:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  13°C całkowite zachmurzenie

Mielnik - Cecyliada 2013

Kultura archiwum, Mielnik Cecyliada - zdjęcie, fotografia

Zespół „Omorfos” Siemiatyckiego Ośrodka Kultury zaprezentował się najlepiej i otrzymał główną nagrodę w tegorocznej „Cecyliadzie” – przeglądzie pieśni religijnych, zorganizowanym w sobotę, 23 listopada, przez mielnicki GOKSiR.

Panie z „Omorfos” zaśpiewały: pieśń paraliturgiczną „Ślepiec”, „K komu wozopiju – koncert Bogurodzicy” oraz „Chwalebnają pieśń św. Kiryłu i Miefodiju”. Według przewodniczącego komisji Romana Zielińskiego, długoletniego dyrygenta Chóru Uniwersyteckiego Akademii Medycznej w Białymstoku – „Omorfos” zaprezentował wysoki poziom wykonania i oryginalną interpretację utworów. Zespół ten zgarnął 500 zł, bo w tym roku oprócz okolicznościowych dyplomów i pamiątek za udział przyznawano nagrody pieniężne.

- To nasz trzeci udział w „Cecyliadzie”. Zawsze chętnie tu przyjeżdżamy i tym razem jechałyśmy z nadzieją, że zaprezentujemy się dobrze i tym samym zajmiemy pierwsze miejsce. W swoim dorobku „Omorfos” ma już sporo wyróżnień i nagród, również ta nadal będzie nas utwierdzała w przekonaniu, że idziemy w dobrym kierunku. Dziewczęta z zespołu chcą śpiewać, chcą koncertować, są ambitne i bardzo wymagające zarówno od siebie, jak i ode mnie i to daje efekt – powiedziała Helena Szczygoł, instruktorka „Omorfos”.

W przeglądzie udział wzięło 12 zespołów. Drugie miejsce oraz nagroda 300 zł przypadła „Tęczy” z Nurca Stacji (instruktor Krzysztof Wawrzyniak) za wykonanie pieśni: „Stary krzyż”, „Trzeba miłość budować”, „Przymnóż nam wiary”. Trzecie miejsce oraz nagroda 200 zł przypadły duetowi z chóru parafii prawosławnej z Mielnika.

- Zróżnicowany repertuar oraz poziom wykonania. Widać ambicję wykonawców, również entuzjazm do śpiewania, to znaczy śpiewają nie dlatego, że im płacą albo mama kazała, albo dyrektor przywiózł i kazał stanąć na scenie, lecz dlatego, że to sposób na życie. Cieszę się, że mogłem wysłuchać wiele pieśni w języku wschodnim. Porady – nie zawsze dyrygent powinien śpiewać, wystarczy, że dyryguje, zaś każda zwrotka powinna być interpretowana inaczej niż poprzednia. Życzę wielu udanych występów – tak „Cecyliadę” podsumował Roman Zieliński.

Skład komisji: Roman Zieliński, Gabriela Krzanowska, Łukasz Krajutowicz, Urszula Tomasik.

Pozostałe zespoły „Cecyliady”: Chór Parafii Prawosławnej w Mielniku (dyrygent Barbara Rusnak), dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Mielniku (opiekun Urszula Hodun – Mantur), Zespół Rodzinny Krzysztof, Agnieszka i Agata Orzepowscy z Lachówki (gm. Siemiatycze, opiekunowie Mirosław i Grażyna Orzepowscy), „Niezabudki” z Nurca Stacji (instruktor Andrzej Łuniewski), Agata Wawrzyniak z Nurca Stacji, „Krynica” z Radziwiłłówki (instruktor Henryk Mułenko), „Aura” z Sarnak Gminnego Ośrodka Kultury w Sarnakach (instruktor Tadeusz Goś), „Wrzosy” z Wilanowa (instruktor Henryk Mułenko), „Nowina” z Moszczony Królewskiej (opiekun Helena Datczuk). Gościnnie wystąpił Chór z parafii św. Stanisława w Sarnakach pod dyrekcją organisty Janusza Kołtunika.

Była to siódma edycja „Cecyliady”. Współorganizatorzy: parafia prawosławna pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mielniku, parafia rzymskokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego w Mielniku.

Cezary Klimaszewski, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz fot. CK

Mielnik - Cecyliada 2013 komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się