:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  26°C pochmurno z przejaśnieniami

Królowie i parkingi

Samorządy , Królowie parkingi - zdjęcie, fotografia

3 sierpnia w Mielniku zostanie odsłonięty pomnik króla Aleksandra Jagiellończyka.

- Chodzi o zachowanie dziedzictwa historycznego, kulturowego i turystycznego – powiedział 2 lutego podczas sesji Rady Gminy Mielnik wójt Eugeniusz Wichowski. – Docelowo zamierzamy poprzez rzeźby uwiecznić trzech zasłużonych także dla Mielnika polskich królów: Aleksandra Jagiellończyka, Zygmunta Starego i Kazimierza IV Jagiellończyka, za którego panowania Mielnik stał się miastem królewskim. Podczas Dialogów Muzycznych jako pierwszy odsłonimy pomnik Aleksandra Jagiellończyka. Będzie to szczególny czas, bo także jako upamiętnienie 100 – lecia odzyskania niepodległości Polski i wówczas w Mielniku wystąpi 120 – osobowy Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Szukaliśmy wykonawcy, został nim nasz rodzimy artysta Witold Ilinicz, którego oferta wydała się nam najlepsza i do tego najtańsza.

- Pomnik będzie przedstawiał postać króla siedzącego na tronie, a obok będzie kamienna ławeczka. Tron zwieńczony będzie herbem Jagiellonów, a od tyłu herbem Mielnika, pod którym będzie inskrypcja mówiąca o Traktacie Łaskiego i tekst z Unii Mielnickiej – przedstawił projekt Witold Ilinicz.

Wójt Wichowski zapowiedział budowę parkingu na placu należącym do parafii rzymskokatolickiej w Mielniku przy ulicy Widokowej. Jest to efekt porozumienia podpisanego na 20 lat pomiędzy gminą a parafią Przemienienia Pańskiego. Parking, na który samorząd przeznaczy 200 tys. zł, ma służyć mieszkańcom i turystom, będą tam stanowiska dla 4 autokarów i aut osobowych. Obok powstanie toaleta.

Podczas sesji zadecydowano też przeznaczeniu środków na modernizację budynku, w którym w trzecim kwartale bieżącego roku ma powstać posterunek policji.

Jacek Piotrowski, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz fot. JP

Królowie i parkingi komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się