:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  24°C lekkie zachmurzenie

Prolog, czyli Dni Kultury i Piśmiennictwa Słowiańskiego w Bielsku Podlaskim

Odsłonięcie rzeźby pomnikowej w parku miejskim, upamiętniającej walny sejm litewski z udziałem króla Zygmunta II Augusta, który miał miejsce w Bielsku w 1564 roku, było głównym punktem obchodów Prologu 21 maja.

Kilkumetrowy drewniany posąg wyrzeźbił białoruski artysta Anatolij Turkow, podczas jednego z plenerów, które odbywały sie w skansenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, na prośbę szefa Muzeum Doroteusza Fionika. W ubiegłym roku po burzliwej dyskusji bielska rada miejska wyraziła zgodę na ustawienie pomnika w parku Królowej Heleny. 

Odsłonięciu pomnika towarzyszyła uroczystość w Bielskim Domu Kultury, poświęcona bielskiemu sejmowi pod tytułem „Wielkie Księstwo Litewskie i dziedzictwo Bielskiego Sejmu Wielkiego: panel dyskusyjny z udziałem historyków” oraz koncert chóru im. A. Raszczyńskiego i zespołu „U nieskładowaje” z Białorusi.

Natomiast po południu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku odbyła się konferencja naukowa: Cerkiew prawosławna na Podlasiu, Polesiu i Grodzieńszczyźnie. Można też było porozmawiać z autorami książek o prawosławiu: Anatolem Hładyszczukiem z Brześcia oraz Grzegorzem Jackiem Pelicą z Łęcznej.

Wcześniej, bo w sobotę 19 maja, w 230. rocznicę urodzin, w małej ojczyźnie profesora Ignacego Daniłowicza (1788-1843) przeszedł barwny korowód spod cerkwi św. Eliasza w Hryniewiczach Dużych do wsi Kotły. W Kotłach zaś, w miejscowej świetlicy, została otwarta wystawa: Wieś Kotły na Gościńcu Litewskim

W niedzielę natomiast pod cerkwią Opieki Matki Bożej w Bielsku Podlaskim odbył się kiermasz książek oraz rękodzieła, można było również porozmawiać z autorami publikacji.

Prolog zakończyła wtorkowa (22 maja) konferencja "Peterhof i moje podlaskie korzenie", czyli spotkanie z dr Iryną Paszczyńską z Sankt-Petersburga.

Tekst i fot. (jaco)

Prolog, czyli Dni Kultury i Piśmiennictwa Słowiańskiego w Bielsku Podlaskim komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się