:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C bezchmurnie

IPN: zmieńcie napis na pomniku

Administracja, zmieńcie napis pomniku - zdjęcie, fotografia

Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną do końca marca lokalne władze miały obowiązek usunięcia pomników, obelisków i tablic gloryfikujących miniony ustrój. Tyle że często sami mieszkańcy protestują przeciwko ingerencji w topografię swoich małych ojczyzn, ba nie zgadzają się na pisanie historii na nowo bez liczenia się nie tylko z uczuciami, a nawet faktami.

        Łozice, niewielka wieś koło Orzeszkowa w gminie Hajnówka. Od prawie 50 lat stoi tu pomnik ku czci partyzantki polskiej i radzieckiej walczącej z hitlerowskim okupantem. Pomnik przez wiele lat zdobiła czerwona gwiazda, regularnie ostatnimi czasy niszczona. Dwa lata temu ktoś ją trwale usunął, przy okazji dostawiając znajdującemu się poniżej orłu koronę i zamalowując przymiotnik „radzieckich” na tablicy.

        - Po uszkodzeniu tablicy na pomniku w Łozicach na wniosek gminy Hajnówka policja prowadziła postępowanie w sprawie wykrycia sprawcy. Pismem z dnia 29.12.2016 r. Komenda Powiatowa Policji w Hajnówce poinformowała, że sprawcy nie ustalono i sprawę umorzono - wspomina Lucyna Smoktunowicz, wójt gminy Hajnówka. - W związku z tym gmina Hajnówka zleciła naprawę uszkodzonej tablicy. Tablica została naprawiona i zamontowana bez ponoszenia kosztów przez gminę.

       –  Nie ma na to słów potępienia! Ci gówniarze, którzy to robią powinni porządnie dostać w dupę! Stosunek do PRL mam krytyczny, żyłem wtedy i wiem jak to czasami wyglądało. Ale to nie znaczy, że można fałszować historię i twierdzić, że tylko my się biliśmy z Niemcem. Bez „radzieckich” byłby tu jeden wielki obóz koncentracyjny, a nie  jakaś „wielka Polska”. Historii się nie zmieni i trzeba szanować ofiarę tych, którzy na tej ziemi zginęli – mówili mi wtedy oburzeni mieszkańcy Łozic.

Bolało ich tym bardziej, że na drugiej, umieszczonej wyżej tablicy znajdują się nazwiska osób z tych okolic, które wówczas zginęły w walce z Niemcami: Michała Chweśko i Walentyny Kojło. Teraz czary goryczy ma dopełnić Instytut Pamięci Narodowej.

       - W wykonaniu przepisów ustawy tzw. dekomunizacyjnej gmina Hajnówka wystąpiła pismem z dnia 07.03.2018 roku do Instytutu Pamięci Narodowej o pozostawienie i nierozbieranie pomnika w Łozicach zmieaaniając treść na tablicy informacyjnej - informuje Smoktunowicz. - Instytut Pamięci Narodowej pismem z dnia 30.03.2018 r. znak sprawy: BUW-941-176(2)/18 poinformował, że pomnik może pozostać, lecz należy wykonać prace dostosowawcze takie jak: demontaż obydwu tablic oraz godła Polski Ludowej. Nakazał także zamontowanie tablicy informacyjnej o następującej treści: „Pamięci obywateli polskich z Hajnówki i okolic poległych i pomordowanych z rąk okupanta niemieckiego i sowieckiego w latach II wojny światowej”.

         Wójt gminy Hajnówka postanowiła w tej sprawie spotkać się z mieszkańcami Łozic. - Dyskusja była burzliwa – opowiada jeden z uczestników tych tzw. konsultacji społecznych. - Pani wójt mile nas zaskoczyła, bo w pełni się z nami solidaryzuje, a my musimy obronić nasz pomnik.

          - Mieszkańcy nie wyrażają zgody na umieszczenie tablicy informacyjnej o treści zaproponowanej przez IPN. Proponują własną wersję treści tablicy informacyjnej - potwierdza Lucyna Smoktunowicz.

Propozycja z Łozic jest następującej treści: „Pamięci obywateli polskich z Łozic i okolic poległym w walce z okupantem niemieckim w latach drugiej wojny światowej”.

Co na to IPN?

         - 26 kwietnia wystosowaliśmy do IPN w Warszawie wniosek o akceptację zaproponowanej treści tablicy, deklarując jednocześnie, że pozostałe prace dostosowawcze zostaną przez gminę Hajnówka wykonane. Obecnie oczekujemy na zajęcie stanowiska w tej sprawie przez IPN - mówi Smoktunowicz.

Arkadiusz Panasiuk

IPN: zmieńcie napis na pomniku komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się