:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  16°C bezchmurnie

Odkrywają i rozwijają talenty

Fundusze Europejskie, Odkrywają rozwijają talenty - zdjęcie, fotografia

Czy Fundusze Europejskie mogą pomóc przeciętnym Kowalskim? Tak, choćby wspierając oświatę. Unijne pieniądze pozwalają wyjść szkołom i przedszkolom poza ramy zwykłego kształcenia. Wiele placówek w województwie podlaskim prowadzi dla dzieci i młodzieży szereg dodatkowych zajęć, które rozwijają talenty i pogłębiają zdobytą wiedzę.

Możliwości wsparcia oświaty jest bardzo dużo. Z Funduszy Europejskich dofinansowane są projekty dotyczące wszystkich szczebli edukacji. Od wychowania przedszkolnego po naukę zawodu. Często też unijne pieniądze pozwalają na podniesienie kwalifikacji samych nauczycieli. Zbliża się koniec roku, więc konkursów na wsparcie oświaty już nie ma, ale podlaskie placówki niedawno rozpoczęły realizację tegorocznych projektów unijnych z regionalnego programu województwa podlaskiego.

Przedszkolaki szlifują umiejętności

W tym roku na rozwój edukacji przedszkolnej pieniądze unijne otrzymały 24 placówki oświatowe w województwie podlaskim. Ogromny projekt dotyczący wszystkich przedszkoli miejskich realizuje właśnie Łomża, a dokładnie Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji. Przedsięwzięcie obejmuje prowadzenie zajęć dodatkowych dla około 1400 przedszkolaków.

– We wszystkich miejskich przedszkolach odbywają się zajęcia rytmiczne, komputerowe, sportowe, teatralne oraz nauki języków – mówi Maciej Listowski, zastępca dyrektora Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji. – Poza tym dzieciaki mogą także liczyć na fachową pomoc w obszarze wsparcia rozwojowego, prowadzimy bowiem również zajęcia socjoterapeutyczne.

Przedsięwzięcie, aby było dobrze zrealizowane, zakładało także zakup nowoczesnego sprzętu przydatnego podczas zajęć, np. komputerowych. Jak informuje Maciej Listowski, wszystkie placówki objęte projektem otrzymały tablety oraz inne przydatne pomoce dydaktyczne. W ramach projektu przy jednym z przedszkoli powstanie też plac zabaw przyjazny maluchom z niepełnosprawnościami. Wsparcie unijne zostało też wykorzystane na zorganizowanie szkoleń dla nauczycieli. Zajęcia dodatkowe w łomżyńskich przedszkolach trwać będą dwa lata.

Mali aktorzy

Przedszkole Samorządowe w Lipsku. To jedyna placówka przedszkolna w tej gminie. Tamtejsi mieszkańcy nie należą do zbyt zamożnych, wielu z nich boryka się z brakiem zatrudnienia, a Fundusze Europejskie dają szansę rozwoju dla najmłodszych lipszczan. Pomoc jest naprawdę ogromna, bo obejmuje nie tylko typowe zajęcia dla maluchów, ale także rozwija ich talenty. Dzieciaki mogą liczyć na pomoc z matematyki podczas zajęć rozwijająco-wyrównawczych, a także na pomoc w nauce języka angielskiego. Poza tym biorą udział w zajęciach teatralnych czy rytmicznych i muzycznych. Maluchy mogą odkrywać swoje pasje podczas spotkań Małego Odkrywcy, Genialnego Malucha czy pobawić się w czasie cyklu zajęć „Alicja z Krainy Czarów”. Udział w projekcje jest dla najmłodszych też oknem na świat, bo w ramach przedsięwzięcia zaplanowane są wyjazdy edukacyjne. Maluchy odwiedzą Suwalski Ośrodek Kultury, gdzie będą szlifować swoje umiejętności teatralne i muzyczne. Pojadą też do teatru lalek. Projekt zakłada również warsztaty dla pięciu nauczycieli przedszkolnych, którzy prowadzą zajęcia. Zostali bądź jeszcze zostaną przeszkoleni z diagnozowania problemów w nauce matematyki oraz w zakresie przygotowywania zajęć technicznych w ramach Małego Odkrywcy czy zabaw w „Alicji z Krainy Czarów”.

– Projekt obejmuje realizację przedsięwzięć edukacyjnych i wdrożenie nowych form nauczania dla 80 przedszkolaków – informuje Teresa Sapieha, wicedyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Lipsku, w którego strukturach działa Przedszkole Samorządowe w Lipsku. – Jego realizację planujemy zakończyć w czerwcu 2018 roku.

Jak dodaje Teresa Sapieha, bez pomocy Funduszy Europejskich przeprowadzenie takiego przedsięwzięcia nie byłoby możliwe, a jest ono niezwykle cenne dla lipskiej społeczności.

Podobne przedsięwzięcia edukacyjne finansowane z Funduszy Europejskich odbywają się w wielu gminach, np. w Bielsku Podlaskim, Goniądzu, Hajnówce, Łapach, Grajewie, Białymstoku, Dobrzyniewie Dużym, Wysokiem Mazowieckiem, Czyżewie, Jaświłach, Śniadowie i Kolnie.

W szkołach też się dzieje

O fundusze z regionalnego programu województwa podlaskiego na staże i praktyki dla uczniów realizowane u pracodawców sięgnęły 23 podmioty, m.in. szkoły zawodowe i samorządy. Dzięki tym projektom młodzież ma być lepiej przygotowana do wejścia na regionalny rynek pracy, bo kształcenie zawodowe ma zostać dostosowane do potrzeb podlaskich przedsiębiorców. Młodzi ludzie będą też mieli możliwość uczyć się zawodu nie w teorii, ale w praktyce. A to chyba najbardziej cenna nauka, która pozwoli w przyszłości na znalezienie zatrudnienia.

Konkursy w przyszłym roku

W tym roku placówki oświatowe, jak i samorządy nie mogą już ubiegać się o unijne wsparcie na szkolnictwo. Jednak nic straconego, bo w przyszłym roku będą rozpisywane kolejne konkursy. A jak mówią ci, którzy sięgnęli po Fundusze Europejskie, warto ubiegać się o nie, bo można naprawdę zrobić wiele dla mieszkańców województwa podlaskiego, zarówno dla tych najmłodszych, jak i trochę starszych.

 

BEATA PERZANOWSKA

 

Pobierz informacje w PDF

Projekt jest współfinansowany w ramach Konkursu dotacji dla prasy lokalnej na działania dotyczące Funduszy Europejskich ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

 

Więcej bezpłatnych informacji znajdziesz na www.funduszeeuropejskie.gov.pl
oraz w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich

 

Odkrywają i rozwijają talenty komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się