:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  27°C lekkie zachmurzenie

Zabytkowy dworzec PKP będzie uratowany

na zdjęciu - zabytkowy dworzec w Nurcu Stacji długo czeka już na remont

W marcu oficjalnie została podpisana umowa z wyłonioną w drodze przetargu białostocką firmą „Konsorcjum”, która wkrótce ruszy z remontem budynku zabytkowego dworca PKP w Nurcu-Stacji.

       Po wielu latach działań zmierzających do uregulowania stanu prawnego terenu, na którym stoi dworzec PKP Nurzec Stacja, jego przejęciu przez gminę, a potem przeniesieniu prawa własności do tej nieruchomości na GOUK i szukaniu źródeł finansowania obiektu, wreszcie się udało.

       - Staraliśmy się o pieniądze z Instytutu Książki w ramach programu „Infrastruktura Bibliotek 2016-2020”, będącego jednym z priorytetów Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – mówi Irena Janoszuk, dyrektor GOUK w Nurcu-Stacji. - Udało nam się uzyskać te pieniądze dopiero w trzecim naborze. Dofinansowanie wynosi 75% wartości zadania. 25% to będzie nasz wkład finansowy. Ogłosiliśmy pierwszy przetarg, do którego zgłosiły się 3 firmy, ale oferowane przez nie kwoty przekraczały nasz kosztorys. W drugim przetargu udział wzięły 4 podmioty. Całość zadania będzie kosztowała ok 1 mln zł. Według umowy część remontowa tego zadania powinna się zakończyć do 31 stycznia 2019 r., zaś część dotycząca nowego wyposażenia powinna być gotowa z końcem 2019 r. Także jeśli wszystko dobrze pójdzie, biblioteka, a prawdopodobnie także i GOUK, zostaną przeniesione do nowego obiektu na koniec 2019 r. lub na początku 2020.

Aktualnie zabytkowy dworzec PKP Nurzec Stacja, od wielu już lat, jest nieużytkowany. Jego powierzchnia wynosi 328 mkw. Wewnątrz znajduje się 15 pomieszczeń. Adaptacja obiektu na potrzeby Gminnej Biblioteki Publicznej będzie dwuetapowa. I etap obejmie: demontaż obróbek blacharskich, rynien i rur spustowych, odbudowę kominów, remont ogniomurów, malowanie pokrycia dachowego, montaż obróbek blacharskich, rynien i rur spustowych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wymianę utwardzenia i budowę podjazdu dla niepełnosprawnych, uzupełnienie tynków zewnętrznych i braków w murze, tynkowanie, remont schodów zewnętrznych, malowanie elewacji. W II etapie wymienione zostaną podłogi wraz z dociepleniem, wyremontowane łazienki, docieplony strop nad parterem, wymieniona stolarka drzwiowa wewnętrzna. Uzupełnione zostaną również braki w tynkach wewnętrznych, pomalowane ściany, wymieniona zostanie instalacja elektryczna, sanitarna, wodociągowa i c.o. Wykonana będzie także sieć komputerowa LAN na potrzeby biblioteki oraz monitoring obiektu.

       - 1 lub 2 pomieszczenia udostępnimy na potrzeby podróżnych oczekujących na pociąg czy autobus – mówi wójt Piotr Jaszczuk.

Ewa Magdalena Iwaniak, fot. emi

Miejsce zdarzenia mapa Podlasie - Kurier Podlaski


dworzec pkp nurzec stacja - komentarze opinie

  • gość 2018-04-01 23:24:32

    wybory sie zbliżają, wójt musi pokazać, że coś robi... a ciemny lud to kupi... ludzie otwórzcie oczy

  • gość 2018-04-03 12:56:13

    Nie stać Cię gościu na mądrzejszy komentarz to nie pisz nic.

Dodajesz jako: Zaloguj się