:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  25°C słabe opady deszczu

Jesień w polu i zagrodzie

Pierwszy jesienny weekend w naszym regionie, wbrew obawom, upłynął pod znakiem całkiem przyjemnej, chwilami nawet słonecznej i bezdeszczowej aury. Z tego chociażby już powodu imprezę plenerową „Jesień w polu i zagrodzie” organizowaną przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, która odbyła się w niedzielę, 24 września, można uznać za udaną.

W miękkim i plastycznym oświetleniu wrześniowego słońca, w otoczeniu budynków krytych strzechą, zagonów ziemniaków, dyni i innych warzyw pojawiło się wielu widzów, by jeszcze raz obejrzeć pokazy zanikających prac domowych i gospodarskich. Jak zwykle można było zobaczyć tradycyjną obróbkę lnu i jego strzyżenie, pracę dekarzy - czyli kręcenie snopków na strzechę, podskubywanie gęsi, wirowanie mleka i ręczny wyrób masła, szatkowanie oraz kiszenie kapusty, pracę kowala w kuźni czy wreszcie najbardziej widowiskowe kopanie ziemniaków motykami (tradycyjnie już w wykonaniu członków zespołu Polne Maki z Dołubowa) oraz kopaczką konną, a także tłokę, czyli zbieranie ziemniaków za kopaczką z udziałem widzów. Z tej ostatniej czynności bez wątpienia największą frajdę miały dzieci. Na terenie skansenu pojawiły się również stoiska z tradycyjnym jadłem, wśród którego królowały ziemniaczane specjały oraz piwo jałowcowe. W części artystycznej zaprezentowała się kapela „Kłosy” z Ciechanowca, ZPiT „Skoronki” z Brańska oraz „Małkinianki” z Małkini.

Ewa Magdalena Iwaniak, Kurier Podlaski - Głos Siemiatycz, fot. EMI

Jesień w polu i zagrodzie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się