:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  16°C rozproszone chmury

Młodzi i utalentowani wkraczają do biznesu

Fundusze Europejskie, Młodzi utalentowani wkraczają biznesu - zdjęcie, fotografia

Jest potencjał w pomysłach podlaskiej Doliny Krzemowej

Interaktywna gra planszowa, robot do konserwacji wiatraków czy zabezpieczenie butelki ze żrącym płynem przed dziećmi. To tylko część pomysłów, jakie są wdrażane dzięki platformie „Hub of Talents”, realizowanej przez Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.

Młodzi i przedsiębiorczy mieszkańcy województwa podlaskiego nie tylko otrzymują wsparcie unijne na odbycie stażu, założenie działalności gospodarczej czy podniesienie umiejętności. Ci, którzy mają duszę wynalazców, swoje z pozoru niewiarygodne pomysły wcielają za pomocą platformy startowej „Hub of Talents”, sfinansowanej z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Jest to projekt pilotażowy na terenie województwa podlaskiego i warmińsko- mazurskiego. Platformę tworzy sześć parków naukowo-technologicznych w Białymstoku, Olsztynie, Elblągu, Ełku, Łomży i Suwałkach. W przedsięwzięcie zaangażowanych jest ponad 50 instytucji. Są to uczelnie wyższe, samorządy, fundusze kapitałowe, anioły biznesu i instytucje wspomagające biznes.

Pomoc na wielu polach

Projekt skierowany jest do osób, które nie przekroczyły 35 lat i mają nowatorski pomysł na biznes. Nad jego realizacją i wprowadzeniem w życie pracuje sztab ekspertów, który najpierw ocenia, czy dany pomysł jest możliwy do wykonania i ma szansę powodzenia na rynku. Potem specjaliści otaczają opieką pomysłodawcę i angażują naukowców do pracy nad technologią wykonania pomysłu i przekształcenia go biznes w przynoszący dochody. Dodatkowo młodzi twórcy korzystają ze szkoleń i warsztatów z obsługi księgowej i prawnej, doradztwa podatkowego i wsparcia marketingowego. Tak powstałe młode firmy nazywa się „start-upami” od określenia „Start UP”. Kopalnią „startupowców” jest Dolina Krzemowa w Stanach Zjednoczonych, gdzie między innymi powstał Facebook, a swoją siedzibę mają największe firmy informatyczne. Przyjazne dla start-upów jest też województwo podlaskie, gdzie w Białostockim Parku Naukowo-Technicznym prowadzone są prace nad 22 pomysłami młodych wynalazców, a w suwalskim parku i łomżyńskim – nad 10. W sumie w ramach „Hub of Talents” realizowanych jest obecnie 60 projektów.

Pomysłowość nie zna granic

A jakie młodzi Podlasianie mają pomysły na nowatorski biznes? Marek Szypulewski zwrócił uwagę na problem z konserwacją wiatraków. Wszystkie prace na wysokości wykonuje człowiek, co jest niełatwym i niebezpiecznym zadaniem. Wpadł więc na pomysł stworzenia robota, który zastąpiłby człowieka. Urządzenie będzie mogło działać przy złej pogodzie, a nawet podczas pracy wiatraka. Magdalena Goliasz-Zagajewska chce wprowadzić system zabezpieczeń, który w inteligentny sposób zadba o bezpieczeństwo domu. Jednym z elementów jest blokada na butelki z alarmem. To zabezpieczenie do butelek z chemią, alkoholem czy lekarstwami przed przypadkowym otwarciem np. przez dzieci. Lista pomysłów „Hub of Talents” jest możliwa do zrealizowania dzięki Funduszom Europejskim. Nikogo nie trzeba przekonywać, że od pomysłu do finalnego produktu droga jest długa i kosztowna. Jak mówi Julita Pytel z Białostockiego Parku Naukowo-Technicznego, wsparcie sprzyja rozwojowi nie tylko młodych wynalazców, ale wpływa na rozwój województwa, kraju, a może nawet przynieść wymierny międzynarodowy sukces.

Jakie wsparcie można otrzymać?

Program Polski Wschodniej wspiera młodych innowatorów wówczas, gdy pomysł nabierze realnego kształtu. Dobrze przygotowany produkt czy usługa, nie tylko pod względem technicznym, ale także biznesowym ma szanse otrzymać bezzwrotną dotację na wejście na rynek i początkową fazę start-upu w wysokości do 200 tys. euro.

Przyszłoroczna pula funduszy z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na pomoc młodym firmom i przedsiębiorcom będzie ogromna. Na stronie www.pfr.pl udostępnione będą szczegółowe dane na ten temat. A jakie będzie to wparcie? W ramach tzw. Startera dofinansowanie otrzyma fundusz zalążkowy, który będzie wspierał pod wieloma względami powstałe „start-upy”.

Warto też wspomnieć o bonach na innowacje, czyli finansowaniu usług dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw realizowanych przez jednostkę naukową. Nabór wniosków na tę pomoc potrwa do 30 stycznia 2017 r. Przedsiębiorcy otrzymają też pomoc przy uzyskaniu i ochronie praw własności przemysłowej. Wnioski można składać do 20 stycznia 2017 r.

BEATA PERZANOWSKA

Co to jest start-up?

To przedsiębiorstwo bądź tymczasowa organizacja powstała w celu stworzenia modelu biznesowego, który umożliwiłby jej rozwój. Przedsiębiorstwa tego typu najczęściej aktywnie poszukują nowych rynków. Start- -upy mogą zostać stworzone w każdej branży, ale głównie związane są z wprowadzaniem nowych technologii. Przedsiębiorstwa działające na zasadzie start-upu charakteryzują się niskimi kosztami rozpoczęcia działalności, ale mogą ponosić o wiele większe ryzyko niż zwykłe przedsięwzięcia. Poza tym start-upy mają najczęściej wyższy zwrot z inwestycji niżeli standardowe przedsiębiorstwa. Finansowanie ich odbywa się głównie na zasadzie venture capital, czyli inwestycji w przedsiębiorstwa wyspecjalizowanych podmiotów. Połączone jest również ze wsparciem menadżerskim. Celem takiej inwestycji jest osiągniecie zysku poprzez odsprzedaż akcji lub udziałów start-upu po określonym czasie. Przedsiębiorstwa mogą też działać z pomocą aniołów biznesu, tzn. prywatnych inwestorów, którzy chcą zaangażować swoje własne fundusze oraz doświadczenie w zamian za udziały w przedsiębiorstwie. Start-upy przestają istnieć wówczas, gdy osiągną zysk, przystąpią do fuzji bądź zostaną przejęte przez inną firmę.

 

 

Pobierz informacje w PDF

Projekt jest współfinansowany w ramach Konkursu dotacji dla prasy lokalnej na działania dotyczące Funduszy Europejskich ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

 

Więcej bezpłatnych informacji znajdziesz na www.funduszeeuropejskie.gov.pl
oraz w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich

 

Młodzi i utalentowani wkraczają do biznesu komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się