:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  8°C całkowite zachmurzenie

Inauguracja 37 Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

W poniedziałek, 7 maja, w soborze Świętej Trójcy w Hajnówce rozpoczął się 37 Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.

        Jak zwykle podczas inauguracji festiwalu, chór soboru wykonał  średniowieczną pieśń „Gaude Mater Polonia”, a okolicznościowe kazanie wygłosił arcybiskup Sawa, zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

         – Sto lat temu, w 1918 roku, Rzeczpospolita Polska odzyskała swoją niepodległość. Dzisiaj, zebrani na Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej koncentrujemy swoje uczucia, myśli, modlitwy wokół problematyki tego okresu – zwrócił się do zebranych arcybiskup Sawa. - Modlitwa w intencji ojczyzny wznoszona jest podczas każdego nabożeństwa prawosławnego, ale w roku bieżącym modlimy się w sposób szczególny za niepodległość i naszą cerkiew, bowiem w tym samym czasie cerkiew prawosławna w Polsce otrzymała samodzielność, autokefalię. Dzisiaj jako wyznawcy prawosławia żyjemy dla dobra sprawy bożej i swojej ojczyzny. Wpisujemy 37 Międzynarodowy Festiwal w ten stuletni okres życia ojczyzny i cerkwi.

         - Piękno muzyki cerkiewnej, jej mistycyzm oraz mądrość cerkiewnych hymnów ukazuje bogactwo prawosławnej duchowości. Jej dorobek jest sławnym, międzynarodowym rekwizytem kultury – powiedział ks. mitrat Michał Niegierewicz, dyrektor festiwalu. - Tu, pośród wspaniałej architektury soboru Świętej Trójcy, koncentracji cerkiewnego śpiewu,  w najgłębszy i w najbardziej subtelny sposób uczymy się dialogu, wzajemnej miłości i wrażliwości.

        Honorowy patronat nad festiwalem sprawuje prezydent RP Andrzej Duda, a mimo tego w tym roku ministerstwo nie przyznało dofinansowania. Hojni okazali się sponsorzy, którym ks. Michał Niegierewicz serdecznie dziękował.

        Festiwal oficjalnie otworzył Jerzy Sirak, burmistrz Hajnówki. Setki zaproszonych do soboru gości, mieszkańcy Hajnówki, miłośnicy śpiewu cerkiewnego przybyli z różnych stron Polski, wysłuchali  koncertu Akademickiego Chóru Studentów Charkowskiej Państwowej Akademii Kultury w Charkowie na Ukrainie, pod dyrekcją Wiaczesława Bojko. Chór z Charkowa był zdobywcą grand prix festiwalu dwa lata temu.

         Podczas inauguracji ogłoszono nazwiska laureatów fundacji im. księcia Konstantego Ostrogskiego.

         – Już po raz 29 nagroda jest przyznawana ludziom szczególnie zasłużonym w dziele rozwoju duchowości, myśli i kultury prawosławnej – powiedział Eugeniusz Czykwin, red. naczelny „Przeglądu Prawosławnego”.  Dyplomy fundacji otrzymali: Eugeniusz Iwaniec - badacz dziejów staroobrzędowców w Polsce, amerykański teolog i bioetyk ojciec John Breck, Krzysztof Tur - tłumacz literatury rosyjskiej,  oraz prawosławna diecezja lubelsko-chełmska, która ciężko ucierpiała w związku z akcją zburzenia 127 cerkwi w 1938 r. oraz akcją „Wisła” w 1947 r., pacyfikującą ludność prawosławną.

         Starosta hajnowski, Mirosław Romaniuk, otrzymał złoty order Śww. Braci Sołuńskich, przyznany przez Bractwo Prawosławne Śww. Cyryla i Metodego, za wyjątkowe zaangażowanie w działalność bractwa.

         W tym roku podczas przesłuchań konkursowych wystąpi 28 chórów z Polski, Ukrainy, Białorusi, Łotwy, Rosji, Rumunii, Cypru, Kazachstanu. Hajnowski festiwal to również koncerty chórów w różnych miejscowościach, wystawy i spotkania. W piątek wieczorem, 11 maja, już tradycyjnie odbędzie się koncert plenerowy w Ośrodku Edukacji Leśnej „Jagiellońskie” w Białowieży. Festiwal zakończy się 12 maja koncertami galowymi w Hajnówce i Białymstoku.

Krystyna Kościewicz, fot Andrzej Janiuk


Miejsce zdarzenia mapa Podlasie - Kurier Podlaski


Inauguracja 37 Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej komentarze opinie

  • gość 2018-05-09 23:45:03

    Nie przyznało???? Zmienić patrona na Premiera to może wtedy...... się uda.

Dodajesz jako: Zaloguj się