:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Szpital zadłużony ale z ocena pozytywną radnych

Samorządy , Szpital zadłużony ocena pozytywną radnych - zdjęcie, fotografia
04/07/2018 13:31

O kondycji finansowej siemiatyckiego szpitala dyskutowali radni powiatowi podczas ostatniej sesji. W tej sprawie emocji też nie kryli, zaś skuteczna komunikacja kulała.

 Radni zapoznali się z raportem o sytuacji ekonomiczno-finansowej SP ZOZ za rok 2017 i na tej podstawie mieli podjąć uchwałę oceniającą stan jednostki podległej starostwu. Sam raport uznano za rzetelny i rzeczowy, wątpliwości jednak budził zapis w projekcie uchwały, który mówił, że „dokonuje się pozytywnej oceny” sytuacji ekonomicznej szpitala, a niektóre stwierdzenia z raportu są tego zaprzeczeniem.

 Problem poruszył radny Bogusław Zduniewicz:

 - Projekt uchwały, którą będziemy procedować w trakcie dzisiejszego posiedzenia, z góry zakłada w paragrafie pierwszym pozytywną ocenę sytuacji ekonomiczno-finansowej SP ZOZ. Sam raport w moim rozumieniu jest jednak tego zaprzeczeniem, dlatego zwracam się z prośbą o wyjaśnienie tych rozbieżności. W jednym miejscu w raporcie czytamy, że uzyskane 34 punkty świadczą o stabilności ekonomiczno-finansowej jednostki, zaś w innym miejscu tego samego raportu stwierdza się jednoznacznie brak płynności finansowej, która jest przyczyną rosnącego zadłużenia, same kłopoty itd. Proszę również o odniesienie się do przyjętych założeń na lata 2018-20120, w których podaje się, że na przestrzeni lat 2015-2017 przychody z działalności SP ZOZ-u wzrosły o 22 % (większy kontrakt, atrakcyjność usług, wzrost ich jakości, inwestycje). (…) Prognoza przyszłych wyników została sporządzona na bazie tych realnych wyników za lata 2015-2017, a skoro tak, to dlaczego w tej prognozie zakłada się spadek przychodów netto o prawie 1,5 mln zł oraz wzrost kosztów działalności o ponad 0,5 mln w pierwszym roku i o 1,4 mln w roku 2020? W związku z powyższym nie bardzo rozumiem jak możemy mówić, tak jak w uchwale jest napisane, że my pozytywnie oceniamy sytuacje ekonomiczno-finansową szpitala. Proponuję raczej zapis, że rada przyjęła taki raport, bo jak można pozytywnie ocenić coś, co pozytywne nie jest, a to wynika z tego raportu.

 Zduniewicz zwrócił również uwagę na planowane do zrealizowania w latach 2018-2020 inwestycje za ponad 20 mln zł:

 - Planować trzeba i marzyć też, ale w zderzeniu z tym raportem planowanie inwestycji za grubo ponad 20 mln zł, bez wskazania źródła finansowania, jest w moim rozumowaniu karkołomne i mało wiarygodne.

 Spadek po poprzednikach?

 Ponieważ na sesji nie było dyrektora szpitala, wicestarosta Marek Bobel zapowiedział, że szczegółowe odpowiedzi na interpelacje zostaną udzielone na piśmie, a sam pokusił się o następujący komentarz:

 - W ocenie zarządu SP ZOZ działa bardzo dobrze, zdecydowanie lepiej niż w latach poprzednich. Nie ma zatorów płatniczych, nie ma problemów kadrowych, rozwija się, wyremontowano oddział dziecięcy, zbudowano lądowisko, do starostów nie docierają żadne skargi na działalność szpitala, a wręcz przeciwnie, przychodzą osoby i chwalą. Nie jest prawdą, że w tym raporcie wskaźniki są w jakikolwiek sposób złe. Jest oczywiście zadłużenie, ale trudno żeby 11 mln zł zostawione po poprzednikach było spłacone w tym okresie. Szpital ma dobry kontrakt oraz znakomicie zarządzającą kadrę w postaci obu dyrektorów, jest coraz lepiej. Ja bym się nie martwił, co będzie za trzy lata i skąd weźmiemy 20 mln zł. Umowa była taka – sprzedajemy gospodarstwo w Czartajewie, a sprzedamy je w tym czy na początku przyszłego roku, mamy gotowy projekt rozbudowy i pieniądze pójdą na rozbudowę szpitala. Ja bym się nie martwił i nie straszył społeczeństwa, że w szpitalu jest źle. Proszę tego nie robić! Wiem, że zaczyna się kampania, ale nie tędy droga.

