:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  16°C rozproszone chmury

Młodzi mają POWER

Fundusze Europejskie, Młodzi mają POWER - zdjęcie, fotografia

Zdobywają doświadczenie zawodowe lub otwierają własne firmy

122 staże, 36 szkoleń i 20 dotacji na otwarcie działalności gospodarczej – to efekt, tegorocznej drugiej edycji projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie augustowskim”. Wsparcie już powoli dobiega końca, ale chętni mogą jeszcze skorzystać z szkoleń zawodowych. Nabór uczestników trwa do końca tego roku.

W projekcie biorą udział młode osoby, które nigdzie nie pracowały, nie uczyły się i były zarejestrowane w urzędzie pracy. Najpopularniejsze były staże w lokalnych firmach.

– Tak jak przy innych projektach w tym przypadku kierujemy się przede wszystkim potrzebami młodych ludzi, ale także pracodawców – wyjaśnia Lidia Hańczuk, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Augustowie. – Taką samą zasadę stosujemy przy szkoleniach. Szkolenia organizujemy indywidualnie, gdy pracodawca wykaże chęć zatrudnienia młodej osoby na co najmniej 6 miesięcy. Przeprowadzamy także szkolenia grupowe.

Wprawdzie projekt praktycznie dobiegł końca, ale można nadal podwyższyć swoje kwalifikacje. Powiatowy Urząd Pracy w Augustowie, mieszczący się przy ulicy ul. Mickiewicza 2, prowadzi jeszcze do końca roku nabór na szkolenia.

POWER zyskał duże zainteresowanie wśród młodych ludzi. Jest dla nich szansą na zdobycie doświadczenia, a co najważniejsze – pracy.

– Cieszę się, że w końcu wyszedłem z domu i zająłem czymś pożytecznym – mówi 20-letni Bartłomiej Nowacki, który niebawem zakończy staż w firmie w powiecie augustowskim. – Zdobyłem wiele umiejętności, które są przydatne w zawodzie budowlańca i mam nadzieję, że pozwolą one na znalezienie stałego zatrudnienia. Już teraz zaczynam poważnie myśleć o założeniu własnej działalności gospodarczej w budownictwie. Udział w programie POWER jest bardzo prosty. Wystarczy przyjść do urzędu pracy, zarejestrować się jako bezrobotny i wówczas odbyć rozmowy z doradcami.

- Taka osoba trafiła najpierw do doradcy klienta i podczas rozmowy otrzymała propozycję wsparcia w ramach indywidualnego planu działania – tłumaczy Lidia Hańczuk z PUP w Augustowie.

Uczestnik projektu współpracował z konkretnym doradcą klienta, doskonale znającym rynek pracy w powiecie augustowskim. Doradca analizował potrzeby bezrobotnego i wraz z nim określał indywidualny plan działania, obejmujący staż, dotacje czy szkolenia. Od zgłoszenia się do programu do rozpoczęcia działań z bezrobotnym mijał najczęściej miesiąc.

- Jeśli młoda osoba znalazła już pracodawcę, który wyraził wolę dania jej pracy, to ten czas był nawet krótszy. Przy rozpoczęciu własnej działalności okres przyznania dotacji wynosił miesiąc – podkreśla Lidia Hańczuk.

Pomoc dla młodych jest częścią Programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Już w październiku znane będą efekty konkursu na kolejną edycję projektu w województwie podlaskim, którego pilotowaniem zajmuje się Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku. Tak więc niedługo będą znane terminy rekrutacji chętnych do pozyskania tego typu pomocy.

 

Uczą się, a nawet stylizują

Jest ich dziesięcioro i są uczniami trzeciej klasy Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków w Augustowie. Do tej pory mieli problemy z zaliczaniem przedmiotów, a nawet z przejściem do kolejnej klasy. Teraz dzięki projektowi „Akcja Aktywacja – EFS” w ramach unijnego programu „Gwarancja dla młodzieży” szlifują umiejętności i uczą się, jak sobie radzić ze stresem.

