:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  9°C bezchmurnie

Po raz pierwszy publikowane/2/ - Siemiatycze 1939

Album Starych Fotografii, pierwszy publikowane/2/ Siemiatycze - zdjęcie, fotografia

Kolejne zdjęcie wykonane 19 września 1939 roku w Siemiatyczach przez nieznanego żołnierza niemieckiego w czasie, kiedy wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z zajętych w 1939 roku terenów, by przekazać je Sowietom, na mocy paktu Ribbentrop – Mołotow.

          Widok z zachodniej strony Rynku, czyli obecnie pl. Jana Pawła, w kierunku wylotu na ul. Grodzieńską. W dali widać dwa budynki wschodniej pierzei Rynku, które istniały jeszcze do lat 80. XX wieku. Zostały zburzone pod budowę budynku WPHW (dzisiaj m.in. Rondo).
          Zabudowania z prawej strony fotografii, czyli południowej strony Rynku, między wlotem ul. Pałacowej a 11 Listopada dzisiaj nie istnieją, zostały zburzone w czasie wojny podczas ataku Niemców na ZSRR w 1941 roku. Aktualnie tę nieruchomość zajmuje PSS (początkowo tzw. „delikatesy”, a dzisiaj wynajem wielu firm).
          Na Rynku furmanki, może to był dzień targowy? Z prawej strony, na wysokości wylotu ul. Pałacowej trudna do zidentyfikowania duża grupa cywilów. Za furmankami majaczą ciężarówki wojskowe. Niestety, zdjęcie to bardzo amatorskie, nie jest zbyt dobrej jakości, oddaje jednak dramaturgię chwili.
          Przypomnijmy, że w czasie kiedy zrobiono to zdjęcie, czyli w dniach 17-20 września, Niemcy zbierali się do odwrotu. W dniach 27-29 września wkroczyła do Siemiatycz Armia Czerwona.

          Jerzy Nowicki, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz,
          autor zdjęcia nieznany, fot. z archiwum Głosu Siemiatycz

        

Po raz pierwszy publikowane/2/ - Siemiatycze 1939 komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się