:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  9°C bezchmurnie

Po raz pierwszy publikowane - Siemiatycze 1939

Album Starych Fotografii, pierwszy publikowane Siemiatycze - zdjęcie, fotografia

19 września 1939 rok. Zdjęcie zrobione przez nieznanego żołnierza niemieckiego w czasie, kiedy wojska niemiecki zaczęły wycofywać się z zajętych w 1939 roku terenów, by przekazać je Sowietom, na mocy paktu Ribbentrop – Mołotow.

          Na zdjęciu nieistniejący dzisiaj budynek w centrum miasta, przy ul. 11 Listopada 1. Mieścił się w nim w latach 30. XX wieku hotel Dwojry Sulańskiej, co zresztą widzimy na szyldzie. Okna są oklejone papierowymi paskami, które miały uchronić szyby podczas bombardowań. Przypadkowi przechodnie na ulicy. Niemiecki żołnierz podąża w stronę drzwi hotelu z menażką w ręku. W tym czasie, czyli w dniach 17-20 września, Niemcy zbierali się do odwrotu. W dniach 27-29 września wkroczyła do Siemiatycz Armia Czerwona.
          Zdjęcie interesujące też z tego względu, że po raz pierwszy widzimy jak wyglądała przed II wojną część ulicy 11 Listopada. Dzisiaj stoją tu inne budynki /róg Grodzieńskiej i 11 Listopada/
          W kolejnych numerach jeszcze dwie fotografie wykonane tego samego dnia w Siemiatyczach, czyli 19 września 1939 roku.

          Jerzy Nowicki, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz, autor zdjęcia nieznany.
        

Po raz pierwszy publikowane - Siemiatycze 1939 komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się