:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  13°C całkowite zachmurzenie

Brańsk - Podlaskie Spotkania 2013

Kultura archiwum, Brańsk Podlaskie Spotkania - zdjęcie, fotografia

W niedzielę, 4 sierpnia na rynku miejskim w Brańsku zakończyła się VIII edycja festiwalu folkloru pod nazwą Podlaskie Spotkania. Pomysłodawcą i głównym organizatorem imprezy jest Mirosław Szymański, założyciel i kierownik Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Skowronki” z Brańska.

Zespoły z dziewięciu państw: Białorusi, Brazylii, Gruzji, Holandii, Meksyku, Rumunii, Serbii, Słowacji i Polski prezentowały się przez pięć dni w Bielsku Podlaskim, Boćkach, Ciechanowcu, Szepietowie, Wysokiem Mazowieckiem i Brańsku.

Impreza z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularna i profesjonalna. Dzięki organizatorom i sponsorom zapraszane są zespoły o wysokich walorach artystycznych.

Kiedy w 2007 r. rozmawiałem z Mirosławem Szymańskim podczas II festiwalu, to powiedział on wówczas następujące słowa:

- Nasz festiwal jest jeszcze w powijakach. W ubiegłym roku, podczas pierwszej edycji, spotkaliśmy się ze słowami uznania, co zdopingowało nas do lepszej organizacji. W tym roku mieliśmy wielu sponsorów, przede wszystkim naszych lokalnych, co w dużej mierze pozwoliło nam osiągnąć stabilizację finansową, a tym samym komfort psychiczny w sprawach organizatorskich.

Dzisiaj po latach, bogatsi w doświadczenie i bardziej stabilni finansowo organizatorzy mogą być dumni z tegorocznej imprezy. Różnorodność artystyczna i wysoki poziom wykonawców, a także magiczne miejsce brańskiego rynku spowodowały, że występy festiwalowe z zainteresowaniem i podziwem dla artystów oglądała licznie zebrana publiczność.

- Coś wspaniałego, to naprawdę niesamowita impreza. Każdego roku odwiedzają nas artyści z różnych stron świata. Nigdy się nie spodziewałam, że nasz mały Brańsk będzie gościł takich wspaniałych tancerzy i śpiewaków. Jestem pełna podziwu dla organizatorów – mówi pani Janina, mieszkanka Brańska.

Podlaskie spotkania z folklorem są dowodem na to, że nawet w małych środowiskach można robić wielkie rzeczy. Trzeba tylko chcieć.

Jarosław Usakiewicz, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz, fot. JU

 

Zwycięzcy w przeglądzie dziecięcym

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Podlaskie spotkania” 2013 w Brańsku odbył się III Ogólnopolski Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych „Folklor na bank”. Do finału tegorocznego przeglądu zakwalifikowano 6 zespołów.

Jury (w skład którego wchodzą przedstawiciele Zarządu Banku Spółdzielczego w Brańsku - fundatora nagród oraz zespołów biorących udział w przeglądzie) I miejsce w przeglądzie i tym samym nagrodę w wysokości 2.500 zł przyznało Zespołowi Pieśni i Tańca „Chludowianie” z Chludowa. Miejsce II zajął i nagrodę w wysokości 1.500 zł otrzymał Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Skowronki” z Brańska. Miejsce III i nagroda w wysokości 1.000 zł przypadły Zespołowi Pieśni i Tańca „Mała przepiórka” z Hajnówki.

Ewa Magdalena Iwaniak, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz fot. emi

Brańsk - Podlaskie Spotkania 2013 komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się