:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C bezchmurnie

500-letni dąb Rudosław obumiera?

Ludzie  - pasje i problemy, letni Rudosław obumiera - zdjęcie, fotografia

Dąb szypułkowy żyje najdłużej z polskich drzew liściastych i osiąga imponujące rozmiary. Taki właśnie jest Rudosław, największy dąb na Podlasiu rosnący na uroczysku Siudymy niedaleko Pietkowa. Na podstawie badań dendrologicznych przeprowadzonych przez pracowników naukowych SGGW ustalono, iż liczy on sobie około 500 lat, na wysokości 130 cm pień ma obwód 726 cm. Wysokość drzewa to 35 m, a miąższość 60 m3.

Niestety od pewnego czasu konary Rudosława są coraz mniej zielone i można przypuszczać, że drzewo umiera. Choroby i szkodniki, na które są narażone dęby nie oszczędzają tych dostojnych drzew o szczególnym znaczeniu w kulturze polskiej.

Obserwujący to smutne zjawisko umierania drzewa leśnicy twierdzą, że to naturalne. Drzewa tak jak ludzie umierają. Póki co cieszmy się jego widokiem pamiętając, że znajduje się on na terenie ostoi zwierzyny, a więc wstęp do tej części lasu jest zabroniony i możliwy tylko po uprzednim skontaktowaniu się z Nadleśnictwem w Rudce.

Jarosław Usakiewicz, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz, fot. Norbert Mirończuk

500-letni dąb Rudosław obumiera? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się