:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  26°C pochmurno z przejaśnieniami

Powiat siemiatycki zwiększa deficyt budżetowy

Samorządy , Powiat siemiatycki zwiększa deficyt budżetowy - zdjęcie, fotografia

28 minut obrad, deficyt budżetowy wyższy o ponad 0,5 mln zł, a gospodarstwa w Czartajewie znów nie udało się sprzedać.

Porządek obrad kolejnej sesji rady Powiatu Siemiatyckiego, która odbyła się 31 stycznia, zawierał 9 punktów, więc wydawać by się mogło, że posiedzenie długie nie będzie, ale nie będzie również należało do rekordowo krótkich. Widocznie jednak radni solidnie popracowali na posiedzeniu połączonych komisji dzień wcześniej, bowiem na sesji, pierwszej w świeżo wyremontowane sali konferencyjnej, obradowali tylko 28 minut.

Zatwierdzili roczne plany pracy komisji stałych, działających w radzie, przegłosowali zmiany w statucie siemiatyckiego SP ZOZ oraz zmiany w wieloletniej prognozie finansowej i budżecie na 2018 r.

Było jednogłośnie, za wyjątkiem dwóch ostatnich głosowań. Radny Żero wstrzymał się od głosowania w kwestii zmian w budżecie i prognozie finansowej. Uzasadnieniem takiego głosowania była w pewnym sensie wcześniejsza jego interpelacja (jedyna podczas tych obrad), w której dopytywał:

- Na wczorajszym posiedzeniu komisji dowiedzieliśmy się, że nikt nie przystąpił do przetargu na sprzedaż zorganizowanego gospodarstwa rolnego w Czartajewie, a mimo tego zarząd postanowił zwiększyć deficyt budżetu na kwotę ponad 9 mln zł. O ile procent zarząd chce obniżyć cenę wywoławczą drugiego przetargu? Czy w przypadku niezbycia nieruchomości zarząd podejmie negocjacje cenowe z potencjalnym nabywcą i co będzie jeśli nikt nie zechce tej nieruchomości nabyć? W lutym ubiegłego roku na sesji pan starosta powiedział, że środki uzyskane ze sprzedaży gospodarstwa rolniczego w Czartajewie przeznaczone będą głównie na rozwój szpitala. Czy drogi w gminie Nurzec-Stacja są ważniejsze niż szpital?

Deficyt budżetu przed zmianami wynosił 8,4 mln zł, w wyniku wprowadzonych zmian zwiększył się o 636 tys. zł. W ramach przegłosowanych zmian starostwo dofinansowało budowę drogi na terenie gminy Nurzec-Stacja (kilometrowy odcinek drogi z Żerczyc do Nurczyka). Zapytać by można co wspólnego ma finasowanie przebudowy drogi ze sprzedażą czartajewskiego gospodarstwa?

- Budżet oparty jest albo na tej sprzedaży nieruchomości w Czartajewie albo na zaciągnięciu kredytu, dlatego powiedziałem - nikt rozsądny nie buduje dróg jak nie ma pieniędzy. Był deficyt 8,4 mln zł, już jest ponad 9. Przesuwają pieniądze, bo szafują drogami, które chcą zrobić w okresie wyborczym – mówił Żero już po obradach.

Starosta Jan Zalewski odpowiadał:

- Deficyt się nie zwiększa z tytułu wprowadzenia współfinansowania niewielkiego odcinka drogi na gminie Nurzec, natomiast została wpisana kwota po stronie dochodów na poczet sprzedaży mienia czy to z gospodarstwa czy działek tzw. podsuwalskiej strefy ekonomicznej. (…) W związku z roszczeniami byłych właścicieli, Wołków, musieliśmy im odprojektować niewielką działkę – 0,5 ha. Zainteresowanie zakupem gospodarstwa w formie zorganizowanej jest, aczkolwiek na pewno łatwiej byłoby sprzedać je w postaci działek. Będziemy dążyć do tego żeby sprzedać w całości jako funkcjonujące gospodarstwo, choć jest to utrudnienie, bo są i ludzie, których ten ewentualny nabywca musi przenieść. Na pewno potencjalni oferenci oczekują co będzie się działo na drugim przetargu, że my jako sprzedający w jakimś tam procencie obniżymy tę cenę wywoławczą. Taką uchwałę w najbliższym czasie zarząd podejmie. Na przełomie kwietnia i maja dojdzie do drugiego przetargu i jeśli wówczas nie dojdzie do sprzedaży, wtedy można już zastosować formę negocjacji i ustalenie ostatecznej kwoty sprzedaży w krótszym i uproszczonym trybie.

Ewa Magdalena Iwaniak, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz, fot. emi

Powiat siemiatycki zwiększa deficyt budżetowy komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się