:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  24°C lekkie zachmurzenie

Dożynki Gminy Siemiatycze

Po raz trzeci gmina Siemiatycze zorganizowała dożynki. Poprzednie edycje odbyły się we wsiach Kłopoty i Tołwin. Tym razem miano organizatorów, obok władz gminy, zyskała społeczność Kajanki.

 Podziękowanie za ukończenie żniw i prac polowych oraz ich efekty rozpoczęło się od nabożeństw w obu wyznaniach. Po modlitwie w intencji rolników poświęcone zostały wieńce dożynkowe oraz kosze z płodami rolnymi, przygotowane przez poszczególne sołectwa. Rolę dożynkowych starostów pełnili Wiesława Jaszczuk i Henryk Tomkiel. Charakterystycznym elementem dożynek jest dzielenie się chlebem ze wszystkimi zebranymi. Podobnie było w Kajance. Starostowie dożynkowi przekazali symboliczny bochen chleba gospodarzowi gminy, wójtowi Krasowskiemu, ten zaś dzieląc się nim ze społecznością deklarował rządzić mądrze i sprawiedliwie, by chleba nikomu nie zabrakło.

Oprócz tradycyjnych elementów takich wydarzeń, jak stoiska z darmowym jedzeniem i napitkiem, atrakcje dla dzieci, zabawa taneczna, występy muzyczne rozmaitych zespołów, łącznie z tzw. gwiazdą wieczoru, którą w Kajance była niejaka Magdalena Niewińska, pojawił się ciekawy punkt, odróżniający te dożynki od innych. Był nim mini skansen, w którym zgromadzono stare maszyny i sprzęt rolniczy, udostępnione na potrzeby wystawy przez mieszkańców z terenu całej gminy. Z pokazami kawaleryjskimi gościnnie wystąpił Szwadron Kawalerii Ochotniczej z Siemiatycz.

Dożynkom towarzyszyły różnorodne konkursy. I tak w rywalizacji na upieczenie najsmaczniejszego chleba zwyciężyła Danuta Skowrońska z Czartajewa. Najsmaczniejsze ciasto regionalne upiekła Helen Datczuk z Moszczony Królewskiej. Pani Helena wygrała również w konkursie na napój regionalny. W konkursie na najładniejszy ogródek zwyciężyły dwie panie: Danuta Skowrońska z Czartajewa oraz Elżbieta Markiewicz z Kajanki. Wyróżniono także najstarsze stażem małżeństwo z terenu gminy – państwa Antoninę i Michała Świetlińskich z Kajanki, którzy razem przeżyli 60 lat. Symboliczne nagrody przyznano również sołtysom z terenu gminy, którzy najdłużej sprawują tę funkcję. Najdłuższy staż w tej roli mają Ryszard Niewiarowski ze wsi Moczydły oraz Mieczysław Orzepowski ze Skiw Małych. Za najefektowniejsze stoisko dożynkowe wyróżniono społeczność Kajanki, zaś tytuł „Największych gospodarzy” przyznano Katarzynie i Radosławowi Panasiukom z Anusina oraz Halinie i Mirosławowi Muczkom z Kajanki.

tekst i fot Ewa Magdalena Iwaniak


Dożynki Gminy Siemiatycze komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się