:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  20°C lekkie zachmurzenie

Pomnik żołnierzom napoleońskim

Święta i uroczystości, Pomnik żołnierzom napoleońskim - zdjęcie, fotografia

W obecności mieszkańców Pobikier i gminy Ciechanowiec, delegacji z miast partnerskich Ciechanowca z Niemiec i Francji, władz samorządowych i wojewódzkich, duchowieństwa, odsłonięto 6 sierpnia, w Pobikrach (gm. Ciechanowiec), pomnik upamiętniający zmarłych w tej miejscowości żołnierzy armii napoleońskiej.

Burmistrz Mirosław Reczko: - W czasie powrotu spod Moskwy dla żołnierzy napoleońskich największym wrogiem nie były wojska rosyjskie, lecz głód i mróz. Ci żołnierze dotarli tutaj i tutaj wielu zostało. W budynku, który do dziś istnieje, nieopodal, u pani Róży, był w tamtych czasach szpital wojskowy. W tym szpitalu zmarło najprawdopodobniej 365 żołnierzy. Mieszkańcy Pobikier szanowali to miejsce i upamiętnili je dębowym krzyżem, który przetrwał wiele lat, ale padł ze starości. Na nim była wyryta liczba poległych żołnierzy. Stąd opieramy się na tych danych, by mówić dziś o tych 365 osobach. Dziś, po 203 latach, upamiętniamy to miejsce na wieki.

Na niewielkim wzgórku stanął nowy krzyż i monument. Na pomniku znalazła się informacja o tym, komu jest on poświęcony, w trzech językach: polskim, niemieckim i francuskim. Pomnik sfinansowały Gmina Ciechanowiec i Narodowa Rada Pamięci Walk i Męczeństwa.

- Pomnik to inicjatywa gminy i urzędu. Ale okoliczni ludzie też mają w tym swoją cząstkę. Od dawna tu przychodzili, palili znicze. Ale były okresy, że dbano coraz mniej. Miejsce to zarosło, krzyż upadł i zgnił. Teraz na pewno to miejsce nie zginie i nie zostanie zapomniane – powiedziała Krystyna Moczulska, mieszkanka Pobikier.

Jacek Piotrowski, Cezary Klimaszewski, Kurer Podlaski – Głos Siemiatycz, fot. JP i CK

Pomnik żołnierzom napoleońskim komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się