:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  8°C całkowite zachmurzenie

"Pejzaż Podlasia" Diany Jańczuk

Wernisaże - spotkania , Pejzaż Podlasia Diany Jańczuk - zdjęcie, fotografia

1 października w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce odbył się wernisaż malarstwa Diany Jańczuk. Artystka zaprezentowała kilkadziesiąt obrazów z cyklu "Pejzaż Podlasia". Dzieła pani Diany przedstawiają piękno Podlasia, Puszczę Białowieską i najbliższe okolice.

- Puszcza Białowieska wciągnęła mnie do tego stopnia, że postanowiłam tutaj pozostać. Uroczyska, monumentalne dęby, te wszystkie topiele roziskrzone blaskiem słońca. To tak piękny zakątek naszego kraju, że nie wyobrażam sobie mieszkać gdzie indziej. Dążę do tego, aby odkryć tajemnice przyrody, a tajemnicą przyrody jest Bóg, bo to On stworzył tą cudowną przyrodę. Rozmawiając z przyrodą, rozmawia się z Bogiem. Po wielu latach dużo zmieniło się w moim malarstwie, bo doszłam do większej formy, odważnie stosuję kombinacje farb, mam lepszą wyobraźnię, nowe pomysły i akcenty w sztuce. Pierwszą wystawę pt „Kwiaty” zrobiłam mając 20 lat. Moje malarstwo nie jest manifestem dla świata, nie jest jakimś krzykiem, prowokacją. Po prostu jest dialogiem z człowiekiem, ludźmi. Każdy obraz jest moim przyjacielem - powiedziała artystka.

Diana Jańczuk urodziła się w 1943 r. w Łucku na Wołyniu. Po wojnie mieszkała w różnych regionach kraju, m.in. Poznaniu, Wrocławiu, Opolu. Obecnie mieszka w Nowosadach, nieopodal Hajnówki. W Opolu ukończyła warsztaty sztuk plastycznych i technik wizualnych. Wywodzi się z rodziny artystów: ojciec - Karol Staniec był krakowskim rzeźbiarzem. Brat - Henryk Staniec to artysta plastyk tworzący na terenie Opolszczyzny. Prace Diany Ostapiuk-Jańczuk były eksponowane na wystawach w kraju i za granicą. Prezentowała swoje obrazy w Grecji, Niemczech i Słowacji. Rokrocznie uczestniczy w Przeglądach Sztuki Nieprofesjonalnej Hajnowskiego Domu Kultury, a jej prace uhonorowano nagrodami i wyróżnieniami.

Miłym akcentem podczas wystawy było rozlosowanie wśród przybyłych gości nagrody w postaci obrazu pani Jańczuk, przedstawiającego bukiet kwiatów w wazonie. Szczęśliwym zwycięzcą okazała się 7-letnia Ola z Hajnówki, która przybyła na wystawę wraz z mamą.

Andrzej Janiuk, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz, fot AJ

"Pejzaż Podlasia" Diany Jańczuk komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się