:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Interwencje, Problemy selekcją odpadów - zdjęcie, fotografia
07/06/2018 00:19

W połowie maja z terenu miasta Siemiatycze odbierano śmieci wielkogabarytowe. Mieszkańcy skarżyli się, że nie wszystkie, że przez kilka dni śmieci stały przed posesjami:

       - Wystawiłam stary sedes, rulon papy dachowej i korpus z lodówki i nie zabrali - mówi nasza Czytelniczka. - Zadzwoniłam do komunalnej i usłyszałam, że papa jest produktem niebezpiecznym, a sedes mam do nich sama dostarczyć, natomiast lodówka, jak nie jest kompletna, to nawet nie odbiorą jak zawiozę na PSZOK. Lodówka musi być cała, bo oni odzyskują materiał i mają z tego kasę. Tylko pytanie, co ma zrobić sąsiadka, która nie ma auta i nie stać ją na wynajęcie samochodu, by takie rzeczy wywieźć? A śmieci nie kosztują mało, ja płacę 92 zł. U sąsiada stał stary brodzik, też po południu zabierał sprzed posesji, bo nie zabrali. Kiedy zadzwoniłam do urzędu miasta z pytaniem, co ma zrobić z tym korpusem lodówki, to pani odpowiedziała, że nie wie... To była moja lodówka i miałam prawo wymontować z niej silnik i sprzedać na złom, szkoda że jeszcze w lodówce takiej nie muszę zostawiać jedzenia. Z tymi śmieciami to jest problem, bo nie mam w rozpisce terminów odbierania np. telewizorów, sedesów, umywalek itp. I potem nie dziw, że lasy tego pełne.

       Przy ulicach widzieliśmy też pozostawione inne śmieci - dziecięce foteliki samochodowe, obudowy telewizorów i inne tego typu.

       O komentarz poprosiliśmy Dorotę Woronecką - kierownik Zakładu Oczyszczania Miasta w Przedsiębiorstwie Komunalnym w Siemiatyczach:

       - Odpady, które zostały wymienione w wypowiedzi Czytelniczki (stary sedes, brodzik) to nic innego jak odpady budowlano-remontowe, a takowe niestety nie podlegają odbiorom w ramach odbiorów odpadów wielkogabarytowych. Do nich nie zaliczmy również urządzeń AGD i RTV. Elektrośmieci oraz odpady budowlano-remontowe (z wyjątkiem odpadów niebezpiecznych) można oddawać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) znajdującego się na składowisku odpadów w Siemiatyczach na tzw. "Rososzu" (dojazd drogą odchodzącą od ul. Drohiczyńskiej lub od ul. 11 Listopada). Godziny otwarcia PSZOK to: wtorek i czwartek (12.00-18.00) oraz sobota (8.00-14.00). W sytuacji gdy nie ma możliwości dostarczenia odpadów budowlano-remontowych oraz elektrośmieci do PSZOK-u, organizujemy odbiory bezpośrednio z posesji. Wiąże się to jednak z poniesieniem przez mieszkańca kosztów transportowych.

       Kierownik Woronecka dodaje też, że problematyczną sprawą są zużyte sprzęty AGD i RTV, które są niekompletne:

       - Odbiór takiego sprzętu generuje dla nas dodatkowe koszty z racji nadprogramowej opłaty za utylizację, jednakże dotychczas nie było sytuacji, w której odmówiliśmy przyjęcia zdekompletowanego sprzętu.

       Przypomina też, że szczegółowe informacje dotyczące terminów odbiorów odpadów komunalnych i segregowanych, zasady segregacji odpadów oraz informacje na temat działania PSZOK-u zostały zawarte w harmonogramie odbioru odpadów:

       - Dystrybuowaliśmy go wśród mieszkańców Siemiatycz pod koniec lutego br. Jeżeli jednak z jakichkolwiek względów nie posiadają Państwo tego typu rozpiski, zapraszamy do kontaktu telefonicznego i osobistego - ulotki są do pobrania w siedzibie naszej firmy, w urzędzie miasta, jak również na terenie PSZOK-u. Najbliższa zbiórka gabarytów odbędzie się 16 października. Pamiętajmy, aby odpady wystawić przed posesję do godz. 7.00 w dniu odbioru.

       Selektywna zbiórka odpadów, mimo iż z pozoru wydaje się prosta, kryje w sobie przynajmniej kilka skomplikowanych tematów.

       - Doskonale o tym wiemy i dlatego nigdy nie unikaliśmy kontaktu. Myślę, że to kwestia czasu i wspólnie wdrożymy się w obowiązujące zasady segregacji i odbiorów, w czym powinny nam również pomóc edukacyjne zajęcia poruszające właśnie te kwestie, które przeprowadzamy z dziećmi w szkołach podstawowych i w przedszkolach.

       Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o., ul. Armii Krajowej 26, tel. 85 655 21 90, 85 655 25 77

       Urząd Miasta Siemiatycze - Referat Gospodarki Komunalnej, ul. Pałacowa 2, pokój nr 116, tel. 85 656 58 26.

       ZASADY SEGREGACJI OBOWIĄZUJĄCE W Siemiatyczach:

       Do pojemników na odpady zmieszane wrzucamy: wyroby piankowe, niewielkie kawałki wykładzin dywanowych, zabawki trwale połączone z kilku materiałów, jednorazowe naczynia i sztućce plastikowe, opakowania po aerozolach, płynach chłodniczych, strzykawki, szczoteczki do zębów, podpaski, pieluchy jednorazowe (pampersy), opakowania ze styropianu, tubki popaście do zębów, tubki po kosmetykach, kalki, ręczniki papierowe, chusteczki higieniczne, opakowania po jajkach, papier toaletowy, zdjęcia, papier woskowy, worki po cemencie, klejach budowlanych, zaprawach murarskich, szkło okienne, szkło zbrojone, szkło żaroodporne, fajans, porcelana, ceramika, doniczki, kryształ, kieliszki, szklanki, lustra, szyby samochodowe, pojemniki szklane po lekach, aereometry, wyroby ze szkła nietłukącego się typu duralex, znicze (szklane i plastikowe), pojemniki po wyrobach garmażeryjnych, folie do pieczenia i aluminiowe, zabrudzony i tłusty papier, flamastry, mazaki, pozostałości tekstyliów i odzieży, obuwie, nieopłukane pojemniki po produktach mlecznych (kefir, śmietana, jogurt), tłuste resztki żywności, odpadki mięsne, zmiotki, odchody zwierzęce.
       Nie wolno wrzucać: Plastikowych opakowań po środkach chwastobójczych i owadobójczych, olejach silnikowych, smarach, kineskopów, termometrów, świetlówek, zużytych żarówek, zużytych akumulatorów i baterii, lekarstw, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, odpadów budowlano - rozbiórkowych - ZBIÓRKA TYCH ODPADÓW WYŁĄCZNIE W PSZOK, PUNKTACH SPRZEDAŻY SPRZĘTU ELEKTRYCZNEGO I ELEKTRONICZNEGO (każdy sklep ma obowiązek przyjąć od nas stary sprzęt, kiedy kupujemy nowy, niektóre ze sklepów powadzą taką zbiórkę bez tego warunku) LUB APTEKACH (w niektórych aptekach na stałe stoją pojemniki na przeterminowane leki, niektóre prowadzą takie zbiórki okresowo, warto popytać).

       PAPIER (niebieski worek) to: gazety, książki, zeszyty, katalogi, ulotki, prospekty, foldery, torby i worki papierowe, opakowania z papieru, tektura i zgniecione kartony (należy wyjąć metalowe zszywki, sprężynki i foliowe elementy), papier zadrukowany.
       Nie wrzucamy: papieru mocno zabrudzonego lub zatłuszczonego, papieru lakierowanego i powleczonego folią, zdjęć, papieru woskowego, kalki, kartonów po mleku i napojach, ręczników papierowych i zużytych chusteczek higienicznych, wytłaczanek po jajkach, papieru toaletowego, tapet, worków po nawozach, cemencie, klejach budowlanych, zaprawach murarskich, papieru do pieczenia, ubrań.

       METALE I TWORZYWA SZTUCZNE (worek żółty) to: zgniecione puste butelki po napojach i olejach spożywczych, zgniecione puste butelki i opakowania po chemii gospodarczej i kosmetykach (np. szamponach), nakrętki plastikowe, torebki, folie za wyjątkiem rolniczych, reklamówki, plastikowe koszyczki po owocach, doniczki plastikowe, artykuły gospodarstwa domowego z tworzyw sztucznych (np. deska do krojenia, tace), pudełka plastikowe po paście do butów, opakowania po proszku do prania, folie aluminiowe, po chrupkach i zupkach w proszku, opłukane pojemniki po produktach mlecznych (kefir, śmietana, jogurt), artykuły szkolne z plastiku, okładki, zabawki z tworzywa sztucznego (o ile nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców), styropian opakowaniowy, puszki po konserwach, zgniecione puszki po napojach, drobny złom żelazny oraz metali kolorowych, zakrętki do słoików, butelki, kapsle, metalowe pudełka po paście do butów. Zgniecione kartony po sokach, napojach i mleku.

