:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Interwencje, Mieszkania tylko nazwy - zdjęcie, fotografia
Kurier Podlaski 07/04/2019 21:34
Jerzy Nowicki

Dorota Żółkowska z dwójką małych dzieci i mężem dostała przydział mieszkania socjalnego w budynku przy ul. Narutowicza w Łosicach, tzw. leżącym wieżowcu. To barak, w którym kiedyś mieszkali pracownicy pobliskiego zakładu.

    Teraz są tam "mieszkania":

    - Trudno to nazwać mieszkaniem. Bez bieżącej wody, toalety. Ludzie załatwiają się do wiadra i wylewają obok budynku, pod oknem tego mieszkania, które mi przydzielono - opowiada pani Dorota. - Wynajmowaliśmy mieszkanie od właściciela na Międzyrzeckiej. dogadaliśmy się z właścicielem, że po 5 latach je wykupimy. Remontowaliśmy je, centralne zrobiliśmy i płaciliśmy tylko czynsz. Potem już mięliśmy je wykupić, ale spóźniliśmy się z wpłatą zaliczki. Nie ze swojej winy, bank spóźnił się z wypłatą kredytu i właściciel powiedział, że już nie chce nam sprzedawać, odwidziało mu się. To znaczy powiedział, że albo płacimy od razu całość albo wynocha. Po 2 miesiącach wymówił nam mieszkanie. Poszliśmy do sądu, dostaliśmy eksmisję. We wrześniu złożyłam podanie do gminy o przyznanie lokalu. No i przyznali... W mieszkaniu nie idzie zamieszkać z dziećmi. 25 m2 jednego pomieszczenia, w środku ni łazienki, ba! umywalki nawet, niczego. Koza tylko stoi przepalona nic więcej. Za oknem, tak jak mówię, wylewają fekalia. Wilgoć, czarno, brudno, betonowa podłoga. Drzwi ledwie się trzymają na zawiasach. Najgorszego pijaka bym tam nie wsadziła, a co dopiero rodzinę z dwójką dzieci. Obok było mieszkanie trochę większe, z kuchnią i pokojem, i z wodą przede wszystkim. Dali komuś innemu. A ja mam dwoje dzieci. Jedno 5 lat - do przedszkola chodzi, drugie 10 lat - do IV klasy. Ani wykąpać dziecka, ani samemu się umyć jakoś. Jak na te 25 metry dwa łóżka wstawić? Jakieś biurko do odrabiania lekcji? Jakieś szafki? Na 11 Listopada były mieszkania - dali niekoniecznie takim co na nie zasługują. Stoją niby nieużytkowane lokale po byłych biurach, tam moglibyśmy nawet sami remont zrobić... A tu? Wejdę do tego mieszkania to zaraz opieka się przyczepi, że dzieci złe warunki mają i mi dzieci zabiorą. Mąż też ma orzeczenie o niepełnosprawności, niedosłyszy. Tak czy inaczej - nie idzie zamieszkać 4 osobom na 25 metrach. Mieszkania na razie nie przyjęłam, odwołałam się do burmistrza. Zła jestem, bo jeszcze nawet sam burmistrz mi mówił, że w baraku mieszkania mi nie da mi ze względu na dzieci mieszkania. I masz - daje - w baraku.

     Pani Justyna niekoniecznie może zamieszkać z rodzicami - sami mają niewiele większe mieszkanie, podobnie teściowe. Mieszkają nadal w mieszkaniu, z którego zostali eksmitowani: - Właściciel wzywa na nas policję, że niby dzieci za głośno się zachowują. Że biegają. No przecież ich nie uwiążę.

     - Był czas ze ten starszy mieszkał przez miesiąc u mnie - dodaje mama pani Doroty, - bo bliżej do szkoły i że tu spokojniej, bo tam na Międzyrzeckiej awantury ciągle. To też już komentarze słychać było, że co z niej za matka, bo dziecko u babci mieszka. Teraz powiedzą, że w takiej patologii mieszka bez wody, w takim otoczeniu. Wytkną, że brudny chodzi czy coś. No ale gdzie tam warunki, by się umyć. Tragedia, by w XXI wieku w takich warunkach mieszkać. Nie wiem, boja się, że płacić nie będą? Niby nie mają stałej pracy, ale dorywczo pracują, my będziemy pomagać. Zresztą w takie warunki to właśnie za karę się powinno iść jak się nie płaci. A nie z góry zakładać że nie będą płacić.

