:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C lekkie zachmurzenie

Inwestycje na ponad 35 milionów

Samorządy , Inwestycje ponad milionów - zdjęcie, fotografia

- Jest to budżet niezwykły i historyczny. Jeszcze nie było w przypadku Bielska takiej sytuacji, aby budżet był ponad 100-milionowy – stwierdził Jarosław Borowski podczas konferencji poświęconej przyszłorocznemu budżetowi Bielska Podlaskiego, która odbyła się w ubiegłą środę 22 listopada.

I rzeczywiście budżet zakłada wydatki rzędu 121 mln zł, a dochód miasta na 109,5 mln zł. Deficyt budżetu wyniesie ponad 11, 4 mln. Na inwestycje władze miasta przeznaczą ponad 35 mln zł (czyli 30% planowanych wydatków). To o wiele więcej, niż w ubiegłych latach, gdzie wydatki na inwestycje wynosiły kilka procent.

Wiąże się to przede wszystkim z wydaniem środków unijnych. Przez kilka lat władze Bielska Podlaskiego nie przeznaczały wielkich kwot na inwestycje, w tym roku ma się to zmienić.

Deficyt budżetu wynosi 9% i w porównaniu z innymi samorządami – jak zapewnia burmistrz - jest jednym z niższych w regionie.

- Jesteśmy w środku perspektywy unijnej, jest to niejako apogeum wydawania pieniędzy – stwierdził burmistrz. - Mogą pojawić się zmiany, jeśli w kolejnych konkursach uda się pozyskać dodatkowe fundusze. Na razie do budżetu nie wprowadzamy środków, co do których nie jesteśmy pewni, że uda nam się je pozyskać – dodał. - Od trzech lat nie podnosimy podatków lokalnych, bo nie ma takiej konieczności. Mimo, że liczba ludności się nie zwiększa, to rosną wpływy.

Jeżeli chodzi o inwestycje, to na pewno realizowana będzie ul. Krucza. W przypadku ul. Ogrodowej władze miasta rozważały położenie nakładki, ale ostatecznie zdecydowały się na położenie nowej nawierzchni. Najpierw, w przyszłym roku, modernizacja ulicy rozpocznie się od prac ziemnych, czyli naprawy kanalizacji.

W 2018 r. kończą się pozwolenia na remont ulic Zamkowej i Małej i właśnie te ulice będą w najbliższym czasie remontowane.

Miasto planuje rozpocząć przygotowywanie dokumentacji na tzw. małą obwodnicę, która połączyłaby ul. 11 Listopada z Brańską i stanowiła alternatywę dla praktycznie jedynego przejazdu przez tory za rondem.

W przyszłym roku rozpocznie się też budowa budynku socjalnego (na 16 mieszkań) przy ul. Jagiellońskiej. Stary drewniany budynek zostanie rozebrany, a na 2018 r. zaplanowano oddanie nowego budynku przynajmniej w stanie surowym.

Do października przyszłego roku powinna zakończyć się też termomodernizacja SP nr 4 im. A. Mickiewicza i SP nr 3 im. J. Kostycewicza oraz w przedszkolach nr 5 i nr 7. Przy SP nr 2 zostanie wybudowana bieżnia 60-metrowa, zaplanowano też wymianę elektryki i kotłów grzewczych.

Do przyszłorocznego budżetu ujęto również modernizację oczyszczalni ścieków oraz przebudowę kanalizacji na osiedlu domków jednorodzinnych za Zespołem Szkół im. Józefa Piłsudskiego. Miasto zabezpieczyło pieniądze także na dokumentację i zbiera pozwolenia oraz uzgadnia z konserwatorem zabytków na przebudowę parków miejskich.

- Na przyszły rok nie planujemy związanych z tym robót budowlanych – przyznaje Jarosław Borowski.

W ramach budżetu obywatelskiego na skwerku przy Mickiewicza zostanie wybudowana fontanna oraz boisko do siatkówki plażowej.

- Są duże szanse na pozyskanie pieniędzy na wymianę oświetlenia i pieców grzewczych – przyznał burmistrz.

Miasto dołoży się do budowanej przez powiat hali przy I LO im. T. Kościuszki oraz do remontu chodnika na odcinku ulic Dubicze i Chmielna.

Jaco, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz, fot. (Jaco)

Na zdj.: budowa parkingów przy ul. 3 Maja (ma powstać ogółem 28 miejsc parkingowych).

Inwestycje na ponad 35 milionów komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się