:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  0°C

Będzie nowy dworzec

Samorządy , Będzie dworzec - zdjęcie, fotografia

17 listopada w urzędzie miejskim w Bielsku Podlaskim odbyło się spotkanie przedstawicieli PKP S.A. z mieszkańcami, żeby skonsultować projekt budowy nowego dworca kolejowego. Spotkanie miało charakter warsztatów i polegało na zaangażowaniu miejscowej ludności do tworzenia projektu, który ma służyć lokalnej społeczności.

Tyle jeśli chodzi o teorię. W praktyce na spotkaniu pojawiło się kilka osób reprezentujących PKP, kilku dziennikarzy, kilka osób reprezentujących władze miasta, organizacje pozarządowe i równie niewielka reprezentacja mieszkańców, w sumie ok. 30 osób. Warsztaty miały na celu wprowadzenie do projektu jak najwięcej funkcji, które służyłyby mieszkańcom i pasażerom. Okazało się jednak, że jak na tak poważną inwestycję, zainteresowanie mieszkańców jest niewielkie.

Należy w tym miejscu zadać pytanie w jaki sposób informacja o planowanej budowie nowego dworca została przedstawiona i czy dotarła do zainteresowanych. Pytanie też, czy mieszkańcy rzeczywiście chcą partycypować w tworzeniu projektu? Wydaje się, że to szerszy problem dotyczący aktywności społeczeństwa na Podlasiu. Metoda konsultacji społecznych zaproponowana przez PKP jest bardzo nowoczesna i uwzględnia nowoczesne trendy społeczne oparte na aktywności lokalnej ludności na rzecz wspólnego dobra i podniesienia jakości życia. Nasze społeczeństwo nie należy do aktywnych nawet w dużych ośrodkach miejskich, a co dopiero w mniejszych i do tego leżących w regionie niezbyt zamożnym.

Lista funkcjonalności w projekcie nowego dworca jest imponująca. Myślę, że każde miasto chciałoby mieć taki dworzec, wspaniale wkomponowany w środowisko miasta i przyjazny pasażerom. Niemniej trzeba pamiętać o regulacjach prawnych, ograniczeniach administracyjnych oraz o chęci do współpracy ewentualnych partnerów. Oby realia nie przerosły biura projektów PKP i oby udało się wdrożyć jak najwięcej z zaproponowanych rozwiązań.

W grudniu będziemy mogli sprawdzić aktywność społeczności Siemiatycz, ponieważ podobne warsztaty odbędą się w związku z projektem remontu dworca kolejowego i przestrzeni wokół niego w Siemiatyczach Stacji. Wszystkie inwestycje są związane z pozyskanymi na ten cel funduszami z programu dla Polski Wschodniej. Oprócz Bielska i Siemiatycz w planach przebudowy starych lub budowy nowych dworców znalazły się również obiekty w Białymstoku, Skarżysku Kamiennej, Czeremsze, Olsztynku i Szczytnie.

W dalszej kolejności architekci przystąpią do tworzenia projektu z uwzględnieniem tego, co przedstawiciele lokalnej społeczności zasugerują podczas warsztatów. Weryfikacja ma nastąpić poprzez przesłanie uczestnikom spotkania informacji zwrotnej za pośrednictwem facebooka. Wówczas będziemy mogli się przekonać, co projektanci PKP uwzględnili.

Pozostaje nam więc czekać na przedstawienie projektu, co zapewne nastąpi niedługo, bo jak zapewnił Artur Fojud z Biura Projektowania PKP S.A., prowadzący warsztaty, nowy budynek dworca będzie gotowy do końca 2018 roku. Miejmy nadzieję, że również w Siemiatyczach termin realizacji inwestycji będzie równie krótki

Maciej Filipowicz, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz , fot MF

Będzie nowy dworzec komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się