:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  24°C lekkie zachmurzenie

Będzie bezpłatna komunikacja miejska

Samorządy , Będzie bezpłatna komunikacja miejska - zdjęcie, fotografia

Bezpłatna komunikacja miejska oraz fetor z chlewni podczas dni miasta - to najważniejsze tematy, którymi zajmowali się radni Bielska Podlaskiego na ostatniej sesji 29 maja.

Temat darmowych przyjazdów komunikacją wraca co jakiś czas. Nawet podczas oficjalnej gali dla ViP-ów , zorganizowanej w ramach dni miasta burmistrz Jarosław Borowski miał stwierdzić, że nie wyklucza takiej możliwości. Teraz sprawa wróciła podczas dyskusji nad sytuacją Przedsiębiorstwa Komunalnego – jednej z bielskich spółek miejskich.

Podczas tej dyskusji radny Mirosław Gołębiowski z SLD przytoczył dane, zresztą przygotowane przez przedsiębiorstwo, z których wynika, że roczny koszt funkcjonowania zakładu komunikacji miejskiej to ponad 1 milion 45 tysięcy złotych, zaś wpływy ze sprzedaży biletów to nieco ponad 155 tys. zł., a odjąć jeszcze trzeba koszt ich druku, rozprowadzenie, wszelakie prowizje czy też opłaty dla zewnętrznej firmy, która się zajmuje kontrolą biletów - wychodzi, że tego zysku jest niecałe 130 tysięcy złotych.

 Nasuwa się pytanie, czy nie prościej by było wprowadzić zupełnie darmową komunikację na terenie miasta? Do tej pory z darmowych przejazdów korzystają emeryci powyżej 70 roku życia.

 - To dobry pomysł – stwierdził radny Witold Sysuła z Prawicy Samorządnej. - Bo to czy z budżetu dopłacimy 880 tys., czy tez milion, w skali budżetu ma niewielkie znaczenie, a korzyść społeczna będzie duża. Samo zniesienie biletów nie rozwiąże sytuacji, powinna zatem iść zmiana organizacji ruchu autobusów. Od lat jeżdżą tymi samymi trasami, a powstały nowe centra handlowe, stare trasy nie są do nich dostosowane. Może to przysłuży się zmniejszeniu korków w mieście.

 Na pytania radnych odnośnie funkcjowania PK próbował odpowiedzieć burmistrz Borowski.

 - Jeśli np. zakład zieleni miejskiej przynosi straty , to należy zastanowić się nad jego funkcjonowaniem. Być może darmowa komunikacja byłaby jakimś rozwiązaniem, z drugiej strony, jeżeli autobusy mają jeździć do wsi Augustowo, czy do Widowa, to powinna być tym zainteresowana również gmina. Ostatnio musieliśmy odmówić IKEI, która zwróciła się do nas o przedłużenie linii autobusowych do zakładu w Koszkach. Niestety autobusy komunikacji miejskiej po drodze do zakładu mijałyby tereny gminy wiejskiej Bielsk Podlaski i gminy Orla i ze strony tych gmin też powinno być zainteresowanie wydłużeniem kursów – tłumaczył Borowski.

 Ostatecznie radny Mirosław Gołębiowski złożył na sesji wniosek intencyjny, na okres próby, aby miasto od stycznia 2019 wprowadziło bezpłatną komunikację. Wniosek poparło 18 radnych, przy dwóch wstrzymujących głosach.

 Dni Bielska z nieprzyjemnym zapachem

 Na sesji wróciła też sprawa nieprzyjemnego odoru, który roznosił się nad Bielskiem w czasie dni miasta.

 Sprawcą tego zdarzenia jest chlewnia w okolicach wsi Parcewo. Jak się okazało, tak przynajmniej tłumaczył właściciel chlewni, zmienił się kierunek wiatru i smród poszedł na miasto.

 Czuli go wyraźnie nie tylko mieszkańcy ulicy Białowieskiej, rozniósł się po całym mieście i był wyczuwalny w czasie sobotniego koncertu i przez pacjentów oraz personel szpitala. Do tego w ubiegłą sobotę, jak wyjaśniała wiceburmistrz Bożena Zwolińska, nie można się było skontaktować z właścicielem.

 To nie pierwszy raz, kiedy fetor z chlewni czuć w Bielsku. Niestety podobno niewiele można zrobić, ponieważ nie ma w Polsce tzw. Ustawy odorowej, która dopuszczałaby określone normy. Chlewnia również znajduje się na terytorium gminy wiejskiej, a kontrole sanepidu niewiele dają, bo muszą być wcześniej zapowiedziane i nie wykazują obecności szkodliwych substancji. 

Tekst i fot. (Jaco)


Miejsce zdarzenia mapa Podlasie - Kurier Podlaski


Będzie bezpłatna komunikacja miejska komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się