cykl zmagań o Puchar Polski Nordic Walking, przyciągając do odwiedzenia naszej miejscowości rzeszę fanów. Na ubiegłorocznym finale tereny Nadleśnictwa Hajnówka gościły ponad 900 zawodników, jednak i w tym roku frekwencja dopisała. Ranga tego wydarzenia z roku na rok wzrasta, o czym świadczy liczne zainteresowanie mediów nie tylko lokalnych, ale i tych ogólnokrajowych, jak TVP2.

Rekreacyjne kije

Dla prawdziwych pasjonatów tego sportu obecność na Pucharze Polski NW to już niemal tradycja. Udział w finale to  również podsumowanie dotychczasowych starań o dobry czas podczas poprzednich etapów w Mielnie, Konstancinie–Jeziorna, Kolbuszowej, Polanicy Zdroju, Osielsku i Potęgowie. Impreza ta zaangażowała wielu ludzi z różnych krańców kraju, m. in. Krakowa, Poznania, Warszawy czy Gdańska. – Jestem na finałach w Hajnówce już 2 raz, jednak w tym roku zbieram punkty. Zrobiłam tutaj swoją „życiówkę”, widać że forma jest - powiedziała Małgorzata Kubiszyn z Lubaczowa. Jednak nie wszyscy przyszli tam po to, by wygrać. Duża część mieszkańców Hajnówki traktuje swój udział nie jako rywalizację, a formę relaksu. – Jestem z Hajnówki, więc trudno było mi opuścić taką imprezę – powiedziała 50-letnia kobieta. - Raczej skupiam się na bieganiu, a kijki to taki przerywnik do maratonu w Warszawie.  Dzisiaj szłam na 10 km i było bardzo przyjemnie. W takim pięknym lesie idzie się dobrze, ale przy dzisiejszej super pogodzie jeszcze lepiej – dodała.

 

Dzieci kochają nordic!

Problem z regularną aktywnością fizyczną wśród Polaków jest bardzo duży. Z podanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki raportu wynika, że odsetek Polaków (15-69 lat) spełniających kryteria Światowej Organizacji Zdrowia dot. aktywności fizycznej w czasie wolnym wynosi zaledwie 23 %. Właśnie dlatego tak ważne jest propagowanie zdrowego stylu życia już we wczesnym etapie rozwoju dzieci. Udział w Pucharze Polski był okazją, w której młodzież hajnowska mogła nie tylko za darmo wystartować, ale również wypożyczyć niezbędny do tego sprzęt. Jedną z nich była uczennica 7 klasy podstawowej, Jagna. – Zapisaliśmy się razem z rodzicami i bratem. To już drugi rok, gdy biorę udział. Szłam na 5 kilometrów i było świetnie, bardzo mi się podobało. Oprócz woli walki zawodnicy musieli umieć także ustępować. Wytyczone trasy biegły leśnymi, wąskimi szlakami zatem na niektórych odcinkach nawet wyprzedzanie sprawiało trudności. – Ludzie byli bardzo uprzejmi, ale było dosyć tłoczno. Na hasło „lewa wolna!”  większość schodziła na prawo, ale spotkałam się też z taką osobą, która nie chciała ustąpić – zdradziła dziewczynka.

Pomimo tego  atmosferę panującą na imprezie można uznać za bardzo przyjazną. Po minięciu mety na każdego zawodnika czekały napoje izotoniczne, regenerujący posiłek, upominki od sponsorów i oczywiście medal. Tradycyjnie już chętni mogli przejechać się kolejką wąskotorową do Topiła. Tym, którzy postanowili zostać i wspólnie biesiadować przy stole czas umilał koncert grupy Czeremszyna.
Lokalna duma

Po powrocie nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczenie medali w danych klasyfikacjach z rąk słynnej pary polskich aktorów, ambasadorów Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku, Tamary Arciuch i Bartłomieja Kasprzykowskiego. Pomimo silnych rywali hajnowianie również wywalczyli dla siebie medale. W kategorii wiekowej kobiet 18-29, na dystansie 5 km Julia Kazbieruk stanęła na podium na miejscu 3, podobnie jak jej młodsza koleżanka, Maja Kozłowska, która na tym samym dystansie w klasyfikacji dziecięcej  zajęła również mocne 3 miejsce.

Być może już za rok zawodnicy z całego świata będą zjeżdżać właśnie do Hajnówki, by tam zawalczyć o Puchar Europy Nordic Walking. To wielka szansa zarówno dla regionu, jak i dla młodych, nordicowych orląt, aby mogły wzorować się na światowych gwiazdach tego sportu. Do zobaczenia za rok w Hajnówce!

       BP

Puchar Polski Nordic Walking 2018. Dwie hajnowianki na podium komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się