:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  24°C lekkie zachmurzenie

Dni Kultury Żydowskiej – My pamiętamy

Święta i uroczystości, Kultury Żydowskiej pamiętamy - zdjęcie, fotografia

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej gościła „Muzeum na kółkach” – mobilną wystawę Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

W centralnym punkcie miasta, tuż przy zabytkowym ratuszu, zagościło muzeum z Warszawy, z wystawą pokazującą w telegraficznym skrócie tysiącletnią historię polskich Żydów. Można było zapoznać się z filmami, zdjęciami, fragmentami pamiętników, wywiadów oraz z kalendarium dotyczącym tego tematu. Ta wystawa odwiedziła już w Polsce 85 miejscowości. Są to mniejsze miasta, w których przed wojną żyli Żydzi. Dla mieszkańców Bielska niewątpliwą atrakcją była interaktywna mapa przedstawiająca miejsca związane z historią Żydów w tym mieście i zawierająca ich opis.

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej, pomysłodawca i główny organizator Dni Kultury Żydowskiej, uwzględniła w ich programie także odwiedzenie przez mieszkańców miejsc, w których stały dawniej synagogi oraz terenu dawnego getta. Podczas wędrówki tym szlakiem, bardzo szczegółowo przedstawił historię Żydów bielskich, oddany pasjonat badania lokalnej historii, Janusz Porycki. Na Placu Pamięci Żydów zapalono znicze, by uczcić pamięć o zagładzie tej społeczności przez hitlerowców. Z kolei wspomnienia z pobytu w Izraelu w latach 90. XX wieku przekazał Zbigniew Romaniuk, przy degustacji wraz z zaproszonymi gośćmi i mieszkańcami Bielska żydowskich potraw. Przygotowała je, z zachowaniem wszelkich receptur, restauracja „Podlasianka”. W niedzielę w Bielskim Domu Kultury bielszczanie mogli obejrzeć wesele żydowskie zainscenizowane przez uczniów Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Adama Mickiewicza, a następnie posłuchać „Kapeli Jankiela” z Tykocina. W holu BDK swoją wystawę starodruków w ilości 30 ksiąg żydowskich zaprezentował wielki pasjonat kultury żydowskiej Andrzej Weres.

W poniedziałek odbyły się w BDK warsztaty dla dorosłych i młodzieży przybliżające kulturę żydowską. Warto podkreślić duże zainteresowanie bielszczan przede wszystkim wystawą muzealną, w ciągu trzech dni odwiedziły ją setki osób.

- O życzliwości mieszkańców dla całego przedsięwzięcia świadczy chociażby fakt, że bezinteresownie użyczył muzeum podłączenia się do swego łącza elektrycznego, właściciel sklepu „Znachor”, należą się mu podziękowania - powiedziała prezes Fundacji Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej Barbara Babulewicz.

 Andrzej Salnikow, fot. AS 

Dni Kultury Żydowskiej – My pamiętamy komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się