:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  17°C bezchmurnie

Wynagrodzenie wójta po staremu

Samorządy , Wynagrodzenie wójta staremu - zdjęcie, fotografia

Sporo czasu na sesji rady gminy w Mielniku zajęła dyskusja na temat wynagrodzenia wójta, a konkretnie rozporządzenia, które weszło w życie 19 maja i nakazuje obniżenie wynagrodzenia wójtom burmistrzom, prezydentom. Średnio o 20 proc. Obniżenie wynagrodzeń ma obowiązywać od 1 lipca.

       Sekretarz Wysocki długo przypominał historię ustawy. W skrócie - po tym jak na jaw wyszły wielotysięczne nagrody ministrów obecnego rządu i pracowników z rządem związanych, prezes Kaczyński zdecydował, że "trzeba zacząć żyć oszczędnie...". A według ostatnich danych ujawnionych przez rządową opozycję, która zaś powołuje się na raporty z kontroli NIK, w samym 2017 roku wypłacono dodatkowych nagród, premii i tym podobnych na kwotę 8,6 MILIONÓW złotych.

       - Władza, by przeciąć eskalację niezadowolenia obywateli, postanowiła, w osobie prezesa partii zapowiedzieć, że trzeba żyć oszczędnie - mówił Wysocki, - ale życie oszczędne ogranicza do samorządowców z wyboru, wójtów, burmistrzów, skarbników itd, samorządów gminnych, miejskich, powiatowych.

       Sekretarz Wysocki mówił też o wadliwości prawnej ustawy, podpierając się orzeczeniami prawników, opiniami innych samorządowców, związków gmin wiejskich i innych rozmaitych instytucji.

       - Pomimo wszystko rozporządzenie weszło w życie 19 maja i trzeba było przygotować uchwałę. Rozporządzenie zakłada widełki. W przypadku naszej gminy do 15 tys. zł wójt mógł zarabiać w przedziale 4.200 zł - 5.900 zł wynagrodzenia zasadniczego, maksymalnie 1.900 zł dodatku funkcyjnego. Do tego dochodzi dodatek specjalny, stażowy za wysługę lat. Od 1 lipca te widełki to 3.400 zł - 4.700 zł. 1.200 zł mniej wynagrodzenia tylko dlatego, że ktoś stanął przy mikrofonie i powiedział, że "trzeba żyć oszczędnie" (choć wcześniej ktoś inny powiedział, że "im się to po prostu należało" - dop. ak). Podobna sytuacja dotyczy skarbników, ale tu rządzącym brakło odwagi i zostało po staremu. Teraz chcąc żyć w zgodzie z prawem przygotowałem projekt, tak jak mówi to prawo. W samorządach odbywają się sesje absolutoryjne, gdzie rady oceniając prace wójta czy burmistrza, udzielają lub nie absolutorium. Różnie jest z podejmowanymi uchwałami na temat wynagrodzenia. Niektórzy podejmują bardzo szybciutko, przeważnie tam gdzie rządzi PiS. Niektórzy nawet w porządku obrad tego nie mają, przykładem niedawna sesja w starostwie. Jest wolna amerykanka. Zapytałem jaka jest szkoła wojewody podlaskiego, co wtedy, kiedy radni nie podejmą takiej uchwały. Odpowiedziano mi tak: że wtedy wojewodowie zwołani zostaną do Warszawy, ale jak trzeba postąpić, by było dobrze, tego dziś nie wiemy.

       - O wadliwości prawnej przemawia też fakt - dodał przewodniczący rady Krzysztof Nikitorowicz, - że skoro udzielamy absolutorium i oceniamy, że wszystko w gminie działo się zgodnie z prawem, wójt dobrze działał, to jak możemy teraz obniżać mu wynagrodzenie? Kiedy nie ma przesłanek merytorycznych, mamy zdecydować, że nie zasługuje na to wynagrodzenie? (które de facto sami radni uchwalili... - dop. ak)

       Radni jednogłośnie odrzucili uchwałę zmieniającą wynagrodzenie wójta.

       Anna Kondraciuk  fot. ak


Miejsce zdarzenia mapa Podlasie - Kurier Podlaski


Wynagrodzenie wójta po staremu komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się