:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Wernisaże - spotkania , „Świat utracony” Żydzi wrócili Milejczyc - zdjęcie, fotografia
Kurier Podlaski 25/09/2019 19:04
Jerzy Nowicki

„Ta wystawa jest dla mnie bardzo ważna, dlatego że Żydzi mieszkający w Milejczycach nie są już tylko statystyką podawaną w liczbach. Pokazuje, że ci ludzie tutaj mieszkali i współistnieli z nami.” – mówiła Monika Bałut, inicjatorka wystawy fotograficznej w Milejczycach.

      Od zeszłego piątku w witrynach milejczyckiej synagogi można oglądać stare zdjęcia Żydów związanych z Milejczycami. Fotografie umieszczono również na płocie przed synagogą. Wystawa ma charakter stały.

     "Świat utracony. Fotografie żydów polskich w Milejczycach", ekspozycja unikatowych zdjęć pokazujących historię Milejczyc  i ich mieszkańców powstała dzięki współpracy władz gminnych, Stowarzyszenia LGD Tygiel Doliny Bugu oraz Lokalnej Organizacji Turystycznej LOT nad Bugiem.

     Przede wszystkim, jest to jednak efekt żmudnej pracy kolekcjonerskiej Moniki Bałut, kierowniczki Gminnego Ośrodka Kultury, mieszkanki Milejczyc, która przez kilkanaście lat starała się dotrzeć do przodków milejczyckich Żydów

      - Takie zbiory są naprawdę trudne do wyszukiwania. Szczególnym dla mnie zdjęciem jest zdjęcie naszego rabina, Aarona Tamaresa, który pełnił funkcję rabina w Milejczycach w latach 1869-1931. Była to postać wybitnego filozofa, pisarza, prekursora pacyfizmu na świecie. Miałam przyjemność poznać wnuka Aarona Tamaresa, Amosa Perlisa, który dostarczył mi dwa fantastyczne zdjęcia z 1925r., przedstawiające rynek i społeczność lokalną w Milejczycach, a także zdjęcie z pogrzebu naszego rabina – opowiadała podczas inauguracji wystawy jej inicjatorka.

     Monika Bałut wyjaśniła też skąd wziął się pomysł na tego typu przedsięwzięcie. Okazuje się, że pojawił się już 12 lat temu, kiedy Milejczyce posłużyły za plan zdjęciowy do jednego z filmów Borysa Lankosza. To właśnie istnienie synagogi oraz podobieństwo miasteczka do sztetlu, skłoniły reżysera Lankosza oraz producenta filmowego Ireneusza Dobrowolskiego do kręcenia tutaj zdjęć filmowych. Monika Bałut, wykorzystała natomiast okres castingu filmowego do spotkań i rozmów z najstarszymi (nieżyjącymi już dziś) mieszkańcami, którzy opowiadali jej o żyjących niegdyś w Milejczycach Żydach.

     Podczas otwarcia wystawy padło wiele ważnych słów ze strony wójta Milejczyc, Jerzego Iwanowca, który mówił o ogromnej roli historii we współczesnym świecie, o jej wpływie na przyszłość. Zwrócił się także do obecnych na spotkaniu uczniów szkoły podstawowej, podkreślając, że zawsze powinni pamiętać skąd pochodzą, wyciągać wnioski z historii oraz szanować drugiego człowieka.

     Prezes LGD Tygiel Doliny Bugu, Agnieszka Wojtkowska zwróciła uwagę na potencjał turystyczny gminy oraz wartość nie tylko historyczną, jaką niesie ze sobą budynek synagogi: - Milejczyce to piękna gmina, ale nie będzie tutaj wielkiego przemysłu. To gmina z ogromnym potencjałem turystycznym. Chcielibyśmy współpracować z wójtem, aby rozwijać ten turystyczny potencjał. Moi drodzy państwo, powinniśmy wszyscy współpracować z wójtem, aby doprowadzić do remontu synagogi. To będzie prawdziwa perełka w całym powiecie siemiatyckim. Pracujmy również nad angażowaniem młodych wolontariuszy, aby podobnych inicjatyw i projektów rozwijających kulturę w Milejczycach i w całym regionie było więcej. – mówiła Agnieszka Wojtkowska.

