:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  16°C rozproszone chmury

Postaw na rewolucję wiedzy w swojej firmie

Fundusze Europejskie, Postaw rewolucję wiedzy swojej firmie - zdjęcie, fotografia

Szyby o niezwykłej wytrzymałości czy odpady zielarskie do stworzenia ekologicznych środków czystości – takie badania naukowe prowadzone są w dwóch podlaskich firmach. Efektów jeszcze nie ma, bo prace badawcze trwają, ale po ich zakończeniu przedsiębiorstwa zyskają nowe, innowacyjne produkty, a mieszkańcy – zatrudnienie. Badania są możliwe dzięki finansowemu wsparciu z Funduszy Europejskich.

Skorzystać mogą z nich zarówno instytucje, zwykli mieszkańcy, jak i małe i średnie przedsiębiorstwa. Takim przykładem jest wsparcie unijne na przeprowadzanie badań naukowych nad nowymi produktami. W województwie podlaskim o taką formę wzbogacenia swojej oferty pokusiło się już kilka firm.

Płyny z zielarskich odpadów?

W zeszłym roku przedsiębiorstwo „Dary Natury” z Korycin, zajmujące się zbieraniem i produkcją wyrobów zielarskich, postanowiło wzbogacić swoją produkcję. Firma podjęła starania, by pozyskać na to pieniądze unijne i złożyła wniosek o dotację na badania naukowe mające wykazać, że powstałe podczas produkcji odpady zielarskie mogą być wykorzystane do wytworzenia ekologicznych środków czystości.

- Badania naukowe są bardzo kosztowne i bez wsparcia z Funduszy Europejskich nie moglibyśmy sobie na nie pozwolić – mówi Emil Kowalczuk, koordynator projektów unijnych w firmie ”Dary Natury” w Korycinach, miejscowości znajdującej się w powiecie siemiatyckim. – Prace badawcze jeszcze trwają i na razie nie możemy przewidzieć ich efektów, ale jeśli zakończą się pozytywnie, to nie tylko będziemy mieli innowacyjny produkt, ale także zatrudnimy nowych pracowników. Będą to specjaliści, których dodatkowo przeszkolimy.

Emil Kowalczuk poleca wszystkim przedsiębiorstwom sięgnięcie po takie środki finansowe, ale zaznacza, że należy to zrobić umiejętnie. – Jeśli ktoś zamierza jedynie wziąć pieniądze, na zasadzie, że na coś mi się przydadzą, to odradzam takie działanie – stwierdza koordynator unijny z „Darów Natury”. – Trzeba mieć konkretny pomysł, zaplanowany w najdrobniejszych szczegółach, bo wtedy pieniądze będą dobrze wykorzystane i przyniosą oczekiwany efekt.

Szkło lepsze niż stal Z tej samej formy pomocy skorzystała łomżyńska firma Uniglass Polska, produkująca szkło. Postarała się o fundusze unijne na prace badawczo- rozwojowe nad wytwarzaniem szyb zespolonych o wzmocnionej wytrzymałości termicznej. Badania naukowe w tym przedsiębiorstwie ruszą dopiero w tym roku.

- Mamy nadzieję, że po zakończeniu badań zyskamy produkt, którzy zdobędzie uznanie nie tylko w Polsce, ale na rynku międzynarodowym – informuje Małgorzata Karwowska, dyrektor handlowy Uniglass Polska. – To oczywiście zdecydowanie wpłynie na rozwój naszej firmy. Poza tym, dzięki badaniom powstaną nowe miejsca pracy.

Małgorzata Karwowska podkreśla też, że warto sięgnąć po pomoc, ale trzeba się liczyć z włożeniem pracy w jej pozyskanie.

- Nie wystarczy napisać sam wniosek i mieć plan na realizację projektu. Trzeba go też obronić przed komisją. Żeby otrzymać odpowiednią punktację, co gwarantuje pozyskanie funduszy, należy się bardzo dobrze do takiej prezentacji przygotować.

Oba przedsiębiorstwa ubiegały się o pieniądze z ogólnopolskiego programu operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014 – 2020. Pomoc przeznaczona jest dla małych i średnich przedsiębiorstw. Nowy nabór wniosków zaplanowany jest na od 2 listopada i potrwa do 20 grudnia 2016 roku. Wniosek należy złożyć jedynie w wersji elektronicznej za pośrednictwem systemu informatycznego. Link do sytemu będzie aktywny od 1 listopada.

Fundusze nie tylko na badania

Mikroprzedsiębiorstwa, małe i średnie firmy z województwa podlaskiego i lubelskiego mogą także ubiegać się o dofinansowanie przeznaczone na przeprowadzenie audytu wzorniczego i opracowanie strategii wzorniczej z programu dla Polski Wschodniej w ramach konkursu „Wzór na konkurencję”. Nabór wniosków na tę pomoc jeszcze trwa. Wnioski należy złożyć w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Warszawie, w wersji elektronicznej za pośrednictwem generatora wniosków, udostępnionego na stronie internetowej PARP. Przedsiębiorcy mogą także ubiegać się o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podlaskiego. Dotyczy to nieco mniejszych projektów na sfinansowanie konkretnych działań rozwojowych, których wyniki przełożą się na zwiększenie konkurencyjności i wprowadzenie nowych, ulepszonych produktów lub usług w firmach. Projekty mają ułatwić transfer wiedzy, innowacji i technologii, pomóc w rozwijaniu innowacji społecznych. Z dotacji będzie można zbudować pilotażową linię produkcyjną lub stworzyć w firmie centrum badań i rozwoju. Wnioski będzie można składać w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego już od 31 października, a nabór potrwa do 30 listopada.

BEATA PERZANOWSKA

 

 

Pobierz informacje w PDF

Projekt jest współfinansowany w ramach Konkursu dotacji dla prasy lokalnej na działania dotyczące Funduszy Europejskich ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

 

Więcej bezpłatnych informacji znajdziesz na www.funduszeeuropejskie.gov.pl
oraz w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich

 

Postaw na rewolucję wiedzy w swojej firmie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się