      - Włożyliśmy dużo pieniędzy w remont mieszkania na Międzyrzeckiej. Nie mamy tyle, by teraz kupić mieszkanie. Mieszkań pod wynajem w Łosicach nie ma, a jak coś się trafi to nie chcą wynajmować rodzinom z dziećmi. Boję się też, że jak tu odmówię to wypadnę z kolejki, zupełnie na lodzie zostanę - obawia się pani Dorota.

        Pani Dorota napisała odwołanie.

       Zapytaliśmy burmistrza jak wygląda sprawa mieszkań socjalnych w Łosicach. Okazuje się, że nie jest cukierkowo:

        - Niestety, dysponujemy lokalami socjalnymi o podobnym standardzie i jak większość gmin zmagamy się z problemem mieszkaniowym. Na dzień dzisiejszy (19 marca - ak) złożonych jest 21 podań o przydział lub zamianę mieszkań z mieszkaniowego zasobu miasta i gminy Łosice (w tym wyroki sądowe). Komisja mieszkaniowa, w której skład wchodzą pracownicy urzędu, GOPS, KOM-GAZ i radni, zbiera się w miarę potrzeb, np. w przypadku uzyskania wolnego lokalu do zasiedlenia. Do zadań komisji należy kontrola warunków mieszkaniowych, jak i badanie zasadności przydziału mieszkań, osób, które składają zapotrzebowanie na taki lokal. Mieszkania są przydzielane tym najbardziej potrzebującym - mówił Mariusz Kucewicz, burmistrz miasta i gminy Łosice i dodaje, że przydział mieszkań odbywa się zgodnie z uchwałą Rady Miasta i Gminy Łosice z grudnia 2002 r. - w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta i Gminy Łosice. - Rozumiem tą panią, ale obecnie nie posiadamy innych wolnych lokali przeznaczonych do przydziału.

 

        W załączniku wspomnianej uchwały czytamy, że do najmu lokalu z mieszkaniowego zasobu miasta i gminy uprawnieni są w pierwszej kolejności mieszkańcy Miasta i Gminy Łosice oraz osoby, które: opuściły dom dziecka po uzyskaniu pełnoletności; zamieszkują w budynkach przeznaczonych do rozbiórki pod inwestycje o charakterze publicznym; zamieszkują w lokalach zasobu komunalnego uznanych przez właściwy organ nadzoru budowlanego za zagrażające życiu osób w nich przebywających; pozbawione są mieszkania wskutek klęski żywiołowej, katastrofy lub innych nagłych zdarzeń losowych; są repatriantami powracającymi do kraju z terenów byłego ZSRR, którym gmina zobowiązała się zapewnić mieszkanie. Pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu przysługuje osobom, które znajdują się w trudnych warunkach mieszkaniowych i materialnych oznaczających, że: na członka gospodarstwa domowego przypada mniej, niż 5 m2 ogólnej powierzchni pokoi lub pomieszczenie, w którym przebywają nie nadaje się na stały pobyt ludzi; średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 6 miesięcy poprzedzających dzień rozpatrywania wniosku oraz dzień zawarcia umowy najmu nie przekracza 150% najniższej emerytury – w gospodarstwie jednoosobowym i 100% - w gospodarstwie wieloosobowym, dochód oblicza się według przepisów o dodatkach mieszkaniowych.

Kolejność umieszczenia osoby na liście nie decyduje o jej pierwszeństwie do zawarcia umowy najmu: - Właśnie o tym, komu przydzielić mieszkanie decyduje komisja, rozpatrując sytuację wnioskodawcy.

Umowy najmu zawierane są na czas nie oznaczony lub oznaczony – zależnie od kategorii lokalu i obowiązujących przepisów. Umowę można po upływie oznaczonego w niej czasu przedłużyć na następny okres, jeśli najemca nadal znajduje się w sytuacji uzasadniającej zawarcie takiej umowy. - Zawsze też można potem wnioskować o zamianę mieszkania na większe, oczywiście jeśli będzie taka możliwość.

        Na wniosek najemcy wnioskującego zamianę lokalu może być dostarczony z zasobu komunalnego wolny lokal o niższym standardzie i większej powierzchni użytkowej, bądź o standardzie takim samym i mniejszej powierzchni użytkowej lub o wyższym standardzie i mniejszej powierzchni użytkowej, jeżeli zamiana ma na celu poprawę warunków mieszkaniowych i materialnych najemcy i jego rodziny.

