:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  13°C rozproszone chmury

Nowe ogrodzenie Bazyliki w Bielsku Podlaskim

Religia, ogrodzenie Bazyliki Bielsku Podlaskim - zdjęcie, fotografia

Do końca czerwca potrwają prace przy budowie nowego ogrodzenia Bazyliki Mniejszej, czyli kościoła pw. Narodzenia NMP i św. Mikołaja. Dotychczasowy mur, pochodzący sprzed 1910 r., został już w połowie rozebrany.

Jak poinformował dziekan bielski ks. Kazimierz Siekierko – proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP i św. Mikołaja - zgodnie z zaleceniami wojewódzkiego konserwatora zabytków nowe ogrodzenie będzie z betonu oraz metalowych prętów przykrytych betonową czapą.

- Ideą remontu jest większe odsłonięcie kościoła. Tak, aby jego bryła była lepiej widoczna od strony ulicy – informował ks. dziekan.

Jak przyznał ks. Siekierko stary mur pochodzi prawdopodobnie sprzed 1910 r.

- Możemy tak sądzić po archiwalnych zdjęciach, bo jego dokumentacja się nie zachowała. Dotychczasowy mur nie wytrzymał próby czasu, kruszał i powoli się rozpadał, a parafianie od dłuższego czasu postulowali wymianę ogrodzenia – wyjaśnił ks. dziekan.

Na ten rok zaplanowano budowę nowego ogrodzenia wzdłuż ul. Kościelnej, aż po bramę główną.

Bazylika Mniejsza, czyli kościół Narodzenia NMP i św. Mikołaja jest najstarszą świątynią rzymskokatolicką w Bielsku Podlaskim. Początki parafii należy wiązać z przywilejem ks. Witolda z 1430 roku, ustanawiającym w Bielsku urząd wójta. Pierwotnie drewniany kościół kilkakrotnie był przebudowywany. Na jego miejscu w latach 1783-1784 roku zbudowano istniejącą do dzisiaj murowaną świątynię, z pomocą władz miejskich i kosztem siostry ostatniego króla Polski – Izabeli Branickiej z Poniatowskich. Projektantem tego noeklasycystycznego kościoła był warszawski architekt Szymon Bogumił Zug, a kierownikiem budowy Jan Andrzej Zschernig.

Jaco, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz, fot. (Jaco)

Nowe ogrodzenie Bazyliki w Bielsku Podlaskim komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się