:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  8°C całkowite zachmurzenie

Zburzą dworzec PKP w Bielsku Podlaskim – będzie nowy

Administracja, Zburzą dworzec Bielsku Podlaskim będzie - zdjęcie, fotografia

To już niemal pewne. Los wybudowanego w 1987 r. dworca kolejowego PKP w Bielsku Podlaskim wydaje się być przesądzony. PKP rozpisało przetarg na budowę nowego dworca systemowego. Obiekt zostanie oddany do użytku w przyszłym roku.

  W ramach środków dla Polski Wschodniej przebudowywanych bądź wybudowanych zostanie dziesięć dworców. Szacunkową wartość inwestycji określono na 117,6 mln zł netto. Niedawno ruszył przetarg dla dworca systemowego w Nidzicy,  a teraz również w Bielsku Podlaskim przy linii nr 32 Czeremcha – Białystok. W obu miejscowościach staną budynki zrealizowane w oparciu o zuniformizowany projekt własny PKP SA.

 Bielski dworzec PKP po kilkunastu latach świetności zaczął podupadać. Miało to związek z przemianami gospodarczymi na przełomie wieków. Ograniczenie transportu kolejowego, prywatyzacja bielskiego PKS-u, wzrastająca liczba prywatnych samochodów osobowych spowodowały, że dworzec zaczął świecić pustkami. Coraz mniej osób korzystało z dworca PKP/PKS, nawet ci, co jeździli jeszcze autobusami wybierali przystanki w centrum miasta. Powierzchnię coraz trudniej było komukolwiek wynająć. Jeszcze dwa lata temu przedstawiciele spółek PKP szukali partnerów w Bielsku zainteresowanych kupnem lub współudziałem w modernizacji obiektu. Nie znaleźli. Miasto również nie wykazało zainteresowania budynkiem ze względu na proponowaną przez PKP cenę.

Ostatecznie zdecydowano się na zburzenie obecnego budynku i wybudowanie tzw. dworca systemowego, w praktyce niewielkiego i przypominającego większy kiosk.

Przedmiotem zamówienia, które ogłosiło PKP jest wyburzenie istniejącego dworca autobusowo-kolejowego z 1987 r., postawienie tymczasowego obiektu, wybudowanie nowego budynku w formule dworca systemowego, uzyskanie wszelkich pozwoleń, a także przebudowę otoczenia dworca. Nowy budynek zostanie utrzymany w tonacji szarej, na zewnątrz przewidziano też barwną szklaną mozaikę.

Termin składania ofert mija 17 maja. Jedynym kryterium wyboru jest cena. Projekt wykonawczy ma powstać w ciągu 5 tygodni od podpisania umowy. Na realizację prac przeznaczono 48 tygodni.

 (Jaco)

Na zdjęciu -projekt tzw. dworca systemowego, podobne będą budowane w całej Polsce fot.PKP SA

Zburzą dworzec PKP w Bielsku Podlaskim – będzie nowy komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się