:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  27°C lekkie zachmurzenie

"Konstytucja dla Europy" - spotkanie z aktorem

11 września w restauracji Zamkowa w Drohiczynie, z inicjatywy społecznej, odbyło się spotkanie z doskonałym aktorem i świetnym mówcą - Olgierdem Łukaszewiczem.

      Znany milionom Polaków odtwórca roli Alberta w kultowym filmie „Seksmisja” tym razem wystąpił z zupełnie innym zadaniem, choć opowieści o filmie nie brakowało. Jako założyciel fundacji „MY Obywatele UE” jeździ po całym kraju i prezentuje przed zgromadzonymi coś w rodzaju mini spektaklu teatralnego, opartego o lekturę fragmentów „Konstytucji dla Europy” z 1831 r. autorstwa Wojciecha Jastrzębowskiego. Sam Łukaszewicz nie nazywa tego spektaklem, a raczej scenicznym czytaniem, które wzbogacone o światło, oprawę muzyczną i zaangażowanie samych widzów robi naprawdę wrażenie. Spektakl w plenerze, o zmroku, z pełnym emocji słowem nie pozostawił obojętnymi nawet tych, którzy przypadkiem pojawili się w pobliżu. Kameralna publiczność doskonale się sprawdziła, chociaż trochę żal, że z zaproszenia skorzystali głównie tacy obywatele, których do Unii Europejskiej przekonywać nie trzeba.

       Jak twierdzi Łukaszewicz, na podstawie badań naukowców, ta utopijna wizja, którą w „Konstytucji dla Europy” zawarł Jastrzębowski, powstaniec listopadowy, żołnierz spod Olszynki Grochowskiej, w wielu obszarach sprawdziła się w Unii Europejskiej.  

       - Jastrzębowski stworzył coś, co powinno stać się podstawą naszego myślenia dzisiaj o Europie. Uznałem, że jest to moim obowiązkiem patriotycznym - szerzyć świadomość tego dokumentu – mówił jeszcze przed spektaklem Łukaszewicz, wyjaśniając, dlaczego jeździ po wielu większych i mniejszych miejscowościach w Polsce i staje w obronie UE. Spokojny, rzeczowy, merytoryczny wywód o tym, jak wielką wartością jest obywatelstwo europejskie mógłby trafić do niejednego eurosceptyka, a tych w Drohiczynie i okolicach nie brakuje.

       Ewa Magdalena Iwaniak, fot. emi

          

 

"Konstytucja dla Europy" - spotkanie z aktorem komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się