 Zduniewicz w odpowiedzi na słowa wicestarosty twierdził, że niewłaściwie zrozumiano jego wypowiedź, w której nie krytykował ani szpitala, ani dyrektora, bo jest zdania, iż to najlepszy dyrektor ze wszystkich dotychczasowych. Sednem jego interpelacji był zgrzyt jaki rysuje się pomiędzy zapisami z raportu mówiącymi o zadłużeniu a stwierdzeniem w projekcie uchwały o pozytywnej ocenie sytuacji finansowej szpitala. Wobec braku zmian w projekcie uchwały i poddaniu go pod głosowanie w takim kształcie, w jakim został on przygotowany na sesję, Zduniewicz dodał zwracając się do przewodniczącego rady:

 - Panie przewodniczący, z całym szacunkiem, wiele się zmieniło w tej radzie powiatu, ale jeśli radny, członek zarządu - wicestarosta decyduje za pana czy jest głosowanie czy nie ma, to pan przewodniczący musi to przemyśleć.

 Chirurg tylko dla dorosłych

 W interpelacjach nieco inną kwestię, ale również związaną ze szpitalem poruszył radny Franciszek Żero:

 - Na ostatniej połączonej komisji dyrektor ZOZ-u mówił o poradni chirurgicznej w Siemiatyczach, która dziennie przyjmuje do 100 pacjentów. A co jeśli chodzi o pacjentów do 18 roku życia? Mieszkańcy powiatu skarżą się, że z każdym zdarzeniem dotyczącym nieletnich odsyłani są do innych szpitali. Czym to jest spowodowane, skoro dyrektor twierdził, że nie ma problemów ani kadrowych, ani lokalowych?

 Wicestarosta Marek Bobel odpowiadał wyraźnie oburzony:

- Do 18 lat specjalizacji chirurg dziecięcy nigdy w Siemiatyczach nie było i nie będzie! Proszę przestać ciągle do tego wracać. To mały szpital. Proszę wciąż nie pytać na sesjach pod publiczkę dlaczego nie ma takiej a takiej poradni. Nie ma i nie będzie poradni wysokospecjalistycznych, bo to nie jest poziom szpitala powiatowego.

Ewa Magdalena Iwaniak, fot. emi

Reklama

Miejsce zdarzenia mapa Podlasie - Kurier Podlaski

Szpital zadłużony ale z ocena pozytywną radnych komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2018-07-04 17:07:23

  Skoro jest teraz tak dobrze, to dlaczego na wizytę u kardiologa czekam dziewieć I pół m-ca ( 2-3 lata wstecz był to termin od 4 do maks 6 miesięcy), na Holtera czekałam 3 mce, teraz 9 miesięcy? Pytam z poziomu pacjenta!

 • Król zamrażarek - niezalogowany 2018-07-05 01:42:28

  Coś wice Bobeł jak cała partia jego, nie lubi jak się pyta, ma być tak jak oni chcą i morda w kubeł bo z roboty won, ppszczują, a w mieście czartajewiec nic nie zrobił, i wpuścił w maliny swojich slugusów co startowali z miasta, teraz tłumaczyc się trzeba, po co ten Zalewski go trzyma mie wiem

 • Gość - niezalogowany 2018-07-05 14:53:46

  Śmiech na sali. Czy pan Bobel jest poważny? Na oddziale wewnętrznym nie ma rzetelnych lekarzy. Jedyny, który naprawdę dbał o dobro pacjentów dr.Olędzki został zwolniony przez ordynatora. Jest tam dowoje lekarzy i rezydentka...no nie ma problemów kadrowych...