       Nie wrzucamy: butelek i pojemników z zawartością, tworzyw sztucznych piankowych, wykładzin dywanowych, jednorazowych naczyń i sztućców plastikowych, worków po nawozach, opakowań po: środkach chwastobójczych i owadobójczych, płynach chłodniczych, lekarstwach, olejach silnikowych i smarach, farbach i lakierach, lekarstwach, strzykawek, szczoteczek do zębów, podpasek, pampersów, pieluch jednorazowych, plastikowych części samochodowych, listew wykończeniowych, wkładów do zniczy, zniczy plastikowych, zużytych baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

       Do worka zielonego, czyli do szkła wrzucamy: butelki szklane po napojach i olejach roślinnych (bez nakrętek), słoiki (bez zakrętek, zacisków i uszczelek gumowych) szklane flakoniki po kosmetykach (o ile nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców).

       Nie wrzucamy: szkła okiennego, okularowego, zbrojonego, żaroodpornego i typu duralex, szklanek, fajansu, porcelany, ceramiki, doniczek szklanych, kryształu, kieliszków, luster, kineskopów, monitorów i lamp telewizyjnych, szyb samochodowych, świetlówek, żarówek, reflektorów, pojemników szklanych po lekach, rozpuszczalnikach i olejach silnikowych, termometrów, strzykawek, aerometrów, zniczy szklanych z zawartością wosku.

       Do popiołu i żużla z palenisk domowych nie wrzucamy zmiotek z ulic, piachu, ziemi i kamieni, do odpadów BIO wrzucamy liście, kwiaty i skoszoną trawę, chwasty, korę drzew, trociny, drobne lub rozdrobnione gałęzie drzew i krzewów, odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki itp.), skorupki jaj.   Nie wrzucamy: kości zwierząt, odchodów zwierząt, popiołu z węgla kamiennego, leków, drewna impregnowanego, płyt wiórowych i MDF, ziemi i kamieni, innych odpadów komunalnych (w tym niebezpiecznych).

Odpady wielkogabarytowe (odbiór sprzed posesji): meble, opony, wykładziny, dywany. NIE WYSTAWIAMY: urządzeń AGD I RTV oraz odpadów budowlano-remontowych ( tj. okna, drzwi, umywalki, toalety, styropian, panele, itp.)

 

       Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) przyjmuje następujące rodzaje odpadów: odpady komunalne segregowane i gromadzone selektywnie, odpady biodegradowalne, meble i inne odpady wielkogabarytowe, opony o średnicy nie przekraczającej 56 cm, odpady budowlane i remontowe (grupa 17 w katalogu odpadów) – z wyjątkiem odpadów niebezpiecznych, w ilości wskazującej na pochodzenie z gospodarstwa domowego, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie i akumulatory, popiół i żużel z palenisk domowych, przeterminowane leki i chemikalia (np. opakowania po środkach chwastobójczych i owadobójczych, olejach silnikowych, smarach itp.)

       Anna Kondraciuk

Reklama

Miejsce zdarzenia mapa Podlasie - Kurier Podlaski

Problemy z selekcją odpadów komentarze opinie

  • Mieszkanka Siem - niezalogowany 2018-06-07 12:32:14

    Droga redakcjo. Juz dawno nie czytalam tak skomplikowanych bzdur - jakimi byla odpowiedz Doroty Woroneckiej. Czy ta pani nie powinna dbac o to - by obywatel nie gubil sie w sortowaniu smieci. Czy nie powinno byc uproszczenie informacji typu PLASTIK , SZKLO BIALE , SZKLO KOLOROWE,, PAPIEROWE OPAKOWANIA KARTONOWE , PAPIER, METAL ,KARTON . Ulatwiloby to w znacznej mierze zycie mieszkancow - ktorzy nie musieli by sie zastanawiac nad problemem typu , szczoteczki do zebow, zszywki, korki do butelek Zwykly mieszkaniec nie powinien zastanawiac sie czy przedmiot nie jest zrobiony z trwale połączonych kilku surowców i innych podobnych bzdur .Proponuje by Zaklad oczyszszania nawiazal wspolprace z innymi placowkami tego typu w kraju jak tez za granica ) - i wspolnie wypracowal proste reguly - ktore latwiej bedzie zrozumiec i przestrzegac dla zwyklego obywatela.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Specjalista ds sprzedaży i

Elhurt-Elmet Sp. z o.o. Białystok, firma o wieloletniej tradycji w handlu artykułami z branży elektrycznej i metalowej, lider na rynku, poszukuje..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez kurierpodlaski.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Głos s.c. Jerzy Nowicki i Jacek S Wasilewski z siedzibą w Siemiatycze 17-300, Jana Pawła II

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"