     Do jej słów odniósł się również wójt, przypominając, że w 2016 roku gmina złożyła wniosek o dofinansowanie odnowienia synagogi do urzędu marszałkowskiego. Wtedy jednak wniosek został odrzucony, zabrakło 2 punktów, aby przyznać pieniądze na rewitalizację budynku, co w tamtym czasie wyniosłoby 3.700.000 zł. - Będziemy ubiegali się o środki z programu transgranicznego. Wicemarszałek  woj. podlaskiego, Stanisław  Derehajło, obiecał nam środki na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. To koszt w granicach 150 tys. zł. Mam nadzieję, że plany się powiodą, będziemy dążyć do tego, żeby w przyszłości stworzyć tu centrum kulturalne. – mówił o planach Jerzy Iwanowiec.

     Budujące jest, że w otwarciu plenerowej wystawy wzięli udział nie tylko jej organizatorzy i dorośli mieszkańcy, ale również dzieci.

     Była to prawdziwa lekcja historii lokalnej na świeżym powietrzu, którą zakończył poczęstunek przygotowany przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich.

     Czy plany odnowienia synagogi w Milejczycach w końcu powiodą się? Czy uda się stworzyć tam ośrodek życia kulturalnego? Czas pokaże, jednak trzeba przyznać, że gmina ma bardzo ciekawy pomysł na rozwój, przyciągnięcie turystów i co za tym idzie, ich pieniędzy. Bo historia lokalna, to kapitał, na którym można nie tylko budować i zarabiać, ale też tworzyć wizerunek. A turystów na Podlasiu jest coraz więcej, patrzą i oceniają, to jak mieszkańcy tutejszych terenów dbają o zabytki i pozostałości historii. Zdarza się też, że po takiej wizycie dzielą się swoimi wrażeniami. Oto list, który przysłała do naszej redakcji kilka dni temu turystka z Sępólna Krajeńskiego (woj. kujawsko-pomorskie):

     „Dzień dobry, już niedługo rocznica 400-setna osadnictwa żydowskiego na terenach siemiatyckich, a tu w Siemiatyczach, gdzie było największe getto, gdzie ponad 50% mieszkańców to byli Żydzi, gdzie część katolickich mieszkańców skwapliwie przejęła majątki i tereny pożydowskie (księgi notarialne),-Cmentarz Żydowski jest zapuszczony, zaniedbany, aż żal patrzeć. To władzom miasta nie przeszkadza? Mieszkańcom miasta też nie? A gdzie zwykły elementarny szacunek do zmarłych? Już nie wspomnę nawet o zniszczonym przepięknym muralu na ul. Polnej czy tablicy upamiętniającej pomordowanych Żydów wstydliwie umieszczonej na murze od wewnątrz. Mieszkańcy się wstydzą? Czy sumienie nie pozwala?. Pozdrawiam Redakcję”.

    Eleni Kryńska, fot EK

Reklama

„Świat utracony” – Żydzi wrócili do Milejczyc komentarze opinie

 • gosc - niezalogowany 2019-09-26 11:27:18

  Wielka szkoda , ze nie ma funduszy na wyremontowanie tak pieknego historycznego budynku :(

 • Siemiatycze - niezalogowany 2019-09-28 13:15:00

  Witam. Caly czas czytajac podobne artykuly uzywa sie zwrotow Zydzi. A przeciez to byli jedni z nas. Zyjacy tutaj od pokolen. Ci ktorzy razem z nami budowali nasz kraj. Mieli tylko korzenie zydowskie z ktorych byli dumni i slusznie. Gdy pisze sie o Kowalskim….. nie dodajemy tam informacji o jego przodkach. Kowalski nie musi nosic plecaka z przeszloscia. Kowalski to Kowalski. Piszac Zydzi - automatycznie oddziela sie tych ludzi od naszej spolecznosci - dajac tym samym do zrozumienia ze to ONI nie MY . Czy nie czas bysmy pisali o naszych rodakach , sasiadach i przyjacielach ktorzy przyczynili sie do tego ze bylismy , jestesmy i bedziemy.


