:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  19°C bezchmurnie

Koncert symfoniczny TAJEMNICE z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Bułgarię niepodległości

Kiedy: 2018-10-12 , godzina: 19:00 | Gdzie: Białystok

Muzyka - Koncerty, Koncert symfoniczny TAJEMNICE okazji rocznicy odzyskania przez Bułgarię niepodległości - zdjęcie, fotografia

Niezwykłe brzmieniowo, a rzadko wykonywane utwory usłyszymy podczas koncertu symfonicznego 12 października w sali koncertowej przy Podleśnej. Piątkowy koncert Opera i Filharmonia Podlaska organizuje we współpracy z Bułgarskim Instytutem Kultury z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Bułgarię niepodległości i nawiązania stosunków dyplomatycznych z Polską.

„Monbar, czyli Flibustierowie” op. 30 jest pierwszą i jedyną ukończoną operą Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego. Dzieło powstawało w latach 1836-38, a już w 1837 roku koncertowo wykonano uwerturę i duet głównych bohaterów, rok później finał opery, po czym odłożono je na półkę. Dobrzyński bezskutecznie zabiegał o wystawienie opery. Fragmenty wykonano jeszcze na koncertach w Poznaniu (1845), Berlinie (1845-46) oraz Dreźnie (1847), ale cała opera doczekała się prawykonania w Operze Warszawskiej dopiero 10 stycznia 1863 roku, 25 lat po napisaniu partytury. Dwanaście dni po premierze wybuchło powstanie styczniowe i opera spadła z afisza. Uwertura do opery „Monbar czyli Flibustierowie” op. 30 na orkiestrę symfoniczną – którą usłyszymy w piątek w wykonaniu Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą urodzonego w Bułgarii, a mieszkającego obecnie w Wiedniu Vladimira Kiradjieva – zachwyca romantyczną kolorystyką i ciekawą narracją muzyczną.

Wariacje „Enigma” skomponowane przez Edwarda Elgara w 1898 roku są dziełem o wyjątkowej urodzie brzmieniowej. Utwór składa się z czternastu wariacji, a każdą z nich kompozytor zadedykował bliskiej sobie osobie. Wszystkich bohaterów ukrył jednak pod inicjałami.

Wieczór zakończy Koncert fortepianowy h-moll Maurycego Moszkowskiego w wykonaniu Ludmila Angelova, cenionego bułgarskiego pianisty. Utwór ten Moszkowski zaczął pisać mając zaledwie 20 lat. Ukończył go w 1875 roku, po czym zaprezentował Franciszkowi Lisztowi. Liszt przyjął dzieło bardzo ciepło, wysoko oceniając warsztat kompozytorski Moszkowskiego. Z nieznanych przyczyn kompozytor nagle przestał lubić swój własny koncert i nigdy nie opublikował jego rękopisu, który po wielu latach odnalazł się w paryskiej bibliotece.

Koncert symfoniczny TAJEMNICE

Sala koncertowa Opery i Filharmonii Podlaskiej | Podleśna 2 | godz.19.00

Program:

Feliks Dobrzyński – Uwertura do opery „Monbar czyli Flibustierowie” op. 30 na orkiestrę symfoniczną

Edward Elgar – „Enigma” wariacje op. 36

Maurycy Moszkowski – Koncert fortepianowy h-moll op. 3

Wykonawcy:

Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej

Vladimir Kiradjiev – dyrygent

Ludmil Angelov – fortepian

 

Koncert symfoniczny TAJEMNICE z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Bułgarię niepodległości komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się