:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C lekkie zachmurzenie

Jubileusz w Czeremsze Wsi

Muzyka - Koncerty, Jubileusz Czeremsze - zdjęcie, fotografia

Z koncertem wystąpiła Czeremszyna, Rodyna z Dubiażyna, Hiłoczka, Zespół z Czeremchy Wsi, a na zakończenie zaśpiewał zespół z Dobrowody. 19 czerwca przy świetlicy wiejskiej w Czeremsze Wsi świętowano jubileusz miejscowego zespołu śpiewaczego.

Przyszli nań wszyscy mieszkańcy wsi. Przyjechała telewizja, radio i prasa. Przybył wójt, a jakże, i przewodniczący rady gminy, i batiuszkowie. Były życzenia, prezenty, ale przede wszystkim pieśni. Takie, jakich nie ma w innym regionie, tutejsze, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Śpiewane w tutejszej gwarze, po swojemu.

Zespół Śpiewaczy z Czeremchy Wsi jest inspiracją dla młodych. Pieśni kobiet z Czeremchy Wsi z powodzeniem śpiewa Czeremszyna i Hiłoczka.

Dziękujemy za 35 lat. Mnohije lita zaśpiewali wszyscy. Jubileuszu wzorowo poprowadziła Barbara Kuzub – Samosiuk, dyrektor GOK w Czeremsze, założycielka Czeremszyny, autorka międzynarodowego festiwalu folkowego „Z wiejskiego podwórza” w Czeremsze.

- Dziękujemy za inspiracje, za możliwość przetrwania naszych tradycji, naszych pieśni. Nasze wersje też ktoś kiedyś zmieni i poniesie w świat ku uciesze publiczności. Posłuchajcie naszej wersji, którą już nie raz słyszeliście– powiedział Mirek Samosiuk z Czeremszyny. –.

Mikołaj Szatyłowicz to poeta z Czeremchy Wsi. W ubiegłym roku wydał tomik wierszy, reprezentuje Czeremchę Wieś w Polsce. Z okazji 35–lecia zespołu przygotował także wiersz. „Jest to faktem ogólnie znanym, więc przypomnę tylko zebranym, iż Czeremcha Wieś z tego słynie, iż wielce aktywne tu są gospodynie (…) A gdy panie skosztują swej roboty nalewki, wówczas zaczynają rozkoszne przyśpiewki. Hej, gdy na głosy nam zaśpiewają, pozytywne wibracje i tony mają. Nawet najtwardsze serce wzrusza, oczka wilgotnieją, rozkoszuje się dusza. Wskrzeszają rzewne piosenki stare i z nimi jeżdżą od Bugu po Narew. Słychać je nawet w radiu, widać w telewizji, a panie prezencję mają na wizji. Dzisiaj jedna z ważniejszych dat, zespołowi strzeliło 35 lat. Koło dawne, mało kto pamięta, pani Luba sprowadzała pisklęta. Czas popłynął, łza się w oku kręci, lecz pozostało to w naszej pamięci. Oto zespół obecny, w pełnym blasku, nie żałujcie zebrani jubilatkom oklasków”.

Koncertów zespołu było bardzo dużo. A do tego wiele wizyt ekspedycyjnych studentów muzykologii nie tylko z Polski, ale także z Ukrainy. Zespół był nagrywany wielokrotnie. Ich wykonania są również w wydawnictwach zagranicznych, na Ukrainie wydano składankę tradycyjnych pieśni ludowych z zespołem z Czeremchy Wsi. Kobiety z zespołu są skarbnicą pieśni, nagrywają ich młodzi ludzie, po to, żeby uczyć tradycji, zachować historię i język.

– Pierwszy festiwal „Z wiejskiego podwórza” odbył się we wrześniu 1996 roku – wspomina Barbara Kuzub – Samosiuk. - Pierwszymi zespołami były zespół śpiewaczy z Czeremchy Wsi, z Wólki, Czeremszyna i Orkiestra Świętego Mikołaja.

– Z paniami z Czeremchy Wsi współpracujemy od 1996 r. – mówi Irena Wiszenko, kierownik zespołu Hiłoczka. - Dziękuję bardzo, że przekazujecie nam pieśni z naszego regionu, przekazujecie nam tradycję i kulturę. Dzieci wiedzą, że to jest zachowanie naszej kultury, że to nasza tożsamość, podkreślamy kto my jesteśmy i tak naprawdę skąd jesteśmy.

Zespół śpiewaczy z Czeremchy Wsi powstał z inicjatywy Michała Wiszenki oraz Jana Krupy. Na początku tworzyło go 8 kobiet: Luba Salińska, dwie Anny Kierdelewicz, Wiera Panasiuk, Nadzieja Wnuczko, Anna Bociuk, Maria i Lidia Kierdelewicz. Po raz pierwszy przed większa publicznością zespół wystąpił podczas festiwalu Piosenki Białoruskiej w Białymstoku, to było 15 lutego 1981 roku, zajmując II miejsce. Przez 35 lat swojej działalności zespół występował na wielu konkursach i przeglądach, zajmując czołowe miejsca zarówno w kategorii zespół, jak również solistów i duetów. Zespół koncertował w wielu podlaskich miejscowościach, a także w Sopocie i na Ukrainie. Obecnie skład zespołu tanowi 5 osób - Anna Bociuk, Nadzieja Wnuczko, Eugenia Kerdelewicz, Nadzieja Dudel i Halina Szatyłowicz.

- Dzięki takim jak wy, pieśń uszła cało – zwrócił się do członkiń zespołu Michał Wróblewski, wójt gminy Czeremcha. - Wielu dalszych sukcesów, wspaniałych koncertów w kraju i za granicą. Sławcie i głoście piękno kresów naszego województwa, naszej gminy, naszego kraju.

Z okazji jubileuszu list gratulacyjny przesłał Maciej Żywno, wicemarszałek województwa podlaskiego.

Dziękujemy za pielęgnowanie i promowanie tradycji naszej ziemi podlaskiej. Takie pieśni to żywa historia.

Krystyna Kościewicz, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz, fot. KK

Jubileusz w Czeremsze Wsi komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się