 • Siemichocze. - niezalogowany 2019-10-01 23:09:43

  Brawo "Siemiatycze" za komentarz, opinię. Jakże mało dziś takich wypowiedzi. Chylę głęboko czoła.
  A swoja drogą, nie dbamy o swoją historię, czasem mam wrażenie jakbyśmy chcieli o niej zapomnieć.

 • Siemiatycze - niezalogowany 2019-10-07 10:52:10

  Czesto zapominamy ze sami tworzymy historie , nie tylko czynami - a przede wszystkim myslami i slowami. To nasza mysl prowadzi do slowa- pozniej do czynu. Ze wazne jest bysmy szanowali drugiego czlowieka , bo inaczej depczemy po nim i pokoleniach ktore byly przed nim. Nasza historia to takze ludnosc naplywowa ktora przyczynila sie do rozkwitu naszego miasteczka - ci ktorzy przyniesli ze soba kawalek innego swiata na odlegle podlasie , inna religie, tradycje potrawy,i rzemioslo. Mam nadzieje ze w obecych czasach - gdzie mnostwo rodakow wyjechalo za granice- przywioza ze soba do domu rodzinnego oprocz pieniedzy - takze umiejetnosc samodzielnego myslenia,i wyciagania wnioskow, otwartosc i tolerancje . Badzmy dumni z tego kim jestesmy i skad pochodzimy - uwazajac by nie byc fanatykami.

 • gość 2019-10-08 09:19:44

  Dzień dobry. Jak widać są osoby które pamiętają o byłych mieszkańcach żydowskiego pochodzenia. Chcą tę pamięć zachować, przekazać następnym pokoleniom. Myślę że w Siemiatyczach jest grupa mieszkańców która podobnie myśli jak ta pani z Milejczyc. Należy tylko wziąć sprawy we własne ręce. Władze jak władze. Jaki pan taki kram. Wstyd ze cmentarz jest tak zapuszczony. Moi dziadkowie Siemiatyczanie od pokoleń mieli sąsiadów pochodzenia żydowskiego. Mój wuj mówił w jidysz. Ja jako dziecko nie przypominam sobie aby dziadkowie czy moja mama źle wyrażali się o relacjach z sąsiadami. Mieszkali, chowali się na tej samej ul. Wysokiej później na Kościuszki gdzie dziadek postawił dom. Babcia pracowała w fabryce sklejki , jak dobrze pamiętam na Fabrycznej. U Żyda , tak mówili. Trauma po likwidacji getta tkwiła u moich dziadków do końca ich dni. Dobrze to pamiętam. Polecam zajrzeć do nowojorskiej biblioteki publicznej. Są tam zdjęcia mieszkańców Siemiatycz żydowskiego pochodzenia ocalałych i też nie z Holocaustu. Tym byłym mieszkańcom należy się szacunek i pamięć . Niech ten cmentarz będzie zadbany. Był częścią getta!.Tadeusz Wiliński

 • Siemiatycze - niezalogowany 2019-10-10 14:45:38

  Tym byłym mieszkańcom należy się szacunek i pamięć . Niech ten cmentarz będzie zadbany. Był częścią getta!.Tadeusz Wiliński - - Podpisuje sie pod panskim postem i serdecznie dziekuje za cieple slowa. Moja mama miala podobne wspomnienia. Moj dziadek bawil sie z dziecmi sasiadow - i od nich takze nauczyl sie jidysz .Mam nadzieje ze wladze miasta zadbaja o pamiec i tych dawnych mieszkancow Siemiatycz. Moze Swieto Zmarlych bedzie poswiecone takze dla nich - moze ktos postawi swieczke na nieznanym grobie i posle ciepla mysl do tych zapomnianych .

Dodajesz jako: |


Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Nauka gry na

Nauka gry na pianinie/fortepianie/keyboardzie - program klasyczny i rozrywkowy, jazz, harmonia klasyczna i jazzowa - dla młodzieży i dorosłych...


AUDI A6 1,9 TDi

AUDI A6 1,9 TDi 130 (2003) , 6-biegowy, tempomat, klimatyzacja, fotele podgrzewane; przebieg 330.000 km, alufelgi , zimowe koła zapasowe


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez kurierpodlaski.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Głos s.c. Jerzy Nowicki i Jacek S Wasilewski z siedzibą w Siemiatycze 17-300, Jana Pawła II

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"