 • Młotkowy - niezalogowany 2018-07-05 21:43:12

  On nigdy nie był poważny, przerost formy nad treścią, knucie, intrygi i jak tu młotek zamienić na młot, cudotwôrca

 • Gość - niezalogowany 2018-07-06 10:45:45

  Wygląda na to ,że pieniędzy ze sprzedaży Gospodarstwa w Czartajewie zabraknie na spełnienie obietnic wyborczych P. Bobla. Marne 6 mln ze sprzedaży a potrzeba o ho ho, .Sam szpital zadłuzenie 11 mln I kolejne 20 mln na planowaną modernizację I rozbudowę. Sypiące się drogi na ktorych mozna zniszczyć auto. Słowiczyńska, Kosciuszki , Armii Krajowej na wysokosci bylego Hortexu ( tutaj dziury łata się za pomocą obcasa, którym dociska się masę asfaltową) . A wybory tuż ,tuż . I taka klapa! Warto przemyśleć , czy napewno oddać swoj głos na "marnego" gospodarza naszego powiatu.

 • gość zalogowany - niezalogowany 2018-07-06 11:13:06

  ten gość jest nie tylko nie zalogowany , ale i słabo zorientowany. RODO Pan doktor .

 • Gość - niezalogowany 2018-07-06 11:21:56

  Marne 6 mln ze sprzedaży gospodarstwa w Czartajewie nie pokryje obietnic wyborczych P.Bobla. Szpital zadłużony na 11 mln, kolejne 20 mln potrzeba na modernizację I rozbudowę Szpitala. A drogi, czy doczekamy się w końcu remontu ul.Słowiczyńskiej, Kościuszki czy chociażby ul. Armii Krajowej na wysokości bylego Hortexu.tam dziury łata sie za pomocą obcasa. A miało być tak pięknie ! Coś słabi są ci nasi gospodarze Powiatu, czyżby kadencja na "przeczekanie"?

 • gość zalogowany - niezalogowany 2018-07-06 11:57:44

  ten gość niezalogowany to pani z komunalnej ona to ma fantazję i wiedzę jak z gazety plotkarskiej śmiech na sali .

 • Gość - niezalogowany 2018-07-06 13:09:06

  Wow, anonimowość czyni cuda

 • Gość - niezalogowany 2018-07-06 15:18:01

  Do goscia zalogowanego. Ta " pani z komunalnej" przyznaje się do komentarza o kardiologu I Holterze. A reszta, no cóz skoro jestes taki zorientowany ,to szukaj, szukaj

 • Gość - niezalogowany 2018-07-06 20:47:49

  Szanowny panie moderatorze, cóż było niestosownego w moim komentarzu, że musiał pan wyciąć dużą jego część? Gdyby się pan jednak namyślił, to proszę dać znać, służę zrzutem z ekranu. Z pozdro pani z komunalnej

 • gość - niezalogowany 2018-07-07 06:48:29

  Ale dziwni ludzie w tych Siemiatyczach .dobrze , że nie ma wojny bo by się pozabijali.

 • gość 2018-07-07 06:53:04

  A jak może pani w godzinach pracy nic nie robić tylko komentarze pisać co za szef ,a my płacimy niby za jej pracę . "Na tapczanie siedzi LEŃ ..... ''

 • Gość - niezalogowany 2018-07-07 09:02:39

  Pani jest na 2 tygodniowych " wczasach pod gruszą" Spędza je jak się jej podoba

 • Gość - niezalogowany 2018-07-07 09:16:30

  Jeszcze jedno, gosciu odpuść sobie . Nie masx argumentów, więc zaczynasz ubliżać.

 • Gość - niezalogowany 2018-07-07 09:29:34

  A i jeszcze jedno. Możesz zdradzić w czyim imieniu teraz występujesz ? 1. Piotra Wiśniewskiego, 2 .Karoliny Kowalskiej 3 .Macka Sidorczuka czy moze wlasnym? Ach zapomniałam, to trzy w jednym!.

 • Młotkowy - niezalogowany 2018-07-07 21:50:15

  A cóż tak spać Wam nie daje? Że ludzie widzą jaka prywata jest w powiecie i piszą o tym? Jak politycznie zatrudnia się pisowców, jak roztrwania majątek (sprzedać można raz). Zero pomysłu, tylko pod publikę, ale od kogo tu wymagać, jeden ju raz kupił studia ciekawe jak ten skończył studia? Może warto poszukać. Zero kompetencji, wypływająca uszami zawiść, zazdrość i nienawiść do wszystkiego co nie pobłogosławił Jarosław, zero własnego myślenia i miernoty. Dobrze że już nie długo. To małe miasto, każdy wie kto jaki jest, kto kradnie, zwalnia ludzi za poglądy, nie zapomnimy tego!!!