- Młodzi uczą się języka angielskiego, mają zajęcia z psychologiem i korzystają z zajęć wyrównawczych – wyjaśnia Adam Siedlecki, komendant Hufca Pracy w Augustowie, który prowadzi przedsięwzięcie. – To wszystko ma im pomóc ukończyć szkołę i zastanowić się nad obraniem ścieżki kariery. Dzięki temu wsparciu spróbują dalej się kształcić lub szukać pracy.

Dyrekcja szkoły jest niezwykle zadowolona z tego programu.

– Inicjatywa jest słuszna i potrzebna – mówi Henryka Rzepecka, dyrektor Gimnazjum nr 2 w Augustowie. – To cenne, że młodzi mogą mieć dodatkowe wsparcie – oprócz naszego szkolnego na co dzień – i dzięki temu podniosą swoje umiejętności i wiedzę. A chyba najcenniejsze jest to, że wzmocni się ich samoocena.

Projekt trwa od maja 2016 r. i ma zakończyć się w marcu 2017 r. Inicjatywę realizuje Młodzieżowe Centrum Kariery w Augustowie. Jest skierowana do młodych, którzy przekroczyli już „osiemnastkę”, ale nie pracują i nigdzie się nie uczą. - W ramach projektu „Obudź swój potencjał – EFS” dziesięciu uczestników odbywa zajęcia z psychologiem czy doradcą zawodowym. Ciekawostką są zajęcia z kreowania wizerunku połączone z usługą stylisty i zakupem strojów. Każdy może zadbać o swój wizerunek, który pomoże znalezieniu pracy bądź w uwierzeniu w siebie i swoje umiejętności – mówi Joanna Giedrojć, doradca zawodowy Młodzieżowego Centrum Kariery w Augustowie.

Wsparcie obejmuje także kursy językowe, komputerowe, prawa jazdy kategorii B i staże zawodowe. Wielką pomocą dla tych młodych ludzi są dodatkowe świadczenia: wyżywienie podczas zajęć, dofinansowanie kosztów dojazdów, refundacja kosztów opieki nad dzieckiem czy pokrycie finansowe badań lekarskich i ubezpieczenia zdrowotnego. Projekt potrwa do marca 2017 r. Z obu projektów, zarówno skierowanych do młodzieży szkolnej, jak i starszej, można skorzystać w wielu miastach województwa podlaskiego. Są to: Białystok, Augustów, Hajnówka, Suwałki, Kolno, Grajewo i Łomża.

Wysokość środków z programu POWER w województwie podlaskim to 6 084 000 zł. Informacji o projektach z funduszy europejskich można szukać na stronach internetowych:
www.wupbialystok.praca.gov.pl
www.power.gov.pl
www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
www.rpo.wrotapodlasia.pl

 

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Białymstoku ul. Poleska 89, 15-874 Białystok

Godziny pracy punktu pn. 8.00-18.00 wt.-pt. 7.30-15.30

Telefony do konsultantów 0801-308-013; 85-66-54-599; 85-66-54-516; 85-66-54-302; 85-66-54-383; 85-66-54-384;

 

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Łomży ul. M.C. Skłodowskiej 1, 18-400 Łomża

Godziny pracy punktu pn. 8.00-18.00 wt.-pt. 7.30-15.30

Telefony do konsultantów 86-216-33-26; 86-473-53-20

 

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Suwałkach ul. Osiedle II 6a, 16-400 Suwałki

Godziny pracy punktu pn. 8.00-18.00 wt.-pt. 7.30-15.30

Telefony do konsultantów 87-563-02-11; 87-563-02-19; 87-563-02-76. BEATA PERZANOWSKA

 

Chcesz sięgnąć po fundusze - sprawdź jakie formy wsparcia są lub będą dostępne w regionie. Skontaktuj się z urzędem pracy, najbliższą komendą Ochotniczego Hufca Pracy, zadzwoń, wyślij maila lub przyjdź do jednego z podanych w ramce powyżej punktów informacyjnych Funduszy Europejskich, gdzie bezpłatnie uzyskasz potrzebne informacje.

 

Pobierz informacje w PDF

Projekt jest współfinansowany w ramach Konkursu dotacji dla prasy lokalnej na działania dotyczące Funduszy Europejskich ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

 

Więcej bezpłatnych informacji znajdziesz na www.funduszeeuropejskie.gov.pl
oraz w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich

 

Młodzi mają POWER komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się