:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  0°C

Na oleju jak na gazie

Przedsiębiorczość, oleju gazie - zdjęcie, fotografia

W czwartek 15 października do wsi Bodaki w gminie Boćki do gospodarstwa Krzysztofa Zembrowskiego zjechały się „szychy” z całego województwa na czele z marszałkiem Mieczysławem Baszko. Tego dnia u pana Krzysztofa oficjalnie otwarto tłoczarnię oleju.

Olejarnia jest wynikiem współpracy Krzysztofa Zembrowskiego z Politechniką Białostocką. Gospodarz bowiem testuje na swoim przerobionym ciągniku biopaliwo.

Zgromadzeni na miejscu mogli się zapoznać z procesem technologicznym przerobu rzepaku na olej rzepakowy i spróbować dosłownie oleju, bowiem jest jadalny. Krzysztof Zembrowski prowadzi demonstracyjne gospodarstwo ekologiczne i chętnie korzysta z nowinek technicznych. Projekt olejarni powstał dzięki funduszom UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013, m.in. przy współpracy Politechniki Białostockiej, która rozpoczyna badania nad możliwością wykorzystania czystego oleju roślinnego do napędu ciągników rolniczych. Jak podkreślił właściciel demonstracyjnego gospodarstwa ekologicznego, w którym zlokalizowana jest inwestycja, tak prężny rozwój działalności jest możliwy dzięki doradztwu PODR Szepietowo.

Gospodarstwo pana Krzysztofa ma 26 ha i od 2003 roku prowadzone jest metodami ekologicznymi. Krzysztof Zembrowski przy współpracy z Politechniką przebudował budynek gospodarczy na tłoczarnię. Wyprodukowany tym sposobem olej rzepakowy jest w sferze testowania i na razie nie może być jeszcze sprzedawany sąsiadom jako paliwo. Kto jednak wie, co będzie w przyszłości?

Jacek Prokopiuk, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz, fot. JaC

/na fot. Krzysztof Zembrowski z Bodaków demonstruje finalny efekt, czyli olej rzepakowy/.

Na oleju jak na gazie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się