 • Łowca wdówek - niezalogowany 2018-07-07 22:13:38

  Szanowna Pani, nie przejmuje się tym co piszą, może zapytajmy czy wypada byłemu członkowi rady parafialnej wysyłać kobietom genitalia i proponować drapanko po plecach, (służę print scrinami), ciekawe czy to prywatnym czy powiatowym aparatem robione?

 • gość 2018-07-08 19:32:18

  No wlasnie pierwszym madrym ,który zwalnia za poglądy jest obecny Burmistrz ,który starszy swoich pracowników a także innych placowek,bo np. dyrektorem Banku jest jego kolega/kolezanka !!! Brak slow

 • gość 2018-07-08 19:35:04

  A z tej starszej Pani o której tu mowa to już pol Siemiatycz się smieje :P Ostanio pod blokiem Panowie z piwem w reku dyskutowali ,ze musiala dobra kase dostać .

 • Gość - niezalogowany 2018-07-08 20:32:53

  Gosciu, daj se siana, nie błaznij się, artykuł nie jest o starszej pani tylko o szpitalu. To już sie staje nudne. Jak tu ktoś napisał nienawiść się z ciebie wylewa uszami. No chyba, że znów chcesz od niej dostać po łapach. A tu komentarza nie usuniesz..

 • Dojna zmiana - niezalogowany 2018-07-08 20:37:41

  Panie Cif, jest pan żałosny z tymi komentarzami, macie jakąś fobie na burmistrza, a on was max olewa, bo ludzie nie są głupi i swoje wiedzą, ale chciała bym zaproponować inny wątek, kto wypisze więcej slugusow dojnej zmiany na stanowiskach od ostatnich wyborów; ZUS KRUS Urząd Skarbowy Arimr Kto da więcej?

 • Gość - niezalogowany 2018-07-08 21:02:45

  Ktoś mi robi konkurencję, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Brawo dla tej pani , jak we dwie zewrzemy siły , wymieciemy dojną zmianę z Siemiatycz. Zaslugujemy na takich ludzi jak nasz Burmistrz, inni won. I proszę mi nie pisać na priv. A ludzie nie są głupi i doskonale wiedzą kto się kryje za tą nagonką na Burmistrza.

 • Gość - niezalogowany 2018-07-08 21:33:17

  A co do kasy. którą rzekomo dostałam , to zdziwię cię bardzo, nie kazdy jest przekupny jak ty. I nie ma mnie na tej liście sługusów, a ty jestes I wszyscy o tym wiedzą. Niektórym wchodzenie w cztery litery popłaca, np intratnym stanowiskiem.

 • gość 2018-07-09 10:21:32

  co za denna gazeta szok.przechylona w lewą stronę , żeby się nie wywróciła .Same ogłoszenia i rewelacje POśladu .

 • Dojna zmiana - niezalogowany 2018-07-10 09:47:03

  Dziękuje za powyższy komentarz. Jest to idealna puenta. Czyli nietolerancja na krytykę i narcyzm przepełniony nienawiścią i durnotą. Zapsmiętajmy, nie można krytykować powiatu bo będziemy peowcami, ruskimi, żydami, gorszym sortem. Nie można i koniec bo wylecimy z pracy a jak nie my to nasza rodzina. Ręce opadają, mamy 2018 czy 1948 rok? Bo różnicy nie widać. A majątek roztrwaniany i stołki tak jak wtedy za przynależność partyjną. A jak ktoś myśli inaczej to się kontrolę wyślę, posadzi albo anonim napisze i już. NIE!

 • 13 grudnia mam łeb jak studnia - niezalogowany 2018-07-11 12:17:51

  https://youtu.be/VML1Zs0G4Is

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez kurierpodlaski.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Głos s.c. Jerzy Nowicki i Jacek S Wasilewski z siedzibą w Siemiatycze 17-300, Jana Pawła II

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"