:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  19°C bezchmurnie

Dzień Sybiraka w Siemiatyczach

W niedzielę 16 września w Siemiatyczach, w związku z przypadającą w poniedziałek 79. rocznicą napaści Związku Radzieckiego na Polskę, odbyły się diecezjalne obchody Dnia Sybiraka.

       Po części artystycznej przygotowanej przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach oraz mszy w intencji Sybiraków i ofiar stalinowskiego reżimu, pod Krzyżem Sybiraka Ziemi Siemiatyckiej złożone zostały kwiaty i zapalone znicze. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych miasta, powiatu i gminy oraz poczty sztandarowe wraz z delegacjami wielu miejskich instytucj, organizacji  i firm. Organizatorami Dnia Sybiraka byli: burmistrz Siemiatycz, diecezjalny duszpasterz Sybiraków Diecezji Drohiczyńskiej oraz Zarząd Koła Związku Sybiraków w Siemiatyczach. 

     W latach 1940–41 Sowieci wywieźli około cztery tysiące osób z Siemiatycz i okolic. Wiele z nich nigdy nie wróciło, zmarli lub zostali zamordowani daleko na Wschodzie. Ostatnia taka wywózka miała miejsce w przededniu wybuchu wojny niemiecko – sowieckiej 20 czerwca 1941r..

Ewa Magdalena Iwaniak, fot EMI


 

Dzień Sybiraka w Siemiatyczach komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się