        W uchwale czytamy też, że lokale o powierzchni użytkowej powyżej 80 m2 mogą być wynajmowane osobom, których gospodarstwo domowe składa się z co najmniej z 7 osób, których dochody pozwalają na bieżące regulowanie czynszu.

        Latem ub. r. zakończyła się adaptacja na lokale socjalne budynku przy ul. 11 listopada, po tzw. Adambie. Koszt modernizacji budynku wyniósł 886.094,20 zł. Połowę kwoty otrzymał samorząd otrzymał z Banku Gospodarstwa Krajowego. Powstało tam 9 mieszkań socjalnych, na 279,11 m2, które trafiło do najbardziej potrzebujących.

        Dzięki dofinansowaniu ze środków RPO Województwa Mazowieckiego, w ramach programu rewitalizacji (umowę w tej sprawie podpisano w czerwcu ub.r.) w 2019 r. zmodernizowane zostaną też dwa bloki przy ul. Czarkowskiego i Kilińskiego. Kwota dofinansowania to 498.434 zł. Oprócz tego łosickiemu samorządowi przyznano na ten cel 106.807,28 zł z budżetu państwa. Koszt całego zadania to 735.122,78 zł. W ramach projektu w budynkach wykonane zostaną prace remontowo-budowlane, które obejmą: wymianę dachu, ocieplenie i izolację przeciwwilgociową budynków, wymianę okien i drzwi zewnętrznych oraz remont schodów na klatkach schodowych. Na obu budynkach mają być zainstalowane tabliczki w języku Braille’a.

        Na Czarkowskiego i Kilińskiego, w mieszkaniach socjalnych i komunalnych mieszka obecnie 51 osób.

         Anna Kondraciuk, fot. ak

Reklama

Mieszkania tylko z nazwy komentarze opinie

 • gość 2019-04-08 14:35:51

  to jest skandal. Przydzielić 4 osobowej rodzinie pokój w baraku bez podstawowych środków sanitarnych

 • gość 2019-04-09 14:59:33

  Najprościej być niezaradnym życiowo, czekać na pieczone gołąbki i wybrzydzać... Mieszkanie za małe, za słaby standard, nieładna okolica.... To trzeba zakasać rękawy, wziąć się trochę do roboty i kupić sobie lepsze... Każdy by chciał dostać w prezencie apartament i jeszcze żeby GOPS czynsz za niego płacił. Do pracy trzeba iść, a nie z roszczeniami do burmistrza i do gazety na skargę. Jak się człowiek decyduje na dzieci to w pierwszej kolejności powinien pomyśleć czy jest im w stanie zapewnić odpowiednie warunki...WSTYD !!!

 • gość 2019-04-12 11:51:56

  Oj chyba ta pani trochę oszukuje. Bo jaki bank da kredyt osobom bez stałego zatrudnienia? A może nich pokarze w jakim stanie zostawili mieszkanie na Międzyrzeckie? Chyba prze cały czas zamieszkiwania tam nie sprzątała nie mówiąc o zniszczeniach jakie po sobie pozostawili.

 • gość 2019-06-28 14:23:13

  Mieszkań do wynajęcia w Łosicach jest mnóstwo, tylko trzeba chcieć poszukać i płacić a nie zasłaniać się dziećmi i czekań na mannę z nieba. Młoda kobita - wstyd. Czas wziąć się do roboty - ponoć brak ludzi do pracy, tak mówią w tv. Więc w czym problem ??????? Przydziału można nie brać.

Dodajesz jako: |


Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Glazurnik usługi

Oferuję usługi glazurnicze, dbam o szczegóły, pomogę dobrać odpowiednie materiały, doradzę. Profesjonalnie i kompleksowo: -glazura, terakota,..


Muzyka na imprezy

Przeboje współczesne; piosenki biesiadna; przeboje lat 60. i 70 Poprawiny, chrzciny, imieniny, choinki, bale i inne. Roman Kondraciuk - tel 693..


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez kurierpodlaski.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Głos s.c. Jerzy Nowicki i Jacek S Wasilewski z siedzibą w Siemiatycze 17-300, Jana Pawła II

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"