:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  8°C całkowite zachmurzenie

Dzień Zwycięstwa Milejczycach /video/

W tym roku milejczyckie obchody kolejnej rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej, interpretowanej jako dzień zwycięstwa nad faszyzmem, odbyły się w niedzielę, 6 maja, tradycyjnie na cmentarzu żołnierzy radzieckich.

W uroczystościach udział wzięli: przedstawiciele Ambasady Rosyjskiej w Warszawie, Konsul Konsulatu Generalnego Republiki Białoruś w Białymstoku (wraz rodziną), przedstawiciele Transneftu RP, Nadleśnictwa Nurzec, samorządowcy powiatowi i gminni, członkowie miejscowego koła emerytów i rencistów, pracownicy Zespołu Szkół Milejczycach, MDP oraz OSP Milejczyce, harcerze, przedstawiciele duchowieństwa oraz całkiem sporo mieszkańców Milejczyc i okolic.

Zobacz video

- Spotykamy się na tym cmentarzu co roku po to, żeby oddać hołd tym wszystkim, którzy zginęli za naszą wolność. Co prawda różne są słuchy, docierają do nas różne opinie na ten temat, ale prawdziwa historia jest jedna. Jak ktoś chce ją na siłę zmieniać, to oczywiście może to robić, tylko czy o to chodzi? Czy chodzi o to, by nasze dzieci, wnuki żyły w zakłamaniu, w świecie przekształconym? (…) Spotykamy się, by uczcić nie tylko pamięć tych, którzy są tutaj pochowani, ale także tych wszystkich, którzy walczyli za wolność Polski, Europy i świata – mówił podczas uroczystości wójt Milejczyc, Jerzy Iwanowiec.

 Minutą ciszy i modlitwą uczczono wszystkich poległych, a delegacje z poszczególnych instytucji złożyły kwiaty. 

A wojenka nadal trwa…

Obchody te każdego roku budzą niemało kontrowersji. Podobnie i tym razem – zawrzało natychmiast, chociażby na profilu facebookowym milejczyckiego GOK-u, pod postem z informacją o obchodach Narodowego Dnia Zwycięstwa.

  - Chyba День победы. Dodam że w Milejczycach nie ma czegoś takiego jak cmentarz żołnierzy. Jest jedynie cmentarz żołnierzy radzieckich, który wita nas ogrodzeniem zdobionym sierpem i młotem. Zarówno niszczenie grobów jak i świętowanie i oddawanie honorów żołnierzom okupanta jest równie niedorzeczne. Czas pochodów majowych minął. Razem z komunizmem. Warto mieć świadomość komu oddaje się cześć – pisze jeden z komentujących. 

- A 3 maja zostało uczczone? Ciekawo co na 100 lecie odzyskania niepodległości będzie się działo w Milejczycach, może też na cmentarzu żołnierzy za pomoc w "odzyskaniu niepodległości - wtóruje mu za chwilę inny.

Ale ci żołnierze, młodzi chłopcy, którym trzeba podziękować, że oddali życie Polsce. Oni marzyli o powrocie do własnego domu, do swoich matek, ojców, żon, narzeczonych. Nikt nie ma prawa ich obrażać i poniżać – odzywa się głos w obronie.

Z czego wynikają te rozbieżności, skoro historia jest jedna a wszyscy zabierający głos twierdzą, że ją znają?  

Ewa Magdalena Iwaniak.  fot. emi

Dzień Zwycięstwa Milejczycach